Skocz do zawartości

prawko w Stanach


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Chciałbym troszeczkę(?) odświeżyś temat :wink: W maju wyjeżdżam na W&T do Massachusetts, dokłądnie na Cape Cod. Nie mam polskiego prawa jazdy,za kierownicą nigdy nie siedziałem. Kolega będący wcześniej na worku powiedział mi, co zresztą zauważyłem także w postach, że:

- po pierwsze: prawo jazdy w USA jest dokumentem dość istotnym, ułatwiającym bardzo życie

- po drugie: zdecydowanie łatwiej i taniej jest je tam sobie wyrobić

Chciałbym więc wziąść sobie u nas z 10 godzin jazd (nie kurs),żeby opanować w podstawach poruszanie się samochodem i zdać egzamin już w USA

Wobec powyższego mam w zasadzie standardowe pytanie:

Czy ma to sens??Czy faktycznie jest to dobre rozwiązanie??Chodzi mi głównie o to,czy faktycznie prawko jest tam taniej i łatwiej wyrobić??

I w zasadzie,co ważniejsze, jak będzie wyglądała jego uznawalność w Polsce po powrocie ze Stanów. W wątku w zasadzie większość z Was "teoretyzowała". Czy obecnie ktoś wie jak wygląda to w praktyce???

Z góry dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 90
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Odpisuje na swoim i bliskich przypadku.

Zdawalem prawko w PL i USA. W USA pisze na przykladzie stanu NY, bo kazdy stan ma inne zasady przyznawania prawka, ale roznice sa niewielkie.

W USA musialem tylko zdac test teoretyczny, zaplacic 50$ za wydanie prawka, 40$ za kurs 5h oraz zdac test praktyczny. Oczywiscie musisz przyprowadzic swoj samochod, wiec jak nie masz swojego lub nikt ci nie chce pozyczyc, to musisz wynajac od jakiejs szkoly jazdy, co pewnie kosztuje z 50$-100$.

W Polsce moja siostra wymieniala prawko. Wystarczylo przetlumaczyc prawko u tlumacza przysieglego. Trzeba bylo zdac test teoretyczny tylko i zadnego kursu nie trzeba bylo przechodzic. Mozna bylo zlozyc wniosek o nie zniszczenie tego prawka (w przypadku powrotu do USA mozna bylo odmienic polskie prawko na amerykanskie). Mozna bylo tez zlozyc podanie o nie zabieranie amerykanskiego prawka ze wzgledu na to, ze w USA nie ma dowodow osobistych i prawko sluzy jako tzw podstawowy dokument tozsamosci, ale jak jej powiedziano, to nie bardzo zgadzaja sie na to argumentujac, ze przed wyjazdem mozna oddac polskie, dostaniesz amerykanskie, a po powrocie znow odmienic sie prawkami. Moja siostra nie chciala si ceregielic i oddala amerykanskie, ktore i tak odzyskala w USA, bo wystapila o wtornik prawka i ma teraz oba prawka.

Jedyna upierdliwosc, to ta, ze czasem sie przyczepiaja do daty wygasniecia prawka. Mysla, ze to data waznosci uprawnien, wiec tlumaczowi przysieglemu podpowiedz, ze to data waznosci dokumentu, bo czasem jakis tlumacz napisze, data waznosci uprawnien i [beeep] blada.

W USA szybciej i łatwiej o prawko niz w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna upierdliwosc, to ta, ze czasem sie przyczepiaja do daty wygasniecia prawka. Mysla, ze to data waznosci uprawnien, wiec tlumaczowi przysieglemu podpowiedz, ze to data waznosci dokumentu, bo czasem jakis tlumacz napisze, data waznosci uprawnien i [beeep] blada.

Właśnie o to mi chodzi:) Z tego co wyczytałem obecnie prawko w Stanach wydają tylko na czas trwania wizy,więc de facto już wracając do Polski jest ono chyba nieważne.Więc czy w Polsce dostanę prawko na podstawie takiego nieważnego amerykańskiego???I na jaki okres czasu???

