Skocz do zawartości

Aktualnie ważna wiza a wyrok


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, moja sytuacja jest następująca:

W 2013 potrąciłem na pasach pieszego. 

Między czasie otrzymałem wizę B1 do USA. Wiza jest na 10 lat (nadal ważna).

Po powrocie z USA w 2016 miałem rozprawę sądową w związku z powyższym wypadkiem i zostałem skazany na karę grzywny. Czyn został zakwalifikowany jako zgodnie art. 177 § 1.

1). Obecnie wyrok jest już zatarty - czy na kolejnej aplikacji o wizę lub zieloną kartę powinienem go ujawniać? Prawdopodobnie w najbliższych latach chciałbym skorzystać z możliwości przesiadki w USA podczas podróży do Ameryki Środkowej. Rozważam też wysłanie wniosku do loteri wizowej (green card)
2). Czy moja aktualna promesa wizy straciła ważność w związku z wyrokiem (mimo, że normalnie byłaby jeszcze ważna)?
3). Z tego co rozumiem, to nie mogę już skorzystać z ESTA, bo jest tam takie pytanie jak: “Have you ever been arrested or convicted for a crime that resulted in serious damage to property, or serious harm to another person or government authority?”
Czy w takiej sytuacji od razu wnioskować o wizę? W jaki sposób? Jakie są szanse na uzyskanie wizy?
4). Do Ameryki Środkowej są też loty przez Kanadę - czy w tym przypadku może być łatwiej uzyskać ETA jeśli przyznam się do wyroku i opiszę sytuację?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.09.2023 o 14:28, jacek89 napisał:

1). Obecnie wyrok jest już zatarty - czy na kolejnej aplikacji o wizę lub zieloną kartę powinienem go ujawniać? Prawdopodobnie w najbliższych latach chciałbym skorzystać z możliwości przesiadki w USA podczas podróży do Ameryki Środkowej. Rozważam też wysłanie wniosku do loteri wizowej (green card)

Przy wypadach turystycznych prawdopodobieństwo, że ktoś to będzie sprawdzał, jest nikłe. Przy aplikacji o zieloną kartę lub obywatelstwo - jeśli sprawdzą i się okaże że skłamałeś, to stracisz jedno albo drugie nie przez sam stary wyrok, tylko przez kłamanie we wnioskach. 

 

W dniu 23.09.2023 o 14:28, jacek89 napisał:


2). Czy moja aktualna promesa wizy straciła ważność w związku z wyrokiem (mimo, że normalnie byłaby jeszcze ważna)?

Oczywiście, że wiza jest ważna. Polska - ostatnim raz jak sprawdzałam - nie ma obowiązku raportować innym państwom swoich decyzji w procesach sądowych. 

W dniu 23.09.2023 o 14:28, jacek89 napisał:

3). Z tego co rozumiem, to nie mogę już skorzystać z ESTA, bo jest tam takie pytanie jak: “Have you ever been arrested or convicted for a crime that resulted in serious damage to property, or serious harm to another person or government authority?”

Czy w takiej sytuacji od razu wnioskować o wizę? W jaki sposób? Jakie są szanse na uzyskanie wizy?

Odpowiedź "tak" na to pytanie wcale nie oznacza, że jesteś zdyskwalifikowany z ESTA. Pytanie też jest co to oznacza "serious harm" i jak to się ma do Twojej sytuacji.  Jeśli nie szkoda Ci tych 20 dolarów i 10 minut - możesz próbować  nawet dziś. Jeśli dostaniesz odmowę - no to wtedy aplikacja o wizę. Pytanie we wniosku wizowym jest bardziej precyzyjne niż w ESTA i brzmi "Have you ever been arrested or convicted for any offense or crime, even though subject of a pardon, amnesty, or any similar action?" Jest też okienko, żeby opisać o co chodziło. Rownież - odpowiedź twierdząca nie sprawia, że jesteś skazany na odmowę.

W dniu 23.09.2023 o 14:28, jacek89 napisał:

4). Do Ameryki Środkowej są też loty przez Kanadę - czy w tym przypadku może być łatwiej uzyskać ETA jeśli przyznam się do wyroku i opiszę sytuację?
 

Tu nie wiem , więc się nie wypowiem.

  • Dziękuję! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...