Skocz do zawartości

Pierwszy rok i podatki


Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 5.05.2020 o 20:13, kzielu napisał:

Musisz się rozliczać - nie ma "deklaracji o dochodach". To czy unikniesz płacenia podatku w US zależy od tego czy już go zapłaciłeś w miejscu gdzie osiągnąłeś dochód, czy US ma z tym krajem umowę i ile tych pieniędzy zarobiłeś.

Czemu nie dostaniesz - możesz dostać tax credit w przyszłym roku jeżeli złożysz rozliczenie i nie przekroczysz limitów powyżej których stimulus nie przysługuje.

 

Bazując na ponizszym linku i zalaczonych screenach wydaje mi sie, że kwalifikuje sie do otrzymania czeku jako ze czek ten przysluguje wszystkim obywatelom i rezydentom ktorzy maja social security number i nie przekraczaja dochodu 75000 usd brutto (150000 usd na pare) za 2019 rok rozliczeniowy. Dodatkowo jako, ze rezydentem stalem sie pod koniec 2019 roku rozliczam sie tylko za listopad i grudzien , w tych miesiącach moj i malzonki dochod nie przekroczyl 24400 usd z tego tez powodu caly czas wydaje mi sie, ze nie musze składać tax return statement za rok 2019 i moge skorzystac z ponizszego linku w celu aplikacji o stimulus payment.

Jesli natomiast z jakiegoś powodu (prosze napisz, jesli uwazasz ze tak jest) musialbym sie rozliczyc za rok 2019 pomimo,ze nie przekroczylismy oboje progu 24400 usd w listopadzie i grudniu to wciaz przysluguje mi prawo do stimulus payment na podstawie tego tez rozliczenia.

Czy moje rozumowanie jest poprawne?

https://www.freefilefillableforms.com/#/fd/EconomicImpactPayment

Screenshot_20200508_191739_com.facebook.orca.jpg

Screenshot_20200508_191728_com.facebook.orca.jpg

IMG_20200508_192251.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 25
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
32 minuty temu, lyse_pole napisał:

 

Bazując na ponizszym linku i zalaczonych screenach wydaje mi sie, że kwalifikuje sie do otrzymania czeku jako ze czek ten przysluguje wszystkim obywatelom i rezydentom ktorzy maja social security number i nie przekraczaja dochodu 75000 usd brutto (150000 usd na pare) za 2019 rok rozliczeniowy. Dodatkowo jako, ze rezydentem stalem sie pod koniec 2019 roku rozliczam sie tylko za listopad i grudzien , w tych miesiącach moj i malzonki dochod nie przekroczyl 24400 usd z tego tez powodu caly czas wydaje mi sie, ze nie musze składać tax return statement za rok 2019 i moge skorzystac z ponizszego linku w celu aplikacji o stimulus payment.

Jesli natomiast z jakiegoś powodu (prosze napisz, jesli uwazasz ze tak jest) musialbym sie rozliczyc za rok 2019 pomimo,ze nie przekroczylismy oboje progu 24400 usd w listopadzie i grudniu to wciaz przysluguje mi prawo do stimulus payment na podstawie tego tez rozliczenia.

Czy moje rozumowanie jest poprawne?

https://www.freefilefillableforms.com/#/fd/EconomicImpactPayment

 

Screenshot_20200508_191728_com.facebook.orca.jpg

IMG_20200508_192251.jpg

Całkowity dochód - włączając ten poza US nie przekroczył $24k ? Jeżeli tak, to nie musisz się rozliczać. Jeżeli nie (pracując poza US zarobiłeś więcej niż $24k) to absolutnie musisz się rozliczac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kzielu napisał:

Całkowity dochód - włączając ten poza US nie przekroczył $24k ? Jeżeli tak, to nie musisz się rozliczać. Jeżeli nie (pracując poza US zarobiłeś więcej niż $24k) to absolutnie musisz się rozliczac.

W listopadzie i grudniu calkowity dochod nie przekroczyl 24400 usd, natomiast liczac od stycznia do grudnia przekroczylismy ten prog.

Zastanawiam sie tylko nad jednym, czy 24400 usd powinno byc liczone proporcjonalnie, czyli jesli rozliczam sie tylko za listopad i grudzien to czy powinnienem obliczyc prog proporcjonalnie, tj. : 24400/12 (12 miesiecy w roku podatkowym) *2 (listopad, grudzien) = 4066 usd i w tym wypadku przekroczylibysmy calkowity dochod 4066 usd w listopadzie i grudniu.

Czy ktos moze poradzic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, lyse_pole napisał:

W listopadzie i grudniu calkowity dochod nie przekroczyl 24400 usd, natomiast liczac od stycznia do grudnia przekroczylismy ten prog.

