Skocz do zawartości

Zielona Karta a Social Security i Medicare tax


Stefano8

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Mieszkam w Ohio od 2016 roku - przyjechałem na wizie L-1 a od dwóch tygodni jestem rezydentem USA! Uzyskałem zieloną kartę przez sponsorowanie ze strony pracodawcy.

Wiem że wraz z uzyskaniem zielonej karty powinienem udać sie do Social Security Administration i zmienić swoją Social Security Card - na obecnej jest zapis "valid for employment only". Zadzwoniłem do SSA i  niestety SSA nie przyjmuje obecnie petentów przez COVIDa a ta kwestia musi być załatwiona osobiście i na tą chwilę nie mogą mi zmienić SSID (nawet niewiadomo kiedy będą mogli ponownie przyjmować petentów).

Przez 4 lata pracodawca płacił income tax federalny, stanowy i miejski (dodatkowo 401k i ubezpieczenie zdrowotne). Nie płacił natomiast Social Security i Medicare. Rozumiem że jako rezydent powinienem zacząć płacić SS i Mediacare? Pytanie czy muszę mieć standardową SSID żeby być objętym Social Security? Kadry wiedzą że niedawno zostałem rezydentem ale nie informowały mnie o zmianie opodatkowania.

Drugie pytanie to czy ja powinienem być proaktywny w tej kwesti i domagać się żeby zaczęli płacić SS tax i Medicare? Dodam, że z mojej perspektywy nie liczyłbym specjalnie na emeryturę z SS (mam 32 lata a przewiduje się że środki SS starczą na kolejne 15). Oczywiście odkładam na 401k i prywatnie inwestuję i liczę że to będą filary mojej emerytry.

Ciekawi mnie czy ktoś kto dostał zieloną kartę po latach pobytu miał podobną sytaucję i co zrobił ? Będę wdzięczny za każdą odpowiedź. Czytałem na ten temat na stronie IRS ale nie było jasno sprecyzowane co do SS tax i Medicare na wizie L1.

 

Pozdrowienia i miłego weekendu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Stefano8 said:

Wiem że wraz z uzyskaniem zielonej karty powinienem udać sie do Social Security Administration i zmienić swoją Social Security Card - na obecnej jest zapis "valid for employment only". Zadzwoniłem do SSA i  niestety SSA nie przyjmuje obecnie petentów przez COVIDa a ta kwestia musi być załatwiona osobiście i na tą chwilę nie mogą mi zmienić SSID (nawet niewiadomo kiedy będą mogli ponownie przyjmować petentów).

 

W moim przypadku SSA powiedzieli mi zeby wyslac im poczta wniosek o aktualizacje statusu Social Security wraz z dokumentem potwierdzającym nowy status (zielona karta, obywatelstwo, etc.) Zadzwon do swojego najblizszego biura i zapytaj czy nie mozesz zalatwic tego w ten sposob.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, Roelka v.2 said:

W moim przypadku SSA powiedzieli mi zeby wyslac im poczta wniosek o aktualizacje statusu Social Security wraz z dokumentem potwierdzającym nowy status (zielona karta, obywatelstwo, etc.) Zadzwon do swojego najblizszego biura i zapytaj czy nie mozesz zalatwic tego w ten sposob.

Dzwoniłem do SSA w poniedziałek i powiedzieli mi że zielonej karty nie mogę im wysłać pocztą i ta kwestia zmiany zielonej karty musi być załatwiona osobiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Stefano8 napisał:

Dzwoniłem do SSA w poniedziałek i powiedzieli mi że zielonej karty nie mogę im wysłać pocztą i ta kwestia zmiany zielonej karty musi być załatwiona osobiście.

Ja dostałem SSN dwa miesiące przed pierwszą, dwuletnią GC i jest niej jakaś inskrypcja o jej ograniczonym znaczeniu. Niestety nie pamiętam treści a sejfu nie chce mi się otwierać bo musiałbym odsunąć ciężką meblościankę z kryształami. ;)

W każdym razie do dziś (minęło 1o lat) mam wciąż tę samą SSC, nie zmieniłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Stefano8 said:

Przez 4 lata pracodawca płacił income tax federalny, stanowy i miejski (dodatkowo 401k i ubezpieczenie zdrowotne). Nie płacił natomiast Social Security i Medicare. Rozumiem że jako rezydent powinienem zacząć płacić SS i Mediacare? Pytanie czy muszę mieć standardową SSID żeby być objętym Social Security? Kadry wiedzą że niedawno zostałem rezydentem ale nie informowały mnie o zmianie opodatkowania.

Jesteś pewien? Ja byłem na L1 i też uzyskałem GC. Mój pracodawca płacił od pierwszego dnia L1 zarówno Social Security jak i Mediacare. Nie sądzę, że są one opcjonalne. Wejdź na secure.ssa.gov i sprawdź na swoim koncie czy reportowano twoje dochody do jednego i drugiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, mcpear said:

Jesteś pewien? Ja byłem na L1 i też uzyskałem GC. Mój pracodawca płacił od pierwszego dnia L1 zarówno Social Security jak i Mediacare. Nie sądzę, że są one opcjonalne. Wejdź na secure.ssa.gov i sprawdź na swoim koncie czy reportowano twoje dochody do jednego i drugiego.

Tak, jestem pewien - Jak pisałem wcześniej jedyne podatki  z wypłaty to podatek dochodowy federalny, stanowy i miejski. I tak od czterech lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logowałeś się do ssa.gov? Rzeczywiście wyświetlił ci brak danych za ostatnie lata? Oznaczałoby też, że praktycznie żadnej karty kredytowej nie mógłbyś dostać, bo większość z wydawców kart po SSN weryfikuje nie tylko twój credit score ale również twój przychód sprawdzając jaki dochód był zgłoszony w Social Security.

Jak jednak nie był zgłoszony to pierwsze miejsce gdzie bym rozmawiał to HR własnej firmy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...