Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

szkoda ze lecisz do warszawy

ja nigdy nie lecialem do warszawy i nie polece, za pierwszym razem lecialem do berlina z laptopem i innym sprzetem i nie trzepali nikogo

za drugim razem lecialem do poznania z dwoma laptopami (jeden popsuty chcialem go naprawic w stanach bo w polsce nia ma tej firmy ani nawet czesci na allegro, odradzam kupno laptopow nieznanych w polsce firm nawet jesli to wielka okazja cenowa w najlepszych sklepach)

nie polecam poznania jako lotniska, mimo iz nie sprawdzali nikogo to nie ma najmniejszych szans na przebukowanie biletu jesli wracasz w pazdzierniku lub wrzesniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

  • Odpowiedzi 102
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Zawsze można wyjąć z laptopa baterię albo RAM i przesłać pocztą... ;]

Oczywiście pudełek się pozbyć, albo odwrócić je na drugą stronę i użyć jako pudełka na paczkę, w której prześle się m.in. wyżej wspomniane komponenty (+ ciuchy (bez metek) z adnotacją, że są to prezenty)...

W takiej sytuacji nie wiezie się kompletnego produktu, który można dalej odsprzedać, a to bodajże nie jest przedmiotem jakichkolwiek dodatkowych opłat, bo czy jest gdzieś mowa o niekompletnych urządzeniach, które nie działają?

Mam natomiast pytanie odnośnie przesyłania paczek z USA do PL. Czy ktoś z Was praktykował to na większą skalę? Słyszałem pochlebne opinie o firmie Polamer, która się tym zajmuje. Czy ktoś mógłby napisać coś więcej o całej procedurze wysyłania czegokolwiek do PL (oczywiście w taki sposób, by złodziejskie państwo nie dowaliło cła)?

pzdr!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracalem 3 tyg temu air france SFO > Paryz > Okecie i nie bylo problemu. Chociaz kolezanka wracala tydzien po mnie i mowila ze trzepali 2 osoby. Mozna powiedziec ze to loteria, z tym ze teraz to juz mozna powiedziec jest "po sezonie" wiec szanse na to ze beda szukali lapkow sa mniejsze niz np. we wrzesniu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
Przewiozlem duza ilosc laptopow 29 pazdziernika przez Okecie i nic. Nawet jak by sie przyczepili, to bym powiedzial, ze wracam z nimi za 2 tygodnie do USA i tyle.

To mój pierwszy post więc witam Wszystich. Pytanie do kubakj - mógłbyś podać podstawę prawną (akt prawny) odnośnie tego kruczku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawym wyjściem wydaje się być:

Wyposażenie ucznia, materiały i inne artykuły szkolne gospodarstwa domowego

Kwestie zwolnienia z należności celnych przywozowych wyposażenia ucznia (bielizna osobista, bielizna pościelowa, ubrania zarówno nowe, jak i używane) materiałów szkolnych (przedmioty i instrumenty - łącznie z kalkulatorami i maszynami do pisania - zwykle używane przez uczniów lub studentów do nauki) i innych artykułów szkolnych, stanowiących zwykłe wyposażenie pokoju ucznia i należących do uczniów lub studentów wjeżdżających na obszar celny Wspólnoty w celach naukowych i przeznaczonych do ich osobistego użytku podczas okresu nauki, regulują przepisy art.25-26 rozporządzenia Rady (EWG) Nr 918/83 z dnia 28 marca 1983 r. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych.

Przynajmniej raz w roku szkolnym student lub uczeń może korzystać ze zwolnienia ww. towarów z należności celnych przywozowych. Organ celny nie może odmówić udzielenia zwolnienia tych towarów z uwagi na fakt, że w poprzednim roku szkolnym zainteresowany uczeń lub student korzystał już przedmiotowego zwolnienia.

W przypadku dokonywania zgłoszenia celnego towarów, o których mowa, zgodnie z § 7 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakie powinno spełniać zgłoszenie celne Dz. U. Nr 94, poz.902 z późn.zm.), do zgłoszenia celnego należy dołączyć spis przywożonych rzeczy w zestawieniu ilościowym i wartościowym, sporządzony w dwóch egzemplarzach.

Towary zwolnione z należności celnych przywozowych jako wyposażenie ucznia, materiały i inne artykuły szkolne gospodarstwa domowego, klasyfikowane według różnych kodów taryfy celnej, mogą być zgłaszane jako jedna pozycja taryfowa zgodnie z klasyfikacją towaru podlegającego najwyższym należnościom celnym przywozowym i podatkowym.

