Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawa sprawa, znalezione na na stronie sluzby celnej:

http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=2&...25&id=47196

towary zwolnione z cla:

"Przywóz rzeczy znajdujących się w bagażu osobistym podróżnego

W odniesieniu do podróżnych, przybywających z terytorium państwa trzeciego na obszar celny Wspólnoty, zwolnione z należności przywozowych są towary znajdujące się w ich bagażu osobistym, pod warunkiem, że wwożone towary nie mają charakteru handlowego.

Bagaż osobisty oznacza cały bagaż, który podróżny jest w stanie przedstawić organom celnym przy wjeździe na obszar celny Wspólnoty, jak również każdy bagaż przedstawiony tym samym organom w późniejszym terminie, pod warunkiem, że możliwe jest przedłożenie dowodu na to, że przy wyjeździe podróżnego bagaż został zarejestrowany, jako bagaż towarzyszący, przez przedsiębiorstwo, które dokonało jego przewozu do Wspólnoty z państwa trzeciego, z którego przybył.

Przywóz o charakterze niehandlowym oznacza przywóz, który:

- ma charakter okazjonalny, i

- składa się wyłącznie z towarów przeznaczonych do własnego użytku podróżnych lub ich rodzin, lub przeznaczonych na prezenty; rodzaj i ilość tych towarów powinna być taka, aby nie wskazywała na przywóz w celu handlowym

Oprócz towarów, o których mowa wyżej, podróżny może przywieźć rzeczy o łącznej wartości nieprzekraczającej 175 euro, a jeżeli nie ukończył 15 roku życia - 90 euro."

czyli w sumie mozna by przywiesc 2laptopy - 1den na wasny uzytek, a 2gi taki ktory nie przekroczy 175euro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 102
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
czyli w sumie mozna by przywiesc 2laptopy - 1den na wasny uzytek, a 2gi taki ktory nie przekroczy 175euro :)

dwa to bez problemu mozna przewiezc, zawsze mozesz miec jeden prywatny i jeden sluzbowy, moj znajomy wozi 3-4 za kazdym razem (fakt ze jest to zwiazane z praca jaka wykonuje),

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawa sprawa, znalezione na na stronie sluzby celnej:

http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=2&...25&id=47196

towary zwolnione z cla:

...

czyli w sumie mozna by przywiesc 2laptopy - 1den na wasny uzytek, a 2gi taki ktory nie przekroczy 175euro :)

OK - cytat z Twojego zrodla (pierwsza informacja zamieszczona w artykule):

"Po akcesji Polski do Unii Europejskiej, z dniem 1 maja 2004 r., Polska została objęta unią celną, co oznacza, że towary przywożone do Polski z krajów członkowskich Unii Europejskiej nie są obciążane cłem. Przepisy prawa celnego stosuje się do towarów wprowadzanych na obszar celny Wspólnoty lub wyprowadzanych z tego obszaru."

Piszesz o sprowadzaniu sprzetu z USA czy z krajow nalezacych do Unii Europejskiej ... bo artykul (przy braku obciazen) mowi o tym drugim wariancie ...

Pozdrawiam.

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

no hej Wojtek

radzialbym przeczytac caly artykul niz tylko jego pierwsza czesc. Watek dotyczy usa

pominales najwazniejszy wpis:

"Przywóz rzeczy znajdujących się w bagażu osobistym podróżnego

W odniesieniu do podróżnych, przybywających z terytorium państwa trzeciego na obszar celny Wspólnoty, zwolnione z należności przywozowych są towary znajdujące się w ich bagażu osobistym, pod warunkiem, że wwożone towary nie mają charakteru handlowego.

"

Bagaż osobisty oznacza cały bagaż, który podróżny jest w stanie przedstawić organom celnym przy wjeździe na obszar celny Wspólnoty, jak również każdy bagaż przedstawiony tym samym organom w późniejszym terminie, pod warunkiem, że możliwe jest przedłożenie dowodu na to, że przy wyjeździe podróżnego bagaż został zarejestrowany, jako bagaż towarzyszący, przez przedsiębiorstwo, które dokonało jego przewozu do Wspólnoty państwa trzeciegoz, z którego przybył.

Przywóz o charakterze niehandlowym oznacza przywóz, który:

- ma charakter okazjonalny, i

- składa się wyłącznie z towarów przeznaczonych do własnego użytku podróżnych lub ich rodzin, lub przeznaczonych na prezenty; rodzaj i ilość tych towarów powinna być taka, aby nie wskazywała na przywóz w celu handlowym"

Pozdrawiam i zachecam do uwazniejszego czytania tego co jest napisane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Gigi.

Artykul przeczytalem uwaznie, chociaz faktycznie - zle sie wyrazilem - chodzilo mi o to, ze dodatkowych oplat unikniesz jedynie sprowadzajac sprzet z krajow wspolnoty (drugi wariant), przy przewozeniu towarow z USA zmienia sie wiele.

