Skocz do zawartości

Pierwszy rok i podatki


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

mam pytanie odnośnie rozliczenia podatkowego w USA.

Razem z żoną aktywowaliśmy zieloną kartę w listopadzie 2019, byliśmy tylko 2 tygodnie na wakacjach i wróciliśmy do Australii - tam aktualnie mieszkamy od roku

Zielone karty już mamy i zamierzamy przylecieć do stanów w niedalekiej przyszłości( jak skończy się panika z covid-19), najpóźniej listopad

Nie za bardzo wiemy jak zabrać się za rozliczenie podatkowe w USA i czy w ogóle nas dotyczy jako, że nie pracowaliśmy w USA w 2019.

SSNy mamy z W&H.

Próbowaliśmy dodzwonić się do IRS ale z powodu COVID 19 nie ma kto obsługiwać infolinii...

Jakby ktoś mógł nakierować, pomóc co w takim przypadku zrobić byłbym wdzięczny

Lepiej samemu się tym zająć czy po prostu przez jakąś firmę podatkową  ?

Dzięki za każdą pomoc.!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 25
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Na 100% musisz złożyć deklarację z przychodow osiągniętych po listopadzie 2019. Masz na to czas do 15 lipca (wyjątkowo w tym roku przez covid - normalnie jest 15 kwietnia). Jako rezydent Australii pewnie musiałeś się z tych przychodów również rozliczyć w Australii. Od dnia aktywowania zielonej karty musisz zgłosić do IRS wszystkie swoje dochody z całego świata. Wg IRS od listopada 2019 mieszkasz w USA a wyskoczyłeś do Australii tylko na wakacje, a że dorabiasz na nich to super ale z dochodów chcą abyś się wyspowiadał. Zapewne istnieją odpowiednie umowy między USA i Australią (domniemuje - nie mam tutaj wiedzy), które spowodują, że w USA dopłaty podatku już nie będziesz musiał wykonać.

Czy samemu czy przez firmę? Nie wiem. Jak chcesz sam to zrobić to pewnie musiałbyś poszukać pomocy na forach australijskich. Na tym forum szansa że znajdziesz rezydenta Australii co ma zieloną kartę i co był w podobnej sytuacji jest mikroskopijna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź

Rezydentem Australii nie jestem, mam wize z pozwoleniem na prace ;) wg tego co napisałeś romuziem że nie muszę się rozliczać tylko złożyć deklarację z dochodów osiągniętych od listopada. 

Miałbyś może jakaś sprawdzona firme która zajmuję się rozliczaniem podatkowym w stanach ?skontaktowalbym bym się z nimi

Czy po tym rozliczeniu przysługuje mi czek na 1200 jako że jestem rezydentem USA :D?

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lyse_pole napisał:

 

Czy po tym rozliczeniu przysługuje mi czek na 1200 jako że jestem rezydentem USA :D?

Dzięki

Musisz się rozliczać - nie ma "deklaracji o dochodach". To czy unikniesz płacenia podatku w US zależy od tego czy już go zapłaciłeś w miejscu gdzie osiągnąłeś dochód, czy US ma z tym krajem umowę i ile tych pieniędzy zarobiłeś.

Czemu nie dostaniesz - możesz dostać tax credit w przyszłym roku jeżeli złożysz rozliczenie i nie przekroczysz limitów powyżej których stimulus nie przysługuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, lyse_pole napisał:

Miałbyś może jakaś sprawdzona firme która zajmuję się rozliczaniem podatkowym w stanach ?skontaktowalbym bym się z nimi

To sa firmy ktore zajmuja sie rozliczaniem podatkow:

https://www.libertytax.com/
https://www.hrblock.com/

Mozez sie z nimi kontaktowac. Czy potrafia udzielic Ci informacji, zalezy na kogo trafisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi,

Dodzwoniłem się do trzech biur z liberty tax i powiedzieli że jeżeli byłem tylko 2 tygodnie w USA i nie pracowałem, nie zarobiłem dolara w USA w 2019. To nic nie muszę robić.