Natomiast kwestię zwolnienia od podatku VAT importu wyposażenia, materiałów szkolnych i innych artykułów stanowiących zwykłe wyposażenie pokoju studenta lub ucznia reguluje przepis art. 50 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz.535). Wyżej powołany przepis stanowi, iż:

"1. Zwalnia się od podatku import wyposażenia, materiałów szkolnych i innych artykułów stanowiących zwykłe wyposażenie pokoju studenta lub ucznia, należących do osoby przybywającej na terytorium kraju w celu nauki, jeżeli są one wykorzystywane na potrzeby osobiste studenta lub ucznia.

2. Na potrzeby stosowania ust.1, przez:

1) ucznia lub studenta rozumie się osobę zapisaną do placówki edukacyjnej w celu uczęszczania na kursy w pełnym wymiarze przez nią oferowane;

2) wyposażenie rozumie się bieliznę i pościel, jak również ubrania stare lub nowe;

3) materiały szkolne rozumie się przedmioty i instrumenty (łącznie z kalkulatorami i maszynami do pisania) zwykle używane przez uczniów lub studentów do nauki."

Źródło

Nie wiem czy owy art. 25 jest aktualny (proszę o info jeśli ktoś takowe ma) ale jeśli jest aktualny, to w dzisiejszych czasach, obiektywnie patrząc (wydaje mi się) można stwierdzić że laptop JEST przedmiotem [...] zwykle używanym przez uczniów lub studentów do nauki (jak niby w dzisiejszych czasach napisać pracę magisterską :) ). Czyżby wyjście z tej sytuacji (zakupu nowego laptopa czy też innych "pomocy naukowych o większej wartości") - zupełnie zgodne z prawem - istniało od dawna a jest jedynie mało rozpowszechnione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba dokumenty są aktualne (tj. Rozporządzenie Rady (EWG) Nr 918/83 oraz Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług). Wykonałem 2 telefony (do Izby Celnej - główny numer, i do Izby Celnej w Warszawie) i spróbowałem się czegoś wartościowego wydowiedzieć. Mimo, że obie rozmowy trwały około 10 min. to niewiele się dowiedziałem. Zostałem poproszony o wystąpienie na piśmie o opinię do Naczelnika w moim regionie. Urzędniczki interpretują to w ten sposób, że jakoby owy wjeżdżający miałby wjeżdżać specjalnie do Polski w celach naukowych (sugerowałoby, że nie jest to obywatel Polski lub Polak który ma stałe miejsce zamieszkania poza granicami Polski). Wg mnie ta interpretacja jest błędna. Dlaczego? Weźmy np. art 20 w/w rozporządzenia, jest tam wyraźnie zaznaczone, że osoba miała stałe miejsce zamieszkania poza Wspólnotą, natomiast w owym art. 25 w ogóle pomija się kwestię KTO przywozi majątek (wyposażenie ucznia), czy miał stałe miejsce zamieszkania poza Wspólnotą czy nie. Stosując zwyczajnie wykładnię językową tego artykułu (25 rozporządzenia Nr 918/83) stwierdzenie należące do uczniów lub studentów wjeżdżających na obszar celny Wspólnoty w celach naukowych i przeznaczone do ich osobistego użytku podczas okresu nauki jest jak dla mnie oczywiste, że odnosi się również do kogoś kto wyjechał tylko na wakacje a normalnie jest uczniem/studentem w Polsce (wjeżdża de facto również w celach naukowych!). Nie mniej jednak z celnikiem który weźmie nas na kontrole tak podywagować raczej sobie nie będziemy mogli. Wg mnie jeśli ktoś chce przewieść jednego laptopa, powinien zaopatrzyć się w owy spis przywożonych rzeczy w zestawieniu ilościowym i wartościowym, sporządzony w dwóch egzemplarzach, mieć mocne nerwy i zachować spokój, powołać się na w/w artykuł najlepiej mając wydruk przy sobie, w razie gdyby dyskusja stawała się "ciężka" poprosić o rozmowę z "szefem" :) Mam nadzieje, że moje dywagacje komuś pomogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba dokumenty są aktualne (tj. Rozporządzenie Rady (EWG) Nr 918/83 oraz Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług)

...

Slowa uznania dla Ciebie, ze zadales sobie trud sprawdzenia u zrodel jak sprawa wyglada - wiele osob tutaj powtarza tylko przeczytane gdzies bzdury i wprowadza innych w blad (potem niektore osoby spotyka spore zaskoczenie na lotnisku, niestety znam takie przypadki).

Pozdrawiam!

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...