Jump to content
Sign in to follow this  
robert.k

PIT i ZUS na B1 in lieu of H1B

Recommended Posts

Cześć,

Mam ofertę pracy, w której ja, jako freelancer (umowa B2B / kontrakt z polską firmą obecnie jeszcze bez filii w USA), zostanę oddelegowany do USA (Kalifornia) na pół roku, z opcją na przedłużenie nawet do 2 lat. Czy możecie mi przybliżyć zasady odprowadzania podatku dochodowego i składek na ubezpieczenia społeczne?

PIT
Czy dla freelancerów jest tak samo jak dla pracowników etatowych? Z forum już wiem, że pracownik etatowy musi rozliczyć się z PIT w Stanach jeśli w roku podatkowym przekroczy 183 dni pobytu (zgodnie z zasadą obecnego roku i 2 lat wstecz).
Gdybym zaczął od września, ten rok rozliczę sobie tylko w Polsce (<183dni).
W 2020 natomiast, albo nie przekroczę 183 dni i rozliczę się w Polsce, albo przekroczę i wszystko co zarobię w 2020 rozliczę w USA. Jeśli rozliczę się w USA, w Polsce dla Urzędu Skarbowego przedstawię kwotę podatku odprowadzonego w USA jako zaliczkę/podatek już odprowadzony i ewentualnie pokryję niedopłatę jeśli taka wystąpi.

ZUS
Jak ugryźć ten temat? Czy ma tu też zastosowanie zasada 183dni? Jakich kosztów się spodziewać? Czym jest ZUS w USA?
Nie trafiłem na nic sensownego w relacji Polska - USA. Znalazłem przykłady dla Polska - Niemcy:
  Działalność gospodarcza w Polsce + Zlecenia wykonywane w Niemczech = Odprowadzanie ZUS w Niemczech.

Pozdrawiam,
Robert

Share this post


Link to post
Share on other sites

6 hours ago, robert.k said:

Z forum już wiem, że pracownik etatowy musi rozliczyć się z PIT w Stanach jeśli w roku podatkowym przekroczy 183 dni pobytu (zgodnie z zasadą obecnego roku i 2 lat wstecz).

Gdybym zaczął od września, ten rok rozliczę sobie tylko w Polsce (<183dni).

Dochód uzyskany w USA zawsze musisz rozliczyć w USA. Te 183 dni nie mają znaczenia. Ludzie jeżdżą na programy W&T i są w USA po 3-4 miesiące a muszą rozliczyć się w USA z dochodów uzyskanych w USA. Jeśli przekroczysz te 183 to musisz rozliczyć w USA dochód z całego świata - stajesz się rezydentem podatkowym USA. Tak więc według mnie mylnym jest stwierdzenie, że "ten rok rozliczysz tylko w Polsce" - wg mnie część dochodów uzyskaną w USA rozliczysz w USA a w Polsce rozliczysz całość tegorocznych dochodów (w tym też dochody z USA) uwzględniając zapłacone podatki i przysługujące ulgi (w tym ulgę abolicyjną).

Ciekawe co piszesz o tym kontrakcie freelancerskim na wizie B2 in lieu of H1. Jednym z warunków uzyskania tej wizy jest: "To qualify, the visa holder should be an employee of a foreign subsidiary". Czyli że musisz być w stosunku zależności służbowej i być oddelegowanym. Może się okzać, że firma oddelegwująca Ciebie będzie musiała Ciebie zatrudnić na czas tego oddelegowania. Myślę że kontrakt B2B może być w sprzeczności z zasadami otrzymania tej wizy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, doczytam to jeszcze raz. Jeśli są tutaj na forum jakieś biura podatkowe które mają doświadczenie w takich przypadkach i są zainteresowane współpracą, proszę kontakt na priv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...