Skocz do zawartości

Praca dla klienta z USA, a IRS i podwójne obywatelstwo


kotfilon

Rekomendowane odpowiedzi

Hey,

mieszkam w Polsce i prowadzę tutaj działalność gospodarczą. Mam też podwójne obywatelstwo, ale nigdy w USA nie byłem.

Pracuję zdalnie i do tej pory miałem klientów tylko z Polski. Niedawno zacząłem jednak ogłaszać się za granicą i obecnie jestem przed podpisaniem umowy z nowym klientem z USA.

Zapaliła mi się jednak czerwona lampka, bo nie jest dla mnie jasne, jak to wygląda w kwestii IRS. Poczytałem trochę i skoro jestem obywatelem USA, to teoretycznie powinienem się rozliczać z moich dochodów z IRS. Tyle tylko, że nigdy z IRS nie miałem do czynienia i nie wiem jak to działa.

Czy muszę się do nich zgłaszać i jak to wygląda z dochodami za poprzednie lata?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/streamlined-filing-compliance-procedures

Na dole jest link do szkolenia trwajacego 1.5h ze szczegolowym opisem.

Trzeba zlozyc zeznania za trzy lata, zaplacic nalezny podatek z odsetkami za te trzy lata, i zlozyc oswiadczenia o posiadanych srodkach finansowych (FBAR) za 6 lat wstecz. No i od tej pory juz sie rozliczac co roku z IRS. Potrzebujesz SSN do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, kotfilon napisał:

A co w przypadku, gdy dochody z zeszłych lat były niższe niż minimum (chyba $12000 za rok 2018) jakie obliguje do rozliczania podatków z IRS?

 Jeśli dochód jest poniżej minimum wtedy podatku nie płacisz. Deklarację złożyć musisz co roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czyli jeśli nie spełniam warunków, nie muszę wypełniać tax return? Czy muszę?

Działalność prowadzę od tego roku, więc chciałbym od przyszłego wypełniać tax return (przy self-employed trzeba powyżej $400).

Ale co np. z zeszłym rokiem? Nie przekroczyłem tego limitu $12000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...