Skocz do zawartości

Pierwszy rok i podatki


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 25
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
3 godziny temu, lyse_pole napisał:

Czesc Kzielu,

 

Dzieki za wszelka wiedze z jaka sie ze mna podzieliles, mialem okazje do tego przysiąść w ten weekend i doszedlem do wniosku, ze rozliczyc sie trzeba (na pewno to w niczym nie zaszkodzi a moze pomoc). Mam tylko teraz mala zagwoske,

j

^^^ dokladnie (wyboldowane).

Ogolnie - niepotrzebnie sie martwisz - imigracjia i podatki to dwie odrebne rzeczy zazebiajace sie tylko troche. To jak sie rozliczasz z punktu widzenia imigracyjnego nie ma wiekszego znaczenia, znaczenie ma ze sie rozliczasz i (co jest odrebna kwestia) czas fizycznie spedzony w US - jezeli CBP sie nie przyczepi do roku poza US to reszta sie praktycznie nie liczy.

Wez pod uwage ze mieszkajac w US przez lata caly czas mozesz miec dochody poza US (z najrozniejszych zrodel) z ktorych musisz sie rozliczyc - wiec 2555 bys w takiej sytuacji musial skladac.

Rozumiem ze na ten rok poza US masz jakis plan (powrot w miedzy czasie albo re-entry permit), wiec to jak sie rozliczasz nie bedzie CBP / USCIS interesowalo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lyse_pole napisał:

Z drugiej strony rozliczajac sie jako dual rezydent (1040NR- do momentu aktywacji karty i 1040+ 2555- po aktywacji karty) byloby to sprzeczne z resident alien definition ponizej (ponizsza regula mowi, ze green card holders sa rezydentami od 1 stycznia w danym roku podatkowym w ktorym przekroczyli granice z usa a nie zdali testu substantial presence- rozliczajac sie jako dual resident, za okres styczen-listopad zakladalbym ze nie jestem rezydentem co byloby sprzeczne z ponizszym)

Dodatkowo 1040NR rozlicza jedynie przychod z USA, a takiego w ogole nie mialem.

If you meet the green card test at any time during a calendar year, but do not meet the substantial presence test for that year, your residency starting date is the first day in the calendar year on which you are present in the United States as a lawful permanent resident.

Cos Ci sie pokielbasilo. Ta reguła określa kiedy rezydencja się zaczyna i jak najbardziej moze sie zaczac po 1 stycznia, w waszym przypadku w 2019 jesteście dual status, za to w 2020 rezydent juz za cały rok, bez względu na to ile czasu jesteście w stanach (albo nawet jakby was w ogóle nie było w stanach w 2020 to i tak musicie się rozliczyć jako rezydent za cały rok)

Dwa - nie ma jakiejs szczegolnej reguły, ze po aktywacji karty macie rok na przeprowadzkę. To jest tylko ogólna zasada, ze pobyt poza granicami stanow do roku nie powoduje sam w sobie porzucenia rezydencji. Co nie oznacza, ze nie beda was przepytywać na te okazje, żeby ustalić czy są dodatkowe czynniki które by wskazywały na to ze te rezydencje porzuciliście. 

I teraz - ja na waszym miejscu bym zrobił taki myk: żeby pokazać jak bardzo chcecie jednak być tymi rezydentami w usa, w pierwszym roku możecie dokonać wyboru żeby być traktowanym jako rezydent USA za cały rok, trzeba zlozyc oswiadczenie o dokonaniu takiego wyboru z zeznaniem - to nie jest automatyczne Tylko małżeństwa moga to zrobic. Wtedy za 2019 rozliczacie się z całości dochodów w USA, mimo ze dochód ten powstał tylko w Polsce, skladacie normalne 1040+2555 i zapominacie o 1040NR, zarówno za 2019 jak i za 2020. I bym trzymał kopie tego zeznania ze soba podczas przekraczania granicy w 2020, bo prawie na bank będziecie się musieli tłumaczyć dlaczego tak długo was nie było.