 

To jest bez znaczenia. W roku podatkowym 2019 jestes rezydentem US (chyba ze uznasz ze nie traktujesz siebie jako takiego - co mozesz zrobic ale nie radze). Z IRS _rozliczasz_ sie z dochodu za caly rok (nie znaczy ze bedziesz musial zaplacis cokolwiek - rozliczasz sie). Przeczytaj sobie dokladnie pblikacje 519, fragmenty na temat "green card test".

Krecisz sie w kolko zakladajac ze licza sie tylko dwa miesiace, zupelnie nie wiem po co - wypelnienie 1040 nie jest takim rocket science a oszczedza Ci mase problemow wlacznie z tlumaczeniem sie z niewypelnienia zeznania w przypadku N-400 (jezeli bedziesz chcial otrzymac obywatelstwo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet w screenie tej tabelki jest napisane, ze to jest gross income - This includes all income you receive in the form of money, goods, property, and services that is not exempt from tax. It also includes income from sources outside the United States (even if you can exclude all or part of it). W trybie dual-status (jak i kazdym innym) rozliczasz sie za caly rok, nawet jak zostales rezydentem w sylwestra. [1]

[1] https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/p519.pdf  (caly rozdzial 6)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lyse_pole Twoja "ostroznosc" w skladaniu deklaracji podatkowej wynika z obawy, ze zaplacisz jakis podatek? Nie wiem co prawda jaki jest Twoj dochod, ale prawdopodobienstwo ze wyjdzie Ci cokolwiek do zaplaty jest dosc niskie. Pamietaj tez o FBAR (albo i nawet 8938) w zaleznosci od tego ile masz oszczednosci na koncie w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Xarthisius napisał:

@lyse_pole Twoja "ostroznosc" w skladaniu deklaracji podatkowej wynika z obawy, ze zaplacisz jakis podatek? Nie wiem co prawda jaki jest Twoj dochod, ale prawdopodobienstwo ze wyjdzie Ci cokolwiek do zaplaty jest dosc niskie. Pamietaj tez o FBAR (albo i nawet 8938) w zaleznosci od tego ile masz oszczednosci na koncie w Polsce.

Ja właśnie chce złożyć deklarację żeby nie mieć żadnych problemów w przyszłości i przylecieć bez zaległości do USA. Jedyny problem jest taki że chcę to zrobić przez firmę specjalizującą się w tym a te firmy mówią że nie muszę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, lyse_pole napisał:

Ja właśnie chce złożyć deklarację żeby nie mieć żadnych problemów w przyszłości i przylecieć bez zaległości do USA. Jedyny problem jest taki że chcę to zrobić przez firmę specjalizującą się w tym a te firmy mówią że nie muszę...

Ja bym ci powklejal odpowiednie fragmenty tejze publikacji ale na firmowym kompie copy & paste od razu skutkuje warningiem ze wykradam firmowe info, wiec jak nie zapomne to Ci wkleje wieczorem zebys nie musial mi wierzyc na slowo.

Firmy - jak juz pisalismy - w znakomitej wiekszosci przypadkow przygotowane sa na najbardziej standardowe przypadki i zupelnie nie znaja prawa w przypadku imigrantow. To spokojnie da sie zrobic samemu - ja to zrobilem w pierwszy roku samemu - troche na zlosc tesciowej ktora jest specjalista od podatkow i co roku rozlicza ludzi jako volunteer z AARP (i generalnie czai baze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lyse_pole

https://www.irs.gov/publications/p519

You are a resident for tax purposes if you are a lawful permanent resident of the United States at any time during calendar year 2019. [...]  You generally have this status if the U.S. Citizenship and Immigration Services (USCIS) (or its predecessor organization) has issued you an alien registration card, also known as a "green card." You continue to have resident status under this test unless the status is taken away from you or is administratively or judicially determined to have been abandoned.

Residency starting date under green card test.

 If you meet the green card test at any time during a calendar year, but do not meet the substantial presence test for that year, your residency starting date is the first day in the calendar year on which you are present in the United States as a lawful permanent resident.

{zwroc uwage ze "resident" w tej publikacji oznacza rezydencje z punktu widzenia prawa skarbowego - jako ze publikacja jest dla "aliens" - dla przykladu ktos przebywajacy wystarczajaco dlugo w ciagu roku na turystycznej (spelniajacy substantial presence test) moze zostac uznany jako rezydent z tego wlasnie punktu widzenia - natomiast w przypadku GC tenze substantial presence test nie ma zadnego znaczenia - jezeli bys zostal LPR (przykladowo wlecial do US z wiza imigracyjna)  31 grudnia to sorry, ale jestes rezydentem podatkowym w tym roku). 

A resident alien's income generally is subject to tax in the same manner as a U.S. citizen. If you are a resident alien, you must report all interest, dividends, wages, or other compensation for services, income from rental property or royalties, and other types of income on your U.S. tax return. You must report these amounts from sources within and outside the United States.

