Skocz do zawartości

Ubezpieczenie OC auta w USA


XboXC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam takie pytanie i nie moge znalezc odpowiedzi bo wszedzie pisza o autach z wynajmu.

jade na miesiac z rodzina do wujka w usa (denver). Wujek chce na czas wizyty uzyczyc nam swoje prywatne auto. Jak to jest z tym oc tam? Musze wykupic czy tak jak w pl mozna smigac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze ubezpieczenie działa inaczej w USA niż w Polsce. W Polsce masz OC, które de facto jest nieograniczone od góry. Czyli jak rozbijesz i w wypadku uszkodzisz innemu uczestnikowi ruchu: syrenkę, opla czy ferrari to obojętne bo ta osoba pokryje sobie naprawę z twojego OC. Tutaj każde ubezpieczenie działa tylko do jakiejś sumy i jak uszkodzisz droższe auto albo pojawiają się koszty medyczne to często ubezpieczenie przestaje działać i musisz pokryć to czego ubezpieczyciel nie pokryje. Tak więc z tym "śmiganiem" to ostrożnie.

Po drugie każda polisa ubezpieczeniowa przypisana jest do konkretnego kierowcy (grupy kierowców) i konkretnego auta, Czyli jak jest ubezpieczony John Smith na dane auto to jak będzie kierował Jan Kowalski to ubezpieczyciel może uznać, że on nie jest ubezpieczony. Każdy ubezpieczyciel definiuje też kto automatycznie jest ubezpieczony - przeważnie krótkotrwałe użyczenie wozu osobie zamieszkującej ten sam adres jest OK. Nie sądzę, że miesięczne użyczenie pod to by podchodziło, tym bardziej że ty nie jesteś ubezpieczony w USA. Musiałbyś ty lub wujek sprawdzić jakie są warunki użyczenia wozu i zadzwonić do wujka ubezpieczyciela. Prawdę mówiąc myślę, że ubezpieczyciel będzie wymagał dopisać was krótkotrwało do polisy (skoro to jest miesiąc) co może być bardzo kosztowne (ponieważ ty nie masz historii bezwypadkowej w USA to będziesz traktowany jako całkowicie "świeży" kierowca - może się też zdarzyć, że ubezpieczyciel nie wyda zgody na dopisanie ciebie do polisy). Nie ma na to ogólnych reguł. Znam historię gdzie  znajomi przylatywali do USA i chcieli pożyczyć od kumpla wóz na dwa tygodnie aby objechać stany zachodnie. Ubezpieczyciel nie zgodził się na dopisanie ich - zaproponował im sprzedaż osobnej polisy i wycenił to więcej niż wynajem auta w ubezpieczalni z wliczonym ubezpieczeniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
Dnia 17.11.2019 o 16:16, mcpear napisał:

Ubezpieczasz kombinację: Kierowca + Auto

Mc

Przeczytałam Twój tekst dokładnie! 

Czyli rodzina ma to 3 auta i w Ubezpieczeniu ma zaznaczone że na jakiś Czas może Autem kierować Osób Obca! OK! 

A teraz ja sam One kupuję Auto jutro w Salinas! 

Jak je ubezpieczyć na 1 miesiąc i opcja 2 na 6 miesięcy !!

Czy miesiąc mogę jeździć bez Ubezpieczenia Auta ? Siebie !?

Z góry dzięki ☆☆

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Turysta xl napisał:

Czy miesiąc mogę jeździć bez Ubezpieczenia Auta ? Siebie !?

Nie. Musisz miec ubezpieczenie od razu. 
 

California requires drivers to carry at least the following auto insurance coverages:

  • Bodily injury liability coverage: $15,000 per person / $30,000 per accident minimum
  • Property damage liability coverage: $5,000 minimum
  • Uninsured motorist bodily injury coverage*: $15,000 per person / $30,000 per accident minimum
  • Uninsured motorist property damage coverage*: $3,500 minimum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Turysta xl said:

Czyli rodzina ma to 3 auta i w Ubezpieczeniu ma zaznaczone że na jakiś Czas może Autem kierować Osób Obca! OK!

