Skocz do zawartości

Wiza EB - pytanie ogolne


pawelo1988

Rekomendowane odpowiedzi

Mam ogolne pytanie I chcialbym zebyscie powiedzieli czy dobrze to wszystko rozumiem?

Mam 28 lat, 8 lat doswiadczenia jako programista oraz brytyjskie BSc.

Caly czas mialem wrazenie ze jedyna droga do USA to loteria, slub czy H1b. Mialem kilka ofert na LinkedIn na H1b ale idea bycia uwiazanym na kilka lat do jednego pracodawcy nie wydawala mi sie atrakcyjna tym bardziej ze zyje mi sie ok w UK. 

Dopiero niedawno natknalem sie na filmik w ktorym kierowca tira opowiada o sponsorowaniu pracownika na zielona karte przez pracodawce.

Z tego co widze, mozliwe ze kwalifikuje sie na wize EB2 a na pewno na EB3. Potrzebna tylko oferta pracy ale moge poruszyc swoje kanaly I takowa miec.

Mozliwe ze bede musial pokryc koszty prawnika itd, z tego co czytam to jest to okolo $15k?

Czas na obywatela Polski czy UK (mam tez paszport) to okolo roku do dwoch lat.

Pytanie do was... z tego wzgledu ze wydaje mi sie to zbyt proste hehe Czy taki plan ma szanse powodzenia tzn. przyjade do USA i po kilku miesiacach przyjdzie zielona karta, czy moze jest to bardziej skomplikowane?

Mam tez opcje backup czyli powrot do amerykanskiej firmy dla ktorej pracowalem w Londynie i przeniesliby mnie na L. Wolabym nie o ile nie musze, bo jestem w UK kontraktorem i mam duzo swobody. Na wize L musialbym wrocic na stale zatrudnienie. 

Pozdrawiam I z gory dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz oferte na H1B albo EB ktora zawiera w sobie oplaty za prawnika i koszty aplikacji to uciekaj jak najdalej, stracisz pieniadze i jeszcze zarobisz bana na wjazdy do stanow. Pracodawca musi ponosic wszystkie oplaty. Takze zastanow sie, kto na podstawie ladnego CV zaryzykuje tego rodzaju koszty, i w przypadku EB jeszcze bedzie czekal rok czy dwa na pojawienie sie takowego pracownika. Nie, nie jest to takie proste.

Do znudzenia bede powtarzal, ale na potrzeby EB doswiadczenie zawodowe liczy sie od momentu uzyskania dyplomu. Do tego, jesli jestes kontraktorem to bedzie problem udokumentowac te doswiadczenie. Na EB2 potrzebujesz BSc + 5 lat. Na EB3 zalapiesz sie na podstawie samego BSc. Jak chcesz wyjechac do stanow to najlepiej zalatw to przez L1. Tylko pamietaj, ze musisz u tego pracodawcy pracowac rok ciagle, w ciagu ostatnich 3 lat przed wyjazdem . Jak juz bedziesz na miejscu i pracowal dla ewentualnego sponsora to o wiele latwiej bedziej mu zracjonalizowac koszty zwiazane z GC.

I jeszcze taki szczegol, ze bycie programista samo w sobie to nie jest nic co by umozliwialo uzskanie GC czy nawet L1. Ale jak masz doswiadczenie w pisaniu programow w Cobolu na AS/400 to juz jest niszowa  specjalnosc gdzie brakuje pracownikow, bo umieraja na raka pluc albo marskosc watroby. Im bardziej unikalna specjalizacja i im mniej ludzi jest dostepnych, ktorzy to potrafia tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na EB-2 mam 5 lat na umowy o prace. Kontraktorem jestem okolo 2 lata.

Nie mam zadnej umowy itd tylko poprostu myslalem ze pokryje koszty sam. Sprobuje znalezc firme ktora moze te koszty pokryje. Mysle ze przez kontakty dam rade.

A co do specjalizacji to oczywiscie tez znam niszowe technologie. Nie jestem ogolnym programista danego jezyka. 

Z tym pytaniem chodzilo mi glownie o potwierdzenie ze ta wiza EB istnieje I mozna w ten sposob do USA wyjechac.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...