Skocz do zawartości

DV 2022 - wątek dla osób które wygrały GC i mają pytania


Rekomendowane odpowiedzi

Również chciałem podziękować @Xarthisiusza wszelką pomoc w temacie. Wiza przyznana na początku września. 

Chciałem się jeszcze dowiedzieć ile czasu potrzeba po przyjeździe na ogarnięcie wszelkiej papierologii związanej z GC? 20 dni? 30 dni?

Podobnie jak ktoś wyżej, zamierzam przyjechać na początku stycznia i najpierw ogarnąć sobie papiery, potem jeszcze popracować w Polsce i wrócić do stanów po jakimś czasie :)

 

 

Edytowane przez illusion
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maly update z mojej strony. 

W zeszlym tygodniu wjechalismy do USA celem aktywacji. 

Sam lot (WRO->FRA->MIA) spokojnie, covidu nikt nie sprawdzal, nawet z maseczkami mielismy wrazenie ze sie "wyglupilismy" i poszly szybko do kosza. Po wyladowaniu w MIA krotka kontrola paszportowa, zdjecie do kamerki i przekazanie nas do pokoju z agentem imigracyjnym - tutaj tylko pytanie o adres, nr tel i ile kasy mamy ze soba. Good luck i do domu. 

Nowy adres po 2 dniach widzialem, ze sie zmienil w systemie, a ja tylko dopisalem physical address. 

Fura z turo.com. Internet esim na poczatek z Airalo, pozniej juz lokalny prepaid w tmobile.

Czekam na ssn, i robie podejscie do prawka (z umowa najmu i ssn - powinno wystarczyc). Z banku mnie oczywiscie wykopali jeszcze.

Przylecialem na 2 miesiace na razie i chyba tego troche zaluje - moglem jednak zamknac wszystkie sprawy w PL i przeleciec od razu "na dobre". Chociaz jak putin dupnie atomem u sasiadow to wracal juz nie bede, a sprawy sie same pozamykaja...

  • Like 1
  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maly update z mojej strony. 
W zeszlym tygodniu wjechalismy do USA celem aktywacji. 
Sam lot (WRO->FRA->MIA) spokojnie, covidu nikt nie sprawdzal, nawet z maseczkami mielismy wrazenie ze sie "wyglupilismy" i poszly szybko do kosza. Po wyladowaniu w MIA krotka kontrola paszportowa, zdjecie do kamerki i przekazanie nas do pokoju z agentem imigracyjnym - tutaj tylko pytanie o adres, nr tel i ile kasy mamy ze soba. Good luck i do domu. 
Nowy adres po 2 dniach widzialem, ze sie zmienil w systemie, a ja tylko dopisalem physical address. 
Fura z turo.com. Internet esim na poczatek z Airalo, pozniej juz lokalny prepaid w tmobile.
Czekam na ssn, i robie podejscie do prawka (z umowa najmu i ssn - powinno wystarczyc). Z banku mnie oczywiscie wykopali jeszcze.
Przylecialem na 2 miesiace na razie i chyba tego troche zaluje - moglem jednak zamknac wszystkie sprawy w PL i przeleciec od razu "na dobre". Chociaz jak putin dupnie atomem u sasiadow to wracal juz nie bede, a sprawy sie same pozamykaja...

Gratulacje!
A co masz na myśli ze adres się zmienił a Ty dopisałeś physical? Podaje się więcej niż jeden adres?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maly update z mojej strony. 
W zeszlym tygodniu wjechalismy do USA celem aktywacji. 
Sam lot (WRO->FRA->MIA) spokojnie, covidu nikt nie sprawdzal, nawet z maseczkami mielismy wrazenie ze sie "wyglupilismy" i poszly szybko do kosza. Po wyladowaniu w MIA krotka kontrola paszportowa, zdjecie do kamerki i przekazanie nas do pokoju z agentem imigracyjnym - tutaj tylko pytanie o adres, nr tel i ile kasy mamy ze soba. Good luck i do domu. 
Nowy adres po 2 dniach widzialem, ze sie zmienil w systemie, a ja tylko dopisalem physical address. 
Fura z turo.com. Internet esim na poczatek z Airalo, pozniej juz lokalny prepaid w tmobile.
Czekam na ssn, i robie podejscie do prawka (z umowa najmu i ssn - powinno wystarczyc). Z banku mnie oczywiscie wykopali jeszcze.
Przylecialem na 2 miesiace na razie i chyba tego troche zaluje - moglem jednak zamknac wszystkie sprawy w PL i przeleciec od razu "na dobre". Chociaz jak putin dupnie atomem u sasiadow to wracal juz nie bede, a sprawy sie same pozamykaja...