Też tak mam w polisie ale z założenia znaojmoym z Europy auta nie daje. W przypadku wypadku spodziewam się że byłbym się tlukł z ubezpieczalnią, która będzie robiła wszystko aby udowodnić, że ten co jeździł to nie jechał "raz na jakiś czas", ale że "jeździł regularnie" co spowoduje odrzucenie claimu i będę musiał płacić z własnej kieszeni a znajomy z Europy sobie dawno pojedzie do domu.

3 hours ago, Turysta xl said:

A teraz ja sam One kupuję Auto jutro w Salinas! 

Jak je ubezpieczyć na 1 miesiąc i opcja 2 na 6 miesięcy !!

Czy miesiąc mogę jeździć bez Ubezpieczenia Auta ? Siebie !?

Polisę musisz pokazać od razu w momencie sfinalizowania transakcji. Bez tego auta ci nie zarejestrują / wydadzą. Jak masz polisę na inne auto i na siebie to masz miesiąc aby do tamtej polisy dopisać drugie auto. Ale jak nie masz to musisz mieć polisę od razu.

Rozumiem, że masz polskie prawo jazdy - znaczącą większość ubezpieczalni amerykańskich nie zechce z Tobą zawrzeć polisy. Musisz uruchomić google, która zechce CIebie ubezpieczyć z polskim prawem jazdy - domyślnie kontrakt będzie zawary na 6 miesięcy i będzie się automatycznie przedłużał, ale możesz go wymwić wcześniej (w dowolnej chwili). Limity o których mówi @katlia są bardzo niskie - pamiętaj w USA nie masz jak w Polsce praktycznie nieograniczonej od góry polisy OC. To znaczy jak limit jest 5000 a ty uszkodzisz inne auto za 30000 / 50000 / 100000 to to czego nie pokrywa polisa musisz płacić za szkodę z własnej kieszeni. Limit 15.000 za osobę i body injury brzmi śmiesznie. Jeśli w wyniku wypadku z twojej winy będzie trzeba zabrać poszkodowanego do szpitala karetką i wykonać jakikolwiek zabieg to koszt takiej akcji bardzo szybko przekroczy 30-50 tysięcy i to ty będziesz za to obciązony. Większość polis zaweira się w zasadzie "przez telefon". Ubezpieczalnie jednak za brak amerykańskiego prawa jazdy / SSN mogą ci przedstawić bardzo "mało korzystne oferty" - około 300+ dolarów na miesiąc.

Generalnie: rady praktyczne:
1. Przyjechałeś turystycznie i na miesiąc potrzebujesz auto? Wynajmij je z agencji - taniej i bezpieczniej niż bujanie się z własną polisą a kupowanie / rejestrowanie / sprzedawanie / wyrejestrowywanie na miesiąc auta to generalnie słaby pomysł - na 100% nie jest tańszy.
2. Przyjechałeś i chcesz posiedzieć tu długo (nie do końca legalnie) - zacznij od prawa jazdy AB 60 - to takie, gdzie w Kalifornii nie pytają Ciebie o status imigracyjny i dopiero wtedy zjmij się kupowaniem auta / polisy - będziesz miał dużo szerszy wybór niż w przypadku polskiego prawa jazdy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękui mcpear 

 

Chcą jutro kupićO HONDA ELEMENT

Ponoć na polskim Prawo Jazdy mogą jeździć do końca ważności Wizy którą mam do 19.05.2020r.

Na Co muszę uważać i 

Smog!?

Salvage title!?

Co muszę zrobić 

Zarejestrować w Salding!??!

Ubezpieczyć 

Samochód - jak się nazywa!?

polećcie Firme ! stronę

A najlepiej biuro w Salinas!!

 

Siebie OC

Przez telefon nic nie załatwię - nie znam Języka!

Dziękuję z góry !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...