Skocz do zawartości

DV 2022 - wątek dla osób które wygrały GC i mają pytania


Rekomendowane odpowiedzi

Dlaczego oni piszą takie coś, skoro to jest ewidentnie nieprawda? (@TravelGov)

Cytat

We are halfway through scheduling appointments for the 2022 Diversity Visa program. Visit dvprogram.state.gov to check on the status of your entry. If you were selected, follow all directions and submit your DS-260 electronic visa application for yourself and all eligible family members without delay. #DV2022

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli moje pytanie jest umieszczone w złym temacie to proszę o info, przeniosę do właściwego.

 

Obecnie prowadzę jednoosobową działalność gosp. w której rozliczam się na zasadach ryczałtu 3% oraz vat. Z momentem przekroczenia granicy z USA, według tego co udało mi się wyczytać, staję się rezydentem podatkowym USA i mam nieograniczony obowiązek podatkowy właśnie tam. Po odbiorze GC chciałbym wrócić na jakiś czas do Polski pozałatwiać tu swoje sprawy, a ponieważ żona będzie miała jeszcze 2 lata studiów tutaj, to możliwe, że te sprawy się nieco przedłużą (prawdopodobnie wystąpimy o reentry permit zwany białym paszportem). W jaki sposób będę musiał odprowadzić podatek w USA za dochody osiągnięte w Polsce? Tak jak pisałem, jestem na ryczałcie, więc nie wyliczam dochodu, a płacę podatek od przychodu. Czy USA będzie wymagało ode mnie wyliczenie dochodu i zapłacenie w związku z tym jakiegoś dodatkowego podatku?

Druga sprawa to kwestia wynajmu mieszkań (widziałem temat w tej sprawie, jednak z 2012 roku, więc dużo mogło się zmienić). Tutaj również przychody z wynajmów opodatkowuję na zasadach ryczałtowych 8,5%, nie odliczając żadnych kosztów. Czy za to również będę musiał zapłacić jakiś dodatkowy podatek w USA?

 

Dzięki za odp!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie powinieneś złożyć u wykwalifikowanego doradcy podatkowego. Traktuj te porady jako generalnie moją najlepszą wiedzę, ale nie biorę za nie żadnej odpowiedzialności.

Wg mnie powinieneś wyliczyć dochód z jednego i drugiego źródła. W przypadku gdy jest on poniżej limitu (coś około 110k dolarów rocznie) to generalnie będzie ci przysługiwała ulga zerująca dopłatę podatku w USA. Nadal jednak będziesz musiał dochód zaraportować w odpowiednich formach do IRS. Gdy przekroczysz limit to generalnie czekać Ciebie będzie dopłata podatku.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak wyglada formalne zakonczenie GC (i wszystkich obowiazkow z tym zwiazanych)? Np. taki scenariusz - jade do USA na kilka miesiecy, powiedzmy 6 miesiecy mieszkam w roznych stanach, w tym czasie pracuje zdalnie dla EU, po czym decyduje sie na trwaly powrot do EU. Chcialbym dokladnie w dniu powrotu zamknac zobowiazania podatkowe z USA (zeby zmiescic sie w tym limicie 110k), zglosic to im gdzies i zapomniec. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was ma kontakt do dobrego doradcy i mógłby się podzielić. Szukam od jakiegoś czasu, bo też mam działalność i rozważam czy wszystko przenieść do USA czy zostawiać w Polsce w innej formie. Bo działalności nie można prowadzić jeśli nie jest się w Polsce co najmniej 183 dni w roku.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mcpear napisał:

Pytanie powinieneś złożyć u wykwalifikowanego doradcy podatkowego. Traktuj te porady jako generalnie moją najlepszą wiedzę, ale nie biorę za nie żadnej odpowiedzialności.

Wg mnie powinieneś wyliczyć dochód z jednego i drugiego źródła. W przypadku gdy jest on poniżej limitu (coś około 110k dolarów rocznie) to generalnie będzie ci przysługiwała ulga zerująca dopłatę podatku w USA. Nadal jednak będziesz musiał dochód zaraportować w odpowiednich formach do IRS. Gdy przekroczysz limit to generalnie czekać Ciebie będzie dopłata podatku.

dzięki, rzeczywiście najlepiej zgłosić się do doradcy.

 

10 minut temu, ewsco napisał:

Czy ktoś z Was ma kontakt do dobrego doradcy i mógłby się podzielić. Szukam od jakiegoś czasu, bo też mam działalność i rozważam czy wszystko przenieść do USA czy zostawiać w Polsce w innej formie. Bo działalności nie można prowadzić jeśli nie jest się w Polsce co najmniej 183 dni w roku.

 

Też szukam doradcy, jak znajdę dam znać na PW, gdybyś znalazła kogoś konkretnego to też proszę o info. Dzięki.
Nie można w PL prowadzić JDG jeśli przebywa się tu krócej niż 183dni w roku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też szukam doradcy, jak znajdę dam znać na PW, gdybyś znalazła kogoś konkretnego to też proszę o info. Dzięki.
Nie można w PL prowadzić JDG jeśli przebywa się tu krócej niż 183dni w roku?

Tak poinformowała mnie moja ksiegowa.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też szukam doradcy, jak znajdę dam znać na PW, gdybyś znalazła kogoś konkretnego to też proszę o info. Dzięki.
Nie można w PL prowadzić JDG jeśli przebywa się tu krócej niż 183dni w roku?

Tak poinformowała mnie moja ksiegowa.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zadam jeszcze pytanie o DS’y. Jeśli wchodzę na CEAC i dalej chce zobaczyć swój formularz 260 to na gorze wyświetlają mi sie takie dane:

Omb control number, form number, expiration date i estimated burden. Czym jest ta data podana w expiration date?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...