Nie czytales widze w ogole watku, w ktorym publikujesz swoje wypowiedzi.

Artykul, ktory wkleiles byl juz tutaj zalaczony, niejednokrotnie cytowany i dyskutowalismy na jego temat, zachecam wiec Cie do "uwazniejszego czytania tego co jest napisane :)".

Jestem juz troche 'zmeczony' czytaniem wypowiedzi o przepisach, dzieki ktorym mozemy przewiezc legalnie jednego laptopa, kombinowaniu w jaki sposob zrobic z nowego lapca z USA uzywanego lapca z USA, zeby tylko nie zaplacic podatku za sprowadzenie nowego, itp.

Dlaczego tyle osob powtarza bzdury nie zwracajac zadnej uwagi na doswiadczenia innych, ktorym sie nie udalo?

Podczas powrotow z USA (trzykrotnie), udalo mi sie przewiez sporo towarow bez placenia cla i podatkow, ale - co jest dla mnie oczywiste - po prostu mialem szczescie.

W tym watku wypowiadaly sie juz osoby, ktore takiego szczescia nie mialy i przy przewozeniu jednego laptopa, zgodnie z przepisami, musialy zaplacic niemalo.

Sprawa ogolnie jest bardzo prosta - wiekszosci sie udaje, celnikom zwyczajnie nie chce sie egzekwowac przepisow, ale

tak jak w wielu innych krajach - powinni to robic.

Jezeli prowadzac samochod przekroczysz dozwolona predkosc o 10 km/h, a akurat w poblizu ustawil sie policjant z radarem i namierzyl Cie:

- moze zatrzymac Cie i wreczyc Ci mandat

- moze zatrzymac Cie, ale po krotkiej rozmowie puscic wolno bez zadnych konsekwencji ("jestem biednym studentem, samochod nie moj, tylko pozyczony, a przekroczylem przeciez predkosc minimalnie, ..., itp."

- moze w ogole nie zareagowac i przejedziesz nie zatrzymywany

Zgodnie z przepisami policjant powinien zatrzymac Cie, a ty powinienes zaplacic mandat za popelnione wykroczenie. Czy tak jest zawsze? Jasne, ze nie.

Podobnie wyglada sprawa oclenia i opodatkowania sprowadzanego z USA sprzetu - celnik powinien wyegzekwowac przepisy, ale zwykle od tego odstepuje (mnie celnicy nie kotrolowali nigdy, z kolei inne osoby kontrolowali, ale przymykali oczy na przewozone, niezgloszone do oclenia/opodatkowania towary - doswiadczenia mamy rozne).

Tym razem wyrazilem sie chyba jasniej.

Pozdrawiam.

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
natomiast w owym art. 25 w ogóle pomija się kwestię KTO przywozi majątek (wyposażenie ucznia), czy miał stałe miejsce zamieszkania poza Wspólnotą czy nie. Stosując zwyczajnie wykładnię językową tego artykułu (25 rozporządzenia Nr 918/83) stwierdzenie należące do uczniów lub studentów wjeżdżających na obszar celny Wspólnoty w celach naukowych i przeznaczone do ich osobistego użytku podczas okresu nauki jest jak dla mnie oczywiste, że odnosi się również do kogoś kto wyjechał tylko na wakacje a normalnie jest uczniem/studentem w Polsce (wjeżdża de facto również w celach naukowych!). Nie mniej jednak z celnikiem który weźmie nas na kontrole tak podywagować raczej sobie nie będziemy mogli. Wg mnie jeśli ktoś chce przewieść jednego laptopa, powinien zaopatrzyć się w owy spis przywożonych rzeczy w zestawieniu ilościowym i wartościowym, sporządzony w dwóch egzemplarzach, mieć mocne nerwy i zachować spokój, powołać się na w/w artykuł najlepiej mając wydruk przy sobie, w razie gdyby dyskusja stawała się "ciężka" poprosić o rozmowę z "szefem" :) Mam nadzieje, że moje dywagacje komuś pomogą.

Jaka jest oficjalna opinia w tej sprawie naczelnika izby celnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do mnie sie doczepili w Katowicach. Zostawili nas(mnie i zone ) na koniec nawet zamkneli bramki wyjsciowe.