(powyzsze sie stosuje do wszystkich rezydentow US z punktu widzenia prawa podatkowego - zarowno alienow - podalem przyklad powyzej - jak i posiadaczy GC ktorzy z definicji sa rezydentami podatkowymi).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 9.05.2020 o 00:52, kzielu napisał:

@lyse_pole

https://www.irs.gov/publications/p519

You are a resident for tax purposes if you are a lawful permanent resident of the United States at any time during calendar year 2019. [...]  You generally have this status if the U.S. Citizenship and Immigration Services (USCIS) (or its predecessor organization) has issued you an alien registration card, also known as a "green card." You continue to have resident status under this test unless the status is taken away from you or is administratively or judicially determined to have been abandoned.

Residency starting date under green card test.

 If you meet the green card test at any time during a calendar year, but do not meet the substantial presence test for that year, your residency starting date is the first day in the calendar year on which you are present in the United States as a lawful permanent resident.

{zwroc uwage ze "resident" w tej publikacji oznacza rezydencje z punktu widzenia prawa skarbowego - jako ze publikacja jest dla "aliens" - dla przykladu ktos przebywajacy wystarczajaco dlugo w ciagu roku na turystycznej (spelniajacy substantial presence test) moze zostac uznany jako rezydent z tego wlasnie punktu widzenia - natomiast w przypadku GC tenze substantial presence test nie ma zadnego znaczenia - jezeli bys zostal LPR (przykladowo wlecial do US z wiza imigracyjna)  31 grudnia to sorry, ale jestes rezydentem podatkowym w tym roku). 

A resident alien's income generally is subject to tax in the same manner as a U.S. citizen. If you are a resident alien, you must report all interest, dividends, wages, or other compensation for services, income from rental property or royalties, and other types of income on your U.S. tax return. You must report these amounts from sources within and outside the United States.

(powyzsze sie stosuje do wszystkich rezydentow US z punktu widzenia prawa podatkowego - zarowno alienow - podalem przyklad powyzej - jak i posiadaczy GC ktorzy z definicji sa rezydentami podatkowymi).

 

Czesc Kzielu,

 

Dzieki za wszelka wiedze z jaka sie ze mna podzieliles, mialem okazje do tego przysiąść w ten weekend i doszedlem do wniosku, ze rozliczyc sie trzeba (na pewno to w niczym nie zaszkodzi a moze pomoc). Mam tylko teraz mala zagwoske,

jesli rozlicze sie jako resident alien za caly rok podatkowy 2019 (1040+2555) mimo, ze karte aktywowałem dopiero w listopadzie,

i w przyszlym roku rowniez rozlicze sie w ten sam sposob jako, ze planuje przeprowadzkę na stale do USA dopiero w listopadzie tego roku (prawie rok od aktywacji karty)- po aktywacji jest rok na przeprowadzke i zalatwienie swoich spraw.

Czy to nie bedzie powod odebrania mi statusu rezydenta jako, ze w obydwoch rozliczeniach wiekszosc(prawie caly) roku podatkowego jestem i pracuje za granica?

Co prawda karte aktywowalem dopiero w listopadzenie 2019 i od tego momentu mam rok na przeprowadzke do USA na stale,

w miedzyczasie jednak rozlicze sie dwukrotnie za caly rok 2019 i caly 2020 i dwukrotnie wykaże dochody z zagranicy za caly 2019 i 2020 rok podatkowy.

Jezeli ktos bedzie sie przyglądal tym rozliczeniom to zauwazy, ze dwa lata z rzedu bylem za granica wiekszosc roku podatkowego (2555 form) wiec nie spelniam reguly pobytu w USA minimum pol roku w roku kalendarzowym (nie mniej jednak od listopada 2019 bede krocej niz rok za granica- do listopada 2020).

...

 

Z drugiej strony rozliczajac sie jako dual rezydent (1040NR- do momentu aktywacji karty i 1040+ 2555- po aktywacji karty) byloby to sprzeczne z resident alien definition ponizej (ponizsza regula mowi, ze green card holders sa rezydentami od 1 stycznia w danym roku podatkowym w ktorym przekroczyli granice z usa a nie zdali testu substantial presence- rozliczajac sie jako dual resident, za okres styczen-listopad zakladalbym ze nie jestem rezydentem co byloby sprzeczne z ponizszym)

Dodatkowo 1040NR rozlicza jedynie przychod z USA, a takiego w ogole nie mialem.

If you meet the green card test at any time during a calendar year, but do not meet the substantial presence test for that year, your residency starting date is the first day in the calendar year on which you are present in the United States as a lawful permanent resident.

 

Jak to bylo w Twoim przypadku rozliczenia 1040+2555? Co polecałbyś zrobic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...