Skocz do zawartości

Za co cło


kilwen

Rekomendowane odpowiedzi

artykuły sportowe (niektóre):

sekcja XX - dział 95

komponenty do kompa:

sekcja XVI - dział 85 (znowu: niektóre)

niestety nie ma tam jednoznacznej pozycji np karta graficzna geforce :) trzeba szukać najbardziej pasującego opisu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

  • Odpowiedzi 27
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
na laptopy cła nie ma

na aparaty fotograficzne cła nie ma

na telewizory, co do zasady, cło wynosi 13,90%

do każdego towaru wymienionego powyżej należy doliczyć VAT - w Polsce 22%

czyli za telewizor o wartości 1000$ (bez przesyłki) tak na prawdę zapłacisz : 1000$ + 139$ + 220$ = 1359$

żeby znowu ktoś nie wyskoczył jak Filip z konopii: niektórzy nie płacą cła ani vat'u - ale jest to omijanie (jeśli nie naruszanie) przepisów

Zeby byc bardziej precyzyjnym:

W wariancie przewozu jako bagaz - za telewizor o wartosci 1000$ (bez przesylki) zaplaci sie nie 1359$, a 1389,58$.

(1000$ + 1000$ * 0,139) * 1,22 = 1139$ * 1,22 = 1389,58$

czyli inaczej

1000$ * 1,139 * 1,22 = 1389,58$

Celnicy naliczaja najpierw clo, a potem podatek od wartosci przedmiotu z naliczonym clem. To zmienia kwoty koncowe (czasami bardzo).

Ty wyliczyles naleznosci celne wpisujac 1000$ * 1,139 + 1000$ * 1,22 , niestety nie ma to zastosowania w praktyce.

Znasz moze jakis adres strony internetowej gdzie jest to dokladnie wyjasnione? .

Ogolnie na lotniskach sa rozne sytuacje

Sprawa jest dla mnie o tyle dziwna ze:

1. moi znajomi w 2005 roku zaplacili w Niemczech chyba kare za dosc drogie aparaty fotograficzne (mieli po 1 sztuce), moze chodzilo o podatek tylko, musze dopytac

2. w doku 2006 znajomi ktorzy wylatywali z Niemiec dostali w paszport wpis ze nie wyworza zadnej elektroniki (w drodze do USA)

ad1. na 99,9% jest to vat

as2. no bo nie zgłosili że wyworzą - nie wiem jak tam działa straż graniczna. w polsce niektórzy piszą o tym że przed wyjazdem należy zgłosić fakt wywozu elektroniki (nie wiem na jakim formularzu, nie wiem u kogo)

1. Oprocz VATu mogli zaplacic za obsluge celna czy tez kare za niezgloszenie przedmiotu do kontroli celnej (nie znam zrodla, ktore poda informacje na temat tej oplaty - czy jest to kara, czy koszt obslugi celnej - podejrzewam, ze to drugie).

2. Tak, zgodnie z teoria tak nalezy zrobic. Formularz wywozowy dostepny jest podobno u celnikow. Kiedys wywozilem do USA aparat cyfrowy i wiedzac, ze wroce ze kilkoma kilogrami nowego sprzetu do Polski - pomyslalem, ze zglosze swoj aparat jako wywozony z kraju. W ten sposob w razie kontroli zaplace o jeden aparat mniej (byl kupowany w USA, wygladal na nowy i ciezko byloby odroznic go od nowych zakupow - pewnie musialbym tez za niego zaplacic).

Poprosilem celnikow o wypisanie deklaracji wywozowej, troche ponarzekali, szukali odpowiednich formularzy, po czym dali za wygrana i powiedzieli, ze przy powrocie na pewno za niego nie zaplace. Zwykle lenie, taka prawda - w przypadku bardziej wartosciowych sprzetow warto wywrzec na nich nacisk i nie dac za wygrana.

przesylki lotnicze sa sprawdzane, morskie juz nie tak czesto, zaryzykowalbym ze pewnie wcale,

Znajomi wysylali od drobnej elektroniki po rozlozone na czesci kosiarki, odsniezarki. Ja wysylalem tylko laptopy, nigdy nie bylo problemu ;-)

Czasy sie zmienily. Morskie paczki clone i opodatkowywane sa coraz czesciej. Efekty niskiej wartosci dolara i zwiekszonego importu z USA.

na laptopy cla nie ma. wartosc+ tax stanowy + vat 22% od wartosci powiekszonej o tax.

na iphone jest clo identyczne jak na odtwarzacz mp3. wartosc+ tax stanowy +clo od wartosci z tax'em + vat 22% od wartosci powiekszonej o tax i clo.

W niektorych przypadkach nie wliczaja do ceny podstawowej kosztow transportu, w niektorych niestety tak.