Mimo to jeszcze będę próbował się dodzwonić do IRS lub innych biur żeby potwierdzić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, lyse_pole napisał:

Dzięki za odpowiedzi,

Dodzwoniłem się do trzech biur z liberty tax i powiedzieli że jeżeli byłem tylko 2 tygodnie w USA i nie pracowałem, nie zarobiłem dolara w USA w 2019. To nic nie muszę robić.

Mimo to jeszcze będę próbował się dodzwonić do IRS lub innych biur żeby potwierdzić 

To by byla prawda gdybys nie mial zadnych innych dochodow - bylbys ponizej progu rozliczania sie - z tym ze jako rezydent, rozliczasz sie z dochodow osiagnietych gdziekolwiek na swiecie.

Biura podatkowe jak Liberty czy HR Block maja gosci ktorzy wypelniaja rubryki w ichniejszym odpowiedniku Turbotaxa (i wiedza praktycznie nic o sytuacji w ktorej rozliczaja sie imigranci)  wiec wartosc ich porady jest zerowa.

W 2011 roku pracowalem u pracodawcy US od 12 grudnia, do tego momentu - w PL - i musialem wyslac rozliczenie do IRS bo mimo ze zarobki w US byly ponizej progu, to calkowite byly oczywiscie powyzej.

Problem z nierozliczeniem sie jest taki ze na N400 jest pytanie o to czy kiedykolwiek sie nie rozliczyles... I bedzie sie trzeba z tego wytlumaczyc...

Musisz wypelnic 1040 i 2555 o ile dobrze pamietam.  Wygooglaj Alien Tax Guide (publication 514 zdaje sie) na stronie IRS (i zapomnij o dzwonieniu do nich).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minutes ago, lyse_pole said:

Dzięki za odpowiedzi,

Dodzwoniłem się do trzech biur z liberty tax i powiedzieli że jeżeli byłem tylko 2 tygodnie w USA i nie pracowałem, nie zarobiłem dolara w USA w 2019. To nic nie muszę robić.

Mimo to jeszcze będę próbował się dodzwonić do IRS lub innych biur żeby potwierdzić 

Zadzwon do biura H&R Block za granica (np. w Niemczech). Oni maja doswiadczenie w rozliczaniu expatow, tylko upewnij sie, ze zrozumieja ze chcesz sie rozliczac jako resident alien.

U mnie w miescie biur podatkowych jest pierdylion, ale tylko dwoch radcow w calym miescie nie blednie jak im powiesz, ze masz do rozliczenia roznorakie dochody w Polsce. Kiedys mialem smieszna rozmowe z Pania z biura, chcialem sie umowic ze swoim radca (nazywa sie Gary), ale akurat byl na urlopie i rozmowa wygladala mniej wiecej tak:

  • Ja: Chcialbym sie umowic z Garym.
  • Pani: Gary nie jest dostepny w najblizszym czasie, jak moge Ci pomoc?
  • Ja: Moja sytuacja jest skomplikowana, poczekam az Gary wroci
  • Pani: Wszyscy nasi radcy sa wyjatkowi, przeszkoleni, rozwiazuja wszelkie problemy na pniu i sami lataja w kosmos!
  • Ja: Mam do rozliczenia dochod z dwoch stanow oraz dochod i zysk z lokat w Polsce
  • Pani: Gary will see you in 2 weeks! Have a nice day!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obdzwoniłem pare biur w Polsce Usa i Australii i każdy mówił że nie muszę się rozliczać. Powodem jest to że wraz z żoną jako małżeństwo od czasu kiedy jesteśmy rezydentami USA(czyli przylotu do Usa w listopadzie) nie osiągnęliśmy łącznie 24400 USD przychodu brutto.

Sprawdziłem na IRS i niby się zgadza,

Załączam zdjęcie

Screenshot_20200508_142007_com.android.chrome.jpg

Screenshot_20200508_142014_com.android.chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...