Skocz do zawartości

prawko w Stanach


Rekomendowane odpowiedzi

A wiec bylem w DMV w Virginii ostatnio, aby dowiedziec sie co i jak z prawkiem. Pani z informacji powiedziala mi co potrzebuje i ze musze zdawac wszystko normalnie :/ Mialem kiedys znajomego, ktory powolal sie na jakies przepisy miedzynarodowe, na mocy ktorych obywatele UE nie musza zdawac teori lub jazdy, wlasnie nie pamietam czego ;) ktos moze cos slyszal o takim czyms? nie boje sie egzaminow, ale wolalbym uproscic sobie zycie, jezeli to mozliwe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 90
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
  • 1 miesiąc później...
A wiec bylem w DMV w Virginii ostatnio, aby dowiedziec sie co i jak z prawkiem. Pani z informacji powiedziala mi co potrzebuje i ze musze zdawac wszystko normalnie :/ Mialem kiedys znajomego, ktory powolal sie na jakies przepisy miedzynarodowe, na mocy ktorych obywatele UE nie musza zdawac teori lub jazdy, wlasnie nie pamietam czego :) ktos moze cos slyszal o takim czyms? nie boje sie egzaminow, ale wolalbym uproscic sobie zycie, jezeli to mozliwe :)

Ja slyszalem o takiej sytuacji, ale trzeba wszystko odnosic do konkretnego stanu i do aktualnych przepisow - te sa rozne w roznych miejscach i zmieniaja sie od czasu do czasu.

Na odpowiedniej stronie DMV Virginia ( http://www.dmv.state.va.us/webdoc/citizen/...eligibility.asp ) mozesz przeczytac:

If you are age 19 or older and you hold a valid driver's license issued by a U.S. state or territory, a Canadian province, France or Germany, you may not be required to:

  • take the two-part knowledge exam or the road skills test
  • show proof of successful completion of driver education;
    or
  • hold a learner's permit for 30 days.

However, you must pass a vision screening.

...

If you are age 19 or older and you hold a valid driver's license issued by a country other than Canada, France or Germany, you may not be required to show proof of successful completion of driver education or hold a learner's permit for 30 days. However, you must pass the two-part knowledge exam, road skills test and a vision screening.

Co mnie zaciekawilo (kiedys tak prawie na pewno nie bylo, jezdzilem przez cztery miesiace w Virginii 4 lata temu ...):

If you are a non-resident temporarily living in Virginia, you may drive with your home state or country driver's license and license plates for no more than six months. This does not apply to commercial vehicle drivers. If you become gainfully employed, you are required to hold a Virginia driver's license.

Wyglada na to, ze wyrobienie amerykanskiego prawa jazdy na wizie J1 w Virginii jest wrecz obowiazkowe ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sugeruję przejrzeć stronę dmv stanu do którego się udajesz.

w niektórych stanach możesz wyrobić sobie ichnie prawo jazdy na wizie turystycznej jak dobrze odczytuje zapisy na tych stronach,

np Floryda:

"(...) Non Immigrants

Non-immigrants that apply for a Florida drivers license or ID card must provide one of the following:

* Employment authorization card issued by the United States Department of Justice (form I688B or I-766)

* Proof of non-immigrant classification provided by the United States Department of Justice (form I-94 with supporting attachments). I-94s must be accompanied by a Passport.(...)"

Poprawcie mnie jak się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem już w Colorado!

Znajomy Indonezyjczyk który robił prawko ma datę ważności do końca DSa. Dodam że też ma wizę J1, tyle że na 1 rok. Ja jestem na Work&Travel i potrzebuje prawa jazdy tylko po to żeby je wymienić na Polskie. W usa jestem pełne 4 miesiące pracy a potem wracam. Jeśli ważność byłaby łącznie z końcem wizy, to powinienem zdążyć, jeśli z DSem to nie ma sensu.

Jak jest w końcu?

I jeszcze jedna sprawa. Podobno w Polsce będę musiał zdać egzamin teoretyczny. Raz już zdałem ale ważność (pół roku) już minęła. Na termin czeka się dość długo, co jeśli termin prawka minie zanim zdążę zdać teorię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
I jeszcze jedna sprawa. Podobno w Polsce będę musiał zdać egzamin teoretyczny. Raz już zdałem ale ważność (pół roku) już minęła. Na termin czeka się dość długo, co jeśli termin prawka minie zanim zdążę zdać teorię?

Polski egzamin teoretyczny trzeba zdać najpóźniej w dniu terminu ważności prawka amerykańskiego. Jeśli ważności na prawku zostało bardzo mało, należy udać się do lekarza po zaświadczenie - dzięki temu możemy dostać nawet prawko bezterminowe, przy okazji zostaną rozwiązane ewentualne wątpliwości dotyczące kodu na okulary i/lub soczewki. Na teorię czeka się z reguły 1-2 tygodnie, można wybrać dowolny WORD w Polsce, gdyby w miejscowym były jednak jakieś kosmiczne terminy. Stawki u tłumaczy przysięgłych nie są wbrew pozorom wszędzie takie same, ja zapłaciłem za 2 strony 48,80 zł., ale widziałem w necie, że często biorą trochę więcej. Na egzamin teoretyczny może zapisać nas inna osoba na podstawie udzielonego pełnomocnictwa, jego druk można znaleźć na stronach niektórych WORDów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Witam.

Wkrótce wybieram się do Stanów na wizie turystycznej, a ponieważ nie mam jeszcze prawa jazdy pomyślałem, że może przy okazji zrobię je w USA. I w związku z tym, że jestem w tym temacie całkiem zielony, mam kilka pytań:

1. Na egzamin trzeba przyjechać własnym lub wypożyczonym autem. Jak to wygląda w praktyce? Skąd mam wziąć ten samochód? Raczej nie będę miał "pod ręką" znajomego, który wypożyczy na siebie auto. Może jakaś szkoła jazdy?

2. Nie będę mieć SSN, więc jeśli dany stan oferuje możliwość zdania prawka na turystycznej to paszport + wiza + np. list zaadresowany do mieszkania, który wynajmuje wystarczy?

3. Mam wadę wzroku ok. -0,7 ale chyba nie powinno być to jakimś problemem?

4. Czy jeśli prawko będzie miało datę ważności na czas pobytu w USA, to załóżmy wrócę wcześniej do Polski, wymienię je na polskie to data ważności będzie taka sama jak w amerykańskim prawku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...