A orientujesz się ile można wywieść z Polski / wwieźć do USA gotówki w dolarach zgodnie z prawem? Czy zależy to od ilości osób w rodzinie? I czy osoby niepełnoletnie też są wliczane?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minutes ago, niezamaco said:


A orientujesz się ile można wywieść z Polski / wwieźć do USA gotówki w dolarach zgodnie z prawem? Czy zależy to od ilości osób w rodzinie? I czy osoby niepełnoletnie też są wliczane?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 Mozesz wywiesc tyle kasy ile chcesz. Ale jesli masz powyzej $10k musisz to wpisac w declaracji celnej (dostaniesz taki papierek w samolocie). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kenadams napisał:


Gratulacje!
A co masz na myśli ze adres się zmienił a Ty dopisałeś physical? Podaje się więcej niż jeden adres?

jak sie zalogujesz do my.uscis.gov (a w zasadzie najpierw zalozysz tam konto) to masz taka sekcje - I-551 Contact cos tam, i 2 adresy "mailing addr" i "physical addr". 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 hours ago, danielwro said:

jak sie zalogujesz do my.uscis.gov (a w zasadzie najpierw zalozysz tam konto) to masz taka sekcje - I-551 Contact cos tam, i 2 adresy "mailing addr" i "physical addr". 

 

 

Dobrze wiedzieć, dzięki. A orientujesz się (albo ktoś) jak te adresy trzeba zmieniać np. jak wyjeżdzasz z USA na dłuższy (akceptowalny) okres? Podejrzewam, że przynajmniej jeden adres musi być w USA, ale w tym przypadku chyba physical address w USA byłby nieprawdą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minutes ago, kenadams said:

Dobrze wiedzieć, dzięki. A orientujesz się (albo ktoś) jak te adresy trzeba zmieniać np. jak wyjeżdzasz z USA na dłuższy (akceptowalny) okres? Podejrzewam, że przynajmniej jeden adres musi być w USA, ale w tym przypadku chyba physical address w USA byłby nieprawdą?

Musisz zmienic tok myslenia. Mieszkasz w USA pod konkretnym adresem (Twoj physical address). To, ze wyjezdzasz do Polski na "wycieczke" na pol roku, nie zmienia faktu, ze dalej tam mieszkasz.

Mailing address to adres, na ktory beda wysylac korespondencje. Najczesciej mailing address == physical address, ale nie jest to wymagane. 

O kazdej przeprowadzce w USA (tj. zmianie physical address) nalezy powiadomic USCIS wypelniajac AR-11 [1]

[1] https://www.uscis.gov/ar-11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kenadams napisał:

Dobrze wiedzieć, dzięki. A orientujesz się (albo ktoś) jak te adresy trzeba zmieniać np. jak wyjeżdzasz z USA na dłuższy (akceptowalny) okres? Podejrzewam, że przynajmniej jeden adres musi być w USA, ale w tym przypadku chyba physical address w USA byłby nieprawdą?

ja to tak rozumiem, ze physical to faktyczne przebywanie (w i poza USA) i ma to znaczenie do np. obliczania czasu poza USA na GC, z tego co tu pisza

 

Cytat

U.S. Citizenship and Immigration Services (USCIS) provides official instructions for completing the “Address History” section of the I-130, I-130A, and I-485 forms. The upshot is that you must include the start and end dates (month/day/year) that you physically lived at each address — whether in the United States or abroad — during the past five years. If you have lived abroad at any time during those five years, you must also list your last physical address outside the United States where you spent more than one year (you may need to enter this address twice in the same section). Note that you must list the last address where you lived outside the United States, even if you lived there more than five years ago.

 

zastanawia mnie tylko jedno - czy prze-edytowanie adresow w profilu na USCIS jest tozsame z wypelnieniem odpowiedniego forma (np. AR-11). W profilu nie mam chociazby opcji daty - od kiedy do kiedy.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...