Edit - Kzielu ma dobra koncepcje, zeby zrobic bialy paszport albo przyjechac w miedzyczasie do stanow. I podatkami sie az tak bardzo nie przejmuj, IRS to nie US, nikt tu prowokacji na 5 zeta nie bedzie robil. Ale jak sie okreslisz jako non-resident na zeznaniu i CBP sie o tym dowie to stracisz GC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kzielu napisał:

^^^ dokladnie (wyboldowane).

Ogolnie - niepotrzebnie sie martwisz - imigracjia i podatki to dwie odrebne rzeczy zazebiajace sie tylko troche. To jak sie rozliczasz z punktu widzenia imigracyjnego nie ma wiekszego znaczenia, znaczenie ma ze sie rozliczasz i (co jest odrebna kwestia) czas fizycznie spedzony w US - jezeli CBP sie nie przyczepi do roku poza US to reszta sie praktycznie nie liczy.

Wez pod uwage ze mieszkajac w US przez lata caly czas mozesz miec dochody poza US (z najrozniejszych zrodel) z ktorych musisz sie rozliczyc - wiec 2555 bys w takiej sytuacji musial skladac.

Rozumiem ze na ten rok poza US masz jakis plan (powrot w miedzy czasie albo re-entry permit), wiec to jak sie rozliczasz nie bedzie CBP / USCIS interesowalo.

Rozumiem ze na ten rok poza US masz jakis plan (powrot w miedzy czasie albo re-entry permit), wiec to jak sie rozliczasz nie bedzie CBP / USCIS interesowalo.- co masz na mysli?

Aktywujac karte w listopadzie dostalem informacje, ze mam do roku czasu na powrot do usa. Potrzebowalem tego roku aby zamknac sprawy w pracy, zaplanowac przeprowadzke itd. Poza tym 4 miesiace po naszej aktywacji pojawiala sie sprawa pandemii, ktora tez maci nasze plany o mozliwej wcześniejszej przeprowadzce.

Ze wspomnianych wzgledow postanowilismy nasza przeprowadzke do usa zaplanowac na listopad, ale tak aby nie przekroczyc roku poza USA. Rozumiem, ze w tej sytuacji moge miec ewentualne pytania na granicy, ale raczej nie powinnienem miec większych z tego powodu problemow (szczegolnie przez aktualna pandemie)?

 

Prosze, powiesz mi jeszcze jakie jest Twoje zdanie odnosnie DUAL status return? Duzo ludzi wspomina o tym, jednakze po przeanalizowaniu pub 519 i poniższej definicji jestem bardziej sklonny ku 1040+2555.

 

Residency starting date under green card test.

If you meet the green card test at any time during a calendar year, but do not meet the substantial presence test for that year, your residency starting date is the first day in the calendar year on which you are present in the United States as a lawful permanent resident.

Z powyzszego wnioskuje:

the green card test- spelniamy + meet the substantial presence test- nie spelniamy -> residence start date jest 1 stycznia 2019

Czyli wg tego jestem rezydentem od 1 stycznia 2019 wiec dual jednoczesnie odpada..

 

Co Ty o tym sadzisz?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, vlade napisał:

Cos Ci sie pokielbasilo. Ta reguła określa kiedy rezydencja się zaczyna i jak najbardziej moze sie zaczac po 1 stycznia, w waszym przypadku w 2019 jesteście dual status, za to w 2020 rezydent juz za cały rok, bez względu na to ile czasu jesteście w stanach (albo nawet jakby was w ogóle nie było w stanach w 2020 to i tak musicie się rozliczyć jako rezydent za cały rok)

Dwa - nie ma jakiejs szczegolnej reguły, ze po aktywacji karty macie rok na przeprowadzkę. To jest tylko ogólna zasada, ze pobyt poza granicami stanow do roku nie powoduje sam w sobie porzucenia rezydencji. Co nie oznacza, ze nie beda was przepytywać na te okazje, żeby ustalić czy są dodatkowe czynniki które by wskazywały na to ze te rezydencje porzuciliście. 