Mielismy 3 lapy 2 aparaty kamere kilka kart pamieci i mp3 odtwarzaczy. Nic nam nie zrobili ale kazali wlaczac lapy aparaty pokazywac czy cos mamy na nich itp. Mieszkamy na stale w stanach i powiedzielismy ze lapy sa osobiste i jeden z pracy. Wydaje mi sie ze jak sie dowiedzieli ze mieszkamy w stanach to zmiekli troche ale burdel zrobili we wszystkich walizkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam za 3 dni wracam do Polski, kupiłem tutaj laptopa, i teraz mam duży dylemat co zrobić jak przewieźć tego lapka czy zapłacić czy unikać tego...nie wiem do końca już jak to wygląda, kumpel chce przewieźć lapka w bagażu głównym, ja sie troche boje jednak, wiadomo ze jak lapek w podrecznym to od razu zobacza tym bardziej ze jest wrzesien jestem studentem ktory wraca z praktyki i do takiego sie najpredzej dowala...lapek jest uzywany wiec place cło czy nie? Czego wiec miałbym sie tylko bać jesli cła nie place ? podatku vat? bo jesli cła nie ma to kary nie zaplace za nieoclenie go chyba nie ? A czy ten vat tez trzeba koiecznie placic czy zalezy od celnika? Nie wiem mam duży dylemat jest tyle tych postów że w sumie już się pogubiłem. Czytałem ze można isc na lotisku w USA po tax refund za lapka potem w polsce vat zaplacić i ma się spokoj tylko że tez nie mam zadnych złotówek ze sobą...co w tej sytuacji mam zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam za 3 dni wracam do Polski, kupiłem tutaj laptopa, i teraz mam duży dylemat co zrobić jak przewieźć tego lapka czy zapłacić czy unikać tego...nie wiem do końca już jak to wygląda, kumpel chce przewieźć lapka w bagażu głównym, ja sie troche boje jednak, wiadomo ze jak lapek w podrecznym to od razu zobacza tym bardziej ze jest wrzesien jestem studentem ktory wraca z praktyki i do takiego sie najpredzej dowala...lapek jest uzywany wiec place cło czy nie? Czego wiec miałbym sie tylko bać jesli cła nie place ? podatku vat? bo jesli cła nie ma to kary nie zaplace za nieoclenie go chyba nie ? A czy ten vat tez trzeba koiecznie placic czy zalezy od celnika? Nie wiem mam duży dylemat jest tyle tych postów że w sumie już się pogubiłem. Czytałem ze można isc na lotisku w USA po tax refund za lapka potem w polsce vat zaplacić i ma się spokoj tylko że tez nie mam zadnych złotówek ze sobą...co w tej sytuacji mam zrobić?

Poszukiwane informacje masz na wyciagniecie dloni - wystarczy przeczytac dokladnie ten watek lub odpowiedni z siedmiu przypietych watkow forum glownego ( http://www.usa.info.pl/board/FORUM-ogolne-USA-f6.html ).

Znajdziesz tam odpowiedzi na kazde z Twoich pytan.

Przewozenie laptopa w bagazu glownym to troche glupota - co daje poza wiekszym ryzykiem uszkodzenia laptopa czy zagubienia go z bagazem? Nic.

Lapek jest uzywany, placisz wiec VAT (clo 0%) jesli celnik sobie tego zazyczy (co jest malo prawdopodobne).

Ja osobiscie oceniam ryzyko oclenia na 5%, ktos inny moze podac inna liczbe - ale to i tak jedynie subiektywne szacunki i nikt nie powie Ci niczego na sto procent.

Kare zaplacic mozesz, poza tym prawdopodobnie koszty odprawy celnej (chyba, ze sam poprawnie wypelnisz na szybko SADy).

Tax refund? Bylo gdybanie na ten temat, ale do niczego konkretnego nie doprowadzilo.

Na Twoim miejscu po prostu przeszedlbym przez bramke 'nic do oclenia' i nie wprowadzal sie w stan paniki ;) . Robi tak mnostwo osob, udaje sie zdecydowanej wiekszosci.

Jedyne, co mozesz na tym stracic to ewentualna grzywna (A). Zyskac mozesz niemale pieniadze (liczmy, ze ze 25-30% wartosci sprzetu) ( B ). Wariant A jest malo prawdopodobny, wariant B calkiem mocno. Co wybierasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki a informacje. A jak to wygląda z ciuchami, trzeba zerwać metki? 2 Zegarki, Jeden perfum, co najlepiej schować w bagażu podręcznym? Aparat kompaktowy 3 letni, wiem, że w podręcznym nie mogą być żadne płyny kremy itd oczywiście, a jak się ubrać czy lepiej nie afiszować się z ciuchami na sobie żeby nie zwrócić a siebie uwagi ( bo kupiłem parę dobrych w NYC)...do tego mam problem z koleżanką bo chce mi dać swój jeden bagaż główny- czy wtedy z 2 bagazami głównymi nie prosze sie o kontrole? ( widac ze wracam z duza iloscia sprzetu choc ona mi w tym bagazu tylko dalaby ciuchy) zgodzilem sie miesiac temu kiedy nie wiedzialem nic o takich problemach myslalem ze zapomniala o tym a ona mi dzis z tym wyjeżdza...nie wiem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...