Zdarzyly mi sie obydwa warianty.

W tym gorszym, do zaplacenia jest :

{ [ ( Cena bazowa + koszt transportu ) * clo ] + cena bazowa + koszt transportu } * Mnoznik_VAT

Legenda:

Clo w formacie xy% to 0,xy do podstawienia.

Mnoznik_VAT to 1,22.

Cena bazowa to cena bazowa z USA - juz po podatkach zaplaconych w USA.

Jesli chodzi o transport - w teorii celnicy moga brac pod uwage sume kosztow transportu wewnatrz USA i z USA do Polski.

Dodatkowo dochodza koszty obslugi celnej (roznia sie w zaleznosci od agencji celnej, z ktorej uslug jestesmy zmuszeni skorzystac).

Witam,

wysylal ktos paczke przez firme POLONEZ (morska, do 21 dni roboczych) ? Czy celnicy sprawdzaja (przeswietlaja) je ?

Co jezeli zechca to oclic ? Ile sie czeka ?

Wysylalem laptopa (ok 700$) z rzeczami, na deklaracji wpisalem tylko uzywane rzeczy.

Cla nie doliczaja podobno, tylko sam VAT 22%. Ile wynosi "kara" za niewpisanie laptopa ?

Niejedna osoba wyslala paczke korzystajac z uslug tej firmy, niestety nie wszyscy byli zadowoleni. Znajdziesz wiecej informacji w archiwum i na google.pl

Cla nie doliczaja na pewno, bo stawka celna na laptopa to 0%. VAT 22% naliczany wedlug przedstawionego powyzej schematu.

Kary za niewpisanie laptopa z tego co wiem nie ma, zaplacic za to musisz koszty obslugi celnej (w niektorych firmach kosztuje to ok. 150-180 zl).

witam,

bardzo zaciekawił mnie ten temat...

mam kilka pytań do doświadczonych User'ów, a więc:

1. Mówicie, że za laptopy i inną elektronikę cła nie ma?? Ile sztuk w jednej paczce mógłbym wysłać do Polski??

2. Chciałbym zamówić trochę sprzętu snowboardowego. W takich rzeczach tez nie ma cła??

3. Ile wynosiłaby na oko kara celna??

4. Dobrze rozumując to od każdego towaru (bez względu na to czy cło będzie naliczone, czy nie) trzeba odprowadzić VAT??

Myślę, że pytanka zrozumiałe i nie za trudne:) :)

Liczę na pomoc doświadczonych Coolegów:D

pozdrawiam

1. Nawet sto. Problem w tym, ze podatek zaplacic mozesz juz za jeden (i jest to calkiem prawdopodobne).

2. Odpisal juz precyzyjnie t0d.

3. Kara z tego co wiem nie istnieje w przypadku clenia i opodatkowywania przedmiotow sprowadzanych poczta (w przypadku przewozenia sprzetu w bagazu jest jak podejrzewam podobnie) - placisz jedynie za obsluge celna.

4. Nie. Sa wyjatki - jak na przyklad sprowdzanie sprzetu medycznego dla szpitali, przekazywanego jako dar (i to pod specyficznymi obostrzeniami).

hej,

czyli jezeli przywioze sobie komputer ktory kupilam w stanach to rowniez moga mi policzyc za niego podatek? mimo iz jest moj juz troche uzywany:P

na jakiej podstawie kaza placic 22% jezeli ja np.nie mam paragonu za zakup , licza na uczciwosc przeworzacego?

Nie, na zadna uczciwosc nie licza. Jezeli naprawde beda chcieli wlepic Ci clo - skorzystaja z odpowiednich tabel lub po prostu zbiora ceny z Internetu.

Prawie zawsze jest to niekorzystne dla Ciebie. Z podobnych tabel (Eurotax) korzystali celnicy w przypadku clenia sprowadzanych do Polski samochodow i motocykli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie chce ktos placic cla/vatu jak przylatuje z USA do PL i ma GC/obywatelstwo amerykanskie lub jest na wizie pracowniczej/studenckiej i wraca po jakims czasie do USA, to niech deklaruje wwozone towary z informacja, ze wywozi je potem z powrotem do USA. Zero cla i Vatu. Teoretycznie moga to sprawdzic, ale nigdy jeszcze mi sie nie zdarzylo.

Jak wylatuje ktos z PL do USA, a potem wracajac z tym samym sprzetem nie chce klopotow (np juz wczesniej udalo sie wwiezc laptopa do kraju), to przy wyjezdzie jest na bezclowym korytarzyku (tak bylo na terminalu 1, bo dawno juz w Polsce nie bylem, wiec nie widzialem terminalu 2) byl kiosk, gdzie sie takie rzeczy zglaszalo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...