I teraz - ja na waszym miejscu bym zrobił taki myk: żeby pokazać jak bardzo chcecie jednak być tymi rezydentami w usa, w pierwszym roku możecie dokonać wyboru żeby być traktowanym jako rezydent USA za cały rok, trzeba zlozyc oswiadczenie o dokonaniu takiego wyboru z zeznaniem - to nie jest automatyczne Tylko małżeństwa moga to zrobic. Wtedy za 2019 rozliczacie się z całości dochodów w USA, mimo ze dochód ten powstał tylko w Polsce, skladacie normalne 1040+2555 i zapominacie o 1040NR, zarówno za 2019 jak i za 2020. I bym trzymał kopie tego zeznania ze soba podczas przekraczania granicy w 2020, bo prawie na bank będziecie się musieli tłumaczyć dlaczego tak długo was nie było.

Edit - Kzielu ma dobra koncepcje, zeby zrobic bialy paszport albo przyjechac w miedzyczasie do stanow. I podatkami sie az tak bardzo nie przejmuj, IRS to nie US, nikt tu prowokacji na 5 zeta nie bedzie robil. Ale jak sie okreslisz jako non-resident na zeznaniu i CBP sie o tym dowie to stracisz GC.

Pol roku od ostatniego mojego pobytu w USA juz minelo i zastanawiam sie czy ma wiekszy sens teraz przylot tam na pare dni i znow wylot czy raczej juz lepiej wrocic w listopadzie i normalnie wytluamczyc, ze otrzymalismy green card i potrzebowaliśmy tego czasu na zamkniecie swoich spraw i przeprowadzkę na stale, zwlaszcza ze sytuacja na swiecie jest ciezka ze wzgledu na pandemie.

trzeba zlozyc oswiadczenie o dokonaniu takiego wyboru z zeznaniem - Masz moze jakis konkretny form na mysli? Jak mozna dolaczyc takie oswiadczenie wypelniajac tax return przez turbotax np?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lyse_pole napisał:

Residency starting date under green card test.

 

If you meet the green card test at any time during a calendar year, but do not meet the substantial presence test for that year, your residency starting date is the first day in the calendar year on which you are present in the United States as a lawful permanent resident.

 

 

Z powyzszego wnioskuje:

the green card test- spelniamy + meet the substantial presence test- nie spelniamy -> residence start date jest 1 stycznia 2019

Czyli wg tego jestem rezydentem od 1 stycznia 2019 wiec dual jednoczesnie odpada..

No nie, pierwszy dzien danego roku, w ktorym to dniu postawiles stope na ziemi obiecanej. Nie pierwszy dzien roku. Jakby to mial by byc pierwszy dzien roku to by po prostu napisali 1 stycznia, albo ze jestes rezydentem za caly rok, a juz w szczegolnosci uzyli by innych zaimkow w zdaniu, cos jak "first day of the year in which you are present" chociaz to tez brzmi co najmniej dziwnie.

55 minut temu, lyse_pole napisał:

trzeba zlozyc oswiadczenie o dokonaniu takiego wyboru z zeznaniem - Masz moze jakis konkretny form na mysli? Jak mozna dolaczyc takie oswiadczenie wypelniajac tax return przez turbotax np?

Nie ma formularza, ja po prostu wyslalem pismo, skopiowalem warunki jakie trzeba spelniac z tej publikacji o opodatkowaniu obcokrajowcow i wyslalem zwykla poczta. MI wtedy zalezalo zeby nie placic podatkow w Polsce od dochodu w USA, bo by mnie to wtedy slono kosztowalo. I tez u mnie bylo troche inaczej bo ja korzystalem z innej formy wyboru na podstawie czasu pobytu w  roku obecnym zeby okreslic rezydencje za caly rok w roku poprzednim (nie mialem wtedy jeszcze GC). Nie wiem jak to zrobic w turbotax.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...