I tak na marginesie,chciałbym jeszcze zapytać,jak wygląda pełny kurs prawa jazdy w Stanach???Taki,żebym się nauczył jeździć,gdyż jak już pisałem,w życiu za kierownicą nie siedziałem:) I oczywiście jakie są jego koszty???

Z góry dzięki za odpowiedź;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna upierdliwosc, to ta, ze czasem sie przyczepiaja do daty wygasniecia prawka. Mysla, ze to data waznosci uprawnien, wiec tlumaczowi przysieglemu podpowiedz, ze to data waznosci dokumentu, bo czasem jakis tlumacz napisze, data waznosci uprawnien i [beeep] blada.

Właśnie o to mi chodzi:) Z tego co wyczytałem obecnie prawko w Stanach wydają tylko na czas trwania wizy,więc de facto już wracając do Polski jest ono chyba nieważne.Więc czy w Polsce dostanę prawko na podstawie takiego nieważnego amerykańskiego???I na jaki okres czasu???

I tak na marginesie,chciałbym jeszcze zapytać,jak wygląda pełny kurs prawa jazdy w Stanach???Taki,żebym się nauczył jeździć,gdyż jak już pisałem,w życiu za kierownicą nie siedziałem:) I oczywiście jakie są jego koszty???

Z góry dzięki za odpowiedź;)

Wazonsc prawka zalezy od stanu w ktorym bedziesz siedzial. Moze dadza ci z data waznosci o 30-60 dni wiecej niz na I-94. Mozesz zawsze wrocic wczesniej pare dni :lol:

Pelen kurs, to ciezko powiedziec, bo jezdzisz tyle godzin, az sam uznasz, ze jestes na silach zdac. Moze to by 10h, moze to byc i 50h! Czym wiecej godzin, tym wiecej placisz.

Sa rozne opcje na kursy, ale ja nie wiem, nigdy nie interesowalem sie tym, bo kazdy z mojej rodziny umial juz jezdzic z Polski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Co do daty wygasniecia dokumentu:

nie wszyscy zostaja do dnia podanego w DS-2019 (30 wrzesnia jesli sie nie myle), niektorzy wyjezdzaja np. w polowie wrzesnia i wtedy prawo jazdy po powrocie do Polski wazne jest jeszcze 2 tygodnie.

Jestem nadal za zrobieniem prawka w USA, to po prostu bardziej oplacalne. Kursy sa zwyczajnie drogie, wiec oszczednosc jest duza.

W Polsce mozesz wziac kilka godzin jazd, mozesz tez poprosic kogos, zeby nauczyl Cie jezdzic.

Jeden ze znajomych uczyl sie jezdzic w USA, dla poczatkujacego jest to troche latwiejsze przez automatyczna skrzynie biegow (zwykle standard) ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w tym roku wyglada sprawa z prawem jazdy w IL, ale do tej pory wystarczylo kilka dokumentow jak social security, paszport i otrzymywalo sie po zdaniu egzaminu prawo jazdy (i nawet dowod jak ktos i o to aplikowal) na normalny okres jak dostaja Amerykanie.

Prawda jest rowniez to ze w kazdym stanie jest inaczej, podobo w IL najlatwiej o dokumenty. Jesli chodzi o polskie prawo jazdy jest w pelni akceptowalne i wazne w IL ale warunek jest jeden, trzeba tez miec przy sobie wazna wiza w paszporcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pewnego czasu aby zrobic prawko w USA przeba posiadac legalny SS#, ktorego sie nie dostaje na wizie turystycznej.

Nie trzeba miec SSN, aby otrzymac prawko. Wtedy wymagany jest list z SSA, ze nam sie taki nr nie nalezy i wsio. Otrzymanie prawka zalezy od prawa danego stanu. W NYS mozesz dostac prawko na B-2, musisz tylko zebrac 6 pkt, list od SSA i jeszcze miec wize na dluzej niz 1 rok i na I-94 na 6 miesiecy jeszcze wazne (czy w dzien przylotu zalatwisz to wszystko, moze i tak, zycze powodzenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...