Jump to content

Przeprowadzka do Utah


mrfotoviolin

Recommended Posts

Cześć! Czy mamy tu jakichś Polaków w Utah, Salt Lake City lub okolicach? Wygraliśmy z mężem GC i rozważamy przeprowadzkę właśnie do Utah. Czy jest tu ktoś kto mógłby powiedzieć trochę o realnych kosztach, pracy w branży kreatywnej (fotografia), co i jak najlepiej załatwić, gdzie szukać lokum, auta bez Credit Score? 

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2024 at 5:57 AM, mrfotoviolin said:

Cześć! Czy mamy tu jakichś Polaków w Utah, Salt Lake City lub okolicach? Wygraliśmy z mężem GC i rozważamy przeprowadzkę właśnie do Utah. Czy jest tu ktoś kto mógłby powiedzieć trochę o realnych kosztach, pracy w branży kreatywnej (fotografia), co i jak najlepiej załatwić, gdzie szukać lokum, auta bez Credit Score? 

Nie mieszkam w Utach, wiec nie pomogę. Ale co do auta, to może być ciężko kupić cos na porzeczkę w standardowym tego słowa znaczeniu. Nie wiem ile będziecie mieć pieniędzy na start ale zawsze możecie znaleść cos na Facebook marketplace. Sa tez miejsca buy here, pay here, ale bym ich unikał jak ognia chyba ze nie macie naprawdę wyboru. Jak przyjedziecie, załóżcie obydwoje sobie secured credit cards, one pomogą w budowaniu kredytu. Nie wiem czy można zapisać się online do PSFCU https://www.psfcu.com/. To jest polska unia kredytowa, rozmawiają po polsku, wiec może będzie łatwiej wam z nimi na początku. Również oferuje secured credit card. Minus to jest to ze nie maja w Utach swoich oddziałów. I tak jak poprzednik napisał duża część populacji to mormoni. Stan jest bardzo konserwatywny, co mi osobiście nie przeszkadza, ale dla was moze to być uciążliwe jeżeli jesteście po lewej stronie. Ale z tego co wiem, to ludzie są przyjaźni oraz stan jest piękny. Powodzenia.

Edited by cavscout
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Co prawda nie w Utah, ale nam się udało wziąć nowe auto w leasing bez credit score, a na finansowanie używanego nie było szans. Z wynajmem mieszkania nie było problemu, musieliśmy tylko wpłacić większy security deposit.

Jako pierwszą kartę kredytową mogę polecić Discover. Co prawda limit jest niewielki (~$500), ale przynajmniej nie jest Secured i można ją dostać bez credit score.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dzięki wielkie za informacje! Na pewno zgłębię się w te tematy. Szczególnie ten konserwatyzm. Na co dzień raczej nie przeszkadza mi czyjaś religia, dopóki nie wchodzi z butami do mojego życia, ale to poczytam co i jak :D 
 

2 godziny temu, cavscout napisał:

Jak przyjedziecie, załóżcie obydwoje sobie secured credit cards, one pomogą w budowaniu kredytu. 

Właśnie wiem jak bardzo to jest istotne w Stanach. Będę musiała się jakoś przemóc, bo nigdy nic nie brałam na kredyt :D 

Link to comment
Share on other sites

Polonia w Utah jest bardzo nieliczna i mocno rozproszona. Mormoni są bardzo przyjaźni aczkolwiek stanowią bardzo zamknięty krąg. Trzymają się ze sobą razem, wspierają i pomagajką sobie nawzajem w sposób niespotykany w innych grupach wyznaniowych. Nawzajem pomagają sobie w przypadkach losowych, ale mało lub słabo otwierają się na integrację z nie-mormonami. Oczywiście bardzo chętnie Ciebie nawrócą i wciągną do swojego kościoła ale jak pozostaniesz oporna to oni z życzliwością zostawią Ciebie poza swoją wspólnotą. To może mieć szczególne znaczenie jak zamieszkasz na prowincji w Utah gdzie pewnie struktura społeczna  jest taka że mormonów jest pewnie z 80-90% gdzie jeśli będziesz poza ich zamkniętym kręgiem możesz nie czuć się komfortowo. W SLC chyba w ostatnich latach dużo się zmieniło. COVID spowodował migrację z Kalifornii i innych stanów i już nie ma takiej bezwzględnej dominacji wspólnot kościoła LDS. Pamiętaj, że 55% stano oficijalnie przynaje się do bycia mormonami - oni będą głosowali za prawami stanowymi zawsze w sposób konserwatywny. Więc to szybko nie będzie stan respektujący wszelkie prawa kobiet, ograniczający prawo do broni itd. To wszystko o czym decydują stany na swoim poziomie pewnie długo będzie ultra-konserwatywne

Link to comment
Share on other sites

Mieszkam w pobliskim Colorado. Faktycznie stan jest piekny, i ludzie maja opinie konserwatywnych. ALE. Utah rosnie i coraz wiecej ludzi sie tam przeprowadza (glownie z innych zachodnich stanow w tym najwiecej z Californi) wiec ten konserwatyzm tez sie zmienia. Jedne co sie slyszy: pensje sa niskie w porownaniu do kosztow zycia, zwlaszcza w/okolo Salt Lake City. Co do pracy kreatywnej jest ciezko. (Jak wszedzie w US.)

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, katlia said:

Co mnie zdziwilo to ze SLC jest dosyc gay friendly.

Z mojego doświadczenia z mormonami to akurat w sprawach LGBTQI+, szczególnie młodzi w dużych miastach, są raczej otwarci i bez problemu określają siebie jako allies. O konkrety pewnie trzebaby wypytać kogoś kto identyfikuje się jako LGBTQI+.

Natomiast zdaje się że problemem ze strony mormonów będzie rasizm. Jeszcze do niedawna wg kościoła LDS osoby czarnoskóre były wcieleniem diabła, czy jakoś tak.

Edited by Tirowiec1312
Link to comment
Share on other sites

Gdybyś @mrfotoviolin chciała pooglądać sobie bardzo dobry documentary o Zachodzie to gorąco polecam The West Kena Burnsa. O mormonach tam też jest, np. odcinki 2, 4 i 6.

Czasami ktoś udostępni odcinki na youtube i tam leżą zanim nie zostaną zablokowane z powodu copyright - ja właśnie z youtube ściągnąłem sobie wszystkie 8 odcinków.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.
×
×
  • Create New...