Skocz do zawartości

Podatki w USA


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Dostałam zieloną kartę w zeszłym roku, w listopadzie przekroczyłam granicę po raz pierwszy. Pracuję od sierpnia 2018 w Polsce i w 2019 nie planuje jeszcze wyjezdzac do Stanow w tym roku na stałe bo jeszcze studiuję.W związku z tym że rozliczylam się w Polsce, zastanawiam się czy muszę jeszcze składać deklarację podatkową w usa? Albo jakieś oświadczenie ze rozliczylam sie w Polsce? 

Dziękuję za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, nysanarysa napisał:

Cześć,

Dostałam zieloną kartę w zeszłym roku, w listopadzie przekroczyłam granicę po raz pierwszy. Pracuję od sierpnia 2018 w Polsce i w 2019 nie planuje jeszcze wyjezdzac do Stanow w tym roku na stałe bo jeszcze studiuję.W związku z tym że rozliczylam się w Polsce, zastanawiam się czy muszę jeszcze składać deklarację podatkową w usa? Albo jakieś oświadczenie ze rozliczylam sie w Polsce? 

Dziękuję za pomoc :)

Jesteś rezydentka USA i musisz złożyć zeznanie podatkowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję :) przeczytalam część i raczej sama nie jestem sobie w stanie poradzić,to jest za dużo informacji do przyswojenia dla kogos kto kompletnie nie zna sie na prawie podatkowym w USA. Czy ew znacie kogos, ksiegowego/księgową kto zna sie na tym i ew mógłby pomóc? Najlepiej w Krakowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, nysanarysa napisał:

Dziękuję :) przeczytalam część i raczej sama nie jestem sobie w stanie poradzić,to jest za dużo informacji do przyswojenia dla kogos kto kompletnie nie zna sie na prawie podatkowym w USA. Czy ew znacie kogos, ksiegowego/księgową kto zna sie na tym i ew mógłby pomóc? Najlepiej w Krakowie?

Szukaj w Stanach po firmach polonijnych. 

Jeśli w Polsce kogoś znajdziesz to będzie chodzić o firmy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już szukalam i jest ciężko kogos takiego znaleźć, właśnie z racji, ze z reguły pracuja dla firm :/ Dlatego poprosiłam o ew polecenie kogos kto sie na tym zna, napisalam ze najlepiej z Krakowa, ale jesli ktos zna kogoś kto moglby pomoc np z USA,  to tez bym poprosila o ew namiar. Forum jest raczej duze, więc przyszlo mi do glowy ze nie kazdy sie rozlicza sam i moze podzielic sie kontaktem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przebywasz poza USA ponad 330 dni i masz dochód mniejszy niż 100 coś tam k dolarów, to wypełniasz deklarację na tę okoliczność (https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/foreign-earned-income-exclusion-physical-presence-testhttps://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/foreign-earned-income-exclusion).

Za zeszły rok byłeś rezydentem podatkowym Polski i USA, więc stosuje się też umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Z Twojej sytuacji wynika, że za 2018 Twoją "główną" rezydencją na podstawie tie breaker rule jest  raczej Polska, jeśli w USA nie byłeś za długo w 2018 roku. Wtedy do USA bym wysłał 1040 NR: zwykła lub EZ tak by się rozliczyć.

Ale jak łapiesz się na opcję numer 1, to bym tę zrobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...