Skocz do zawartości

Gdzie rozliczyć podatek po ślubie z obywatelem ?


Rekomendowane odpowiedzi

Kochani,

nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytanie, jezeli ktoś miał podobna sytuacje to proszę o jakieś informacje.

Jeżeli od stycznia jestem żona obywatela i cały nas pracuje w pl a od jesienie będę już w USa to jak wyglądają podatki, tzn ich rozliczenie za 2022 rok.

muszę się rozliczyć w pl sama czy w USA z mężem ? 

życzę spokojnego więczoru i dziękuję za każdą informację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minutes ago, hannacs said:

Kochani,

nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytanie, jezeli ktoś miał podobna sytuacje to proszę o jakieś informacje.

Jeżeli od stycznia jestem żona obywatela i cały nas pracuje w pl a od jesienie będę już w USa to jak wyglądają podatki, tzn ich rozliczenie za 2022 rok.

muszę się rozliczyć w pl sama czy w USA z mężem ? 

życzę spokojnego więczoru i dziękuję za każdą informację

Za malo informacji - za ktory rok ? Jaki jest Twoj status imigracyjny z punktu widzenia US ? 

Twoj maz musi rozliczyc sie MFS lub MFJ - generalnie married  jak napisala Roelka - jezeli Ty jestes rezydentem ale z jakiegos powodu przebywasz w PL, to caly czas musisz sie rozliczyc w IRS (w roku w ktorym wyemigrujesz bedziesz prawdopodobnie musiala sie rozliczyc i z IRS i ze Skarbowym) - bo takie obowiazki masz jako rezydent - bez wzgledu gdzie osiagnelas dochody. 

(i jak czesto pisze - rozliczanie sie nie oznacza automatycznie placenia podatkow).

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Roelka v.2 napisał:

W USA maz powinien wypelnic podatki jako married filled separately. Bo zakladam ze ty nie masz zielonej karty/obywatelstwa/SSN/nigdy nie pracowalas w USA.

Rozliczac sie za 2022 dopiero mozna w przyszlym roku btw.

 

kartę bede miała jesienią i zatrudnienie tez, może dwa miesiące roku ... 

 wiem, ze rozlicza się podatki za ten rok dopiero w przyszłym  :) chcemy być przygotowani na każde ewentualności 

dziekuje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, hannacs said:

kartę bede miała jesienią i zatrudnienie tez, może dwa miesiące roku ... 

 wiem, ze rozlicza się podatki za ten rok dopiero w przyszłym  :) chcemy być przygotowani na każde ewentualności 

dziekuje 

Bedziesz musiala sie rozliczyc  i z IRS (bo bedziesz rezydentem) i ze skarbowym. Co do jesieni - jako ze wyglada ze Twoj proces imigracji wciaz trwa - to roznie z tym moze byc niestety bo w tej chwili dlugosc procesu jest kosmiczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kzielu napisał:

Bedziesz musiala sie rozliczyc  i z IRS (bo bedziesz rezydentem) i ze skarbowym. Co do jesieni - jako ze wyglada ze Twoj proces imigracji wciaz trwa - to roznie z tym moze byc niestety bo w tej chwili dlugosc procesu jest kosmiczna.

OMG 

nie strasz ?/

jak bardzo kosmiczna ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minutes ago, hannacs said:

Kochani,

nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytanie, jezeli ktoś miał podobna sytuacje to proszę o jakieś informacje.

Jeżeli od stycznia jestem żona obywatela i cały nas pracuje w pl a od jesienie będę już w USa to jak wyglądają podatki, tzn ich rozliczenie za 2022 rok.

muszę się rozliczyć w pl sama czy w USA z mężem ? 

życzę spokojnego więczoru i dziękuję za każdą informację

Trochę mało faktów podałaś:
- kiedy uzyskasz zieloną kartę?
- na jakiej zasadzie jesienią wyjedziesz do USA?
- czy mąż jest obecnie w Polsce z Tobą i też wróci jesienią do USA?

Odpowiedzi na te pytania trochę moga zmienić czy za rok 2022 musisz rozliczyć się w Polsce i czy małżonek jest objęty w Polsce rozliczeniem podatkowym czy nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mcpear napisał:

Trochę mało faktów podałaś:
- kiedy uzyskasz zieloną kartę?
- na jakiej zasadzie jesienią wyjedziesz do USA?
- czy mąż jest obecnie w Polsce z Tobą i też wróci jesienią do USA?

Odpowiedzi na te pytania trochę moga zmienić czy za rok 2022 musisz rozliczyć się w Polsce i czy małżonek jest objęty w Polsce rozliczeniem podatkowym czy nie

zielona karta spodziewam się ze będzie jesienia

jadę na wizie i już czekam tam na interview

mąż jest cały czas w usa, obywatel i tam pracuje no i nie jest objęty rozliczeniem w pl 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...