Skocz do zawartości

J polski w urzedach i instytucjach Chicago


karusek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 25
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
16 minutes ago, karusek said:

Mam do was pytanie, czy w urzedach i instytucjach Chicago j. polski jest powszechny?

Jak wiadomo Chicago jest drugim miastem na swiecie w ktorym jest najwieksze skupisko Polakow.

W DMV wszystkie broszury i ulotki mozna dostac po polsku. Tak samo egzamin na prawo jazdy moze byc po polsku. Nie sprawdzalem nigdy czy mozna sie dogadac... Pani na mojej poczcie umie "Dzien dobry", "Jak sie masz?" i "Do zobaczenia", ale na tym sie chyba 'support' konczy. W innych urzedach nigdy nie bylem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Xarthisius napisał:

W DMV wszystkie broszury i ulotki mozna dostac po polsku. Tak samo egzamin na prawo jazdy moze byc po polsku. Nie sprawdzalem nigdy czy mozna sie dogadac... Pani na mojej poczcie umie "Dzien dobry", "Jak sie masz?" i "Do zobaczenia", ale na tym sie chyba 'support' konczy. W innych urzedach nigdy nie bylem.

Bardziej mi chodzi o urzedy typu IRS czy SSA. Chiciaz testy na prawo jazdy po Polsku pewnie jest latwiej zaliczyc. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, karusek napisał:

Mam do was pytanie, czy w urzedach i instytucjach Chicago j. polski jest powszechny?

 

W sklepach, na stacjach benzynowych i inszych miejscach gdzie mieszkają Polacy zawsze jest ktoś kto po Polsku gada. W miejscach gdzie nie ma Polaków nie licz na to. W urzędach - czasami się trafi osoba która zna polski. Na ogół nie. Xarthisius ma rację, często ludzie twierdzą że znają polski ale jak przychodzi co do czego to kończy się na "dzień dobry" i "na zdrowie!"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, karusek said:

Bardziej mi chodzi o urzedy typu IRS czy SSA. Chiciaz testy na prawo jazdy po Polsku pewnie jest latwiej zaliczyc. :-)

Do IRS to sie raczej nie chodzi. A jak juz sie chodzi to pewnie z prawnikiem/radca :D Polsko jezyczny sie na pewno znajdzie.

SSA akurat oferuje bezplatne uslugi tlumacza na terenie calego USA [1]

[1] https://www.ssa.gov/multilanguage/InterpServ/INTRPOL-PO.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Xarthisius napisał:

Do IRS to sie raczej nie chodzi. A jak juz sie chodzi to pewnie z prawnikiem/radca :D Polsko jezyczny sie na pewno znajdzie.

SSA akurat oferuje bezplatne uslugi tlumacza na terenie calego USA [1]

[1] https://www.ssa.gov/multilanguage/InterpServ/INTRPOL-PO.pdf

o, Ciekawa informacja odnosnie SSA. Dziekuje Wam i prosze o jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czesc, jezeli chodzi o SSA to na Milwaukee jest zawsze urzednik mowiacy po polsku, ja tam nigdy nie bylem ale znajomi tak. DMV przewaznie w kazdym biurze ktos mowi po polsku, ja zdawalem w Schaumburgu I mialem Amerykanke ale bardzo duzo polakow tam pracuje, wydaje mi sie ze polowa pracownikow. Jezeli nie radzisz sobie z angielskim a chcesz otworzyc konto w banku to w Arlington heights jest PNC, polscy pracownicy Ci pomoga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli bedziesz chcial ubezpieczyc auto to w elmwood Park na belmoncie jest Polska firma “blue star” sprzedaja ubezpieczenia nawet na polskie prawo jazdy, to taka wiadomosc dla Ciebie gdybys kupil auto przed egzaminem, ja tak zrobilem, kupilem,  zarejstrowalem, ubezpieczylem I pojechalem na egzamin, inni ubezpieczyciele nie chcieli sprzedac polisy bez prawa jazdy. A teraz obale mit krążący na tym forum, po zrobieniu prawka i przesłaniu skanu dostałem dopłatę 58$, wiec w tej kompani „falcon” lepiej być nielegalnym. Niektórzy twierdzili, ze bez prawa jazdy U.S. polisy będą droższe.     Przypomniało mi się również, ze ktoś pytał o rent samochodu na kartę debetowa. Jest taka możliwość w enterprise ale tylko w oddziale na lotnisku, wymagają kartę debetowa, polskie prawo jazdy, bilet powrotny i aktualną wize. Oczywiście ceny samochodów są wyższe niż w oddziałach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...