Skocz do zawartości

Komunikat Straży Granicznej Dla Podwójnych Obywateli


jkb

Rekomendowane odpowiedzi

Pieprzenie glupot. Straż Graniczna zachowuje się jak WOP za komuny, jak człowiek zapuscil brodę za granicą to mu kazali zgolic bo nie rozpoznają.

Mój wujek, obywatel USA wyjechał z Polski mając 8 lat. Rok temu był w Polsce pierwszy raz od wtedy i nigdy nie przestał być polskim obywatelem. W paszporcie USA ma bardzo polskie imię i nazwisko. Wyobraźcie sobie jego minę gdy WOPista żąda od niego okazania polskiego paszportu.

Ten przepis pozwala Straży Granicznej nie tyle stosowanie przepisów co okazanie własnej upierdliwosci wobec tylko niektórych pasazerow.

Typowo polskie marudzenie - funkcjonariusz MUSI wymagać od obywatela RP polskiego dokumentu podróży ponieważ tak stanowi przepis. Kropka.

Dziwnym trafem polski cFaniaczek nie pokazuje swojej cfaniaczkowatości w USA jak podchodzi do kontroli granicznej tylko potulnie daje sobie zrobić zdjęcie, pobrać odciski palców i grzecznie odpowiada na zadawane pytania.

Polecam dodatkowo lekturę przepisów dotyczących planowanego do w prowadzenia w UE systemu Entry-Exit. Każdy nieobywatel UE będzie musiał rejestrować się w tym systemie, będą od niego pobierane odciski palców oraz będzie mu robiona fotografia cyfrowa (tak, UE wzoruje się na US). Ponadto KE zamierza wprowadzić wizy dla obywateli US w odpowiedzi na brak zniesienia wiz dla całej UE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Typowo polskie marudzenie - funkcjonariusz MUSI wymagać od obywatela RP polskiego dokumentu podróży ponieważ tak stanowi przepis. Kropka.

Dziwnym trafem polski cFaniaczek nie pokazuje swojej cfaniaczkowatości w USA jak podchodzi do kontroli granicznej tylko potulnie daje sobie zrobić zdjęcie, pobrać odciski palców i grzecznie odpowiada na zadawane pytania.

Polecam dodatkowo lekturę przepisów dotyczących planowanego do w prowadzenia w UE systemu Entry-Exit. Każdy nieobywatel UE będzie musiał rejestrować się w tym systemie, będą od niego pobierane odciski palców oraz będzie mu robiona fotografia cyfrowa (tak, UE wzoruje się na US). Ponadto KE zamierza wprowadzić wizy dla obywateli US w odpowiedzi na brak zniesienia wiz dla całej UE.

No to powiedz co byś zrobiła na miejscu właśnie mojego wujka. Przyjechał do Polski po raz pierwszy od 1962 roku po ponad 50 latach. Nigdy nie utracił polskiego obywatelstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To cos sie mieszasz w zeznaniach. Jak mial PL to go pewnie nie utracil bo niby jak . Trzeba sie go zrzec a tego pewnie nie robil bo by pamietal.

To wg mnie nie utracil obywatelstwa. Przy najblizszej okazji zaskocze go pytaniem o to czy ma polskie obywatelstwo.

Czlowiek wyjechal w 1961 roku jako 8-letnie dziecko. Jego rodzice dawno nie zyja, jego zwiazki z Polska praktycznie tylko za moim posrednictwem. Do calkiem niedawna, choc glosno tego nie mowil, sadzil ze w Polsce ludzie jeszcze mieszkaja na drzewach a tylko lepsi goscie w jaskiniach. Dopiero zeszloroczna wizyta mu otworzyla oczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytalam ten artykul i dalej nie rozumiem do konca

ustawowo obywatel powinien (ale nie musi), a ze na terenie bedzie traktowany jak obywatel, nawet jak wjedzie na obcym paszporcie, to jasna sprawa.

tak naprawde ten artykul nie wyjasnia niczego

moje dzieci wjechaly kiedys do polski na polskich paszportach, a nastepnie przy wyjezdzie mialy mega problemy, bo jako obywatele poslcy nie mialy wizy do usa, a jako obywatele amerykanscy nigdy oficjalnie do polski nie wjechaly

i doopa

zgadzam sie, ze to jakas zlosliwa upierdliwosc sie hranicznikom wlaczyla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo nakazuje obywatelowi polskiemu posługiwanie się polskim dokumentem podróży przed organami państwowymi.

Nie byłoby problemu gdyby wyrobienie polskiego paszportu za granicą nie stanowiło dla wielu mega zachodu. Jaja z umiejscawianiem dokumentów w Polsce skutecznie zniechęcają do przestrzegania prawa.

Dla porównania: wypełniłam papierek, zabrałam dzieci do amerykańskiego konsulatu wraz z polskimi aktami urodzenia (bez tłumaczenia na angielski) i w przeciągu godziny miały wystawione Consular Reports of Birth Abroad. 10 dni później dzieci odebrały amerykańskie paszporty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to powiedz co byś zrobiła na miejscu właśnie mojego wujka. Przyjechał do Polski po raz pierwszy od 1962 roku po ponad 50 latach. Nigdy nie utracił polskiego obywatelstwa.

Przyjeżdża do Polski, składa wniosek o paszport wraz z wnioskiem o przyspieszenie z uwagi na ... i załatwione. Ja złożyłem wniosek o paszport mojego syna w czwartek rano i we wtorek był już do odbioru.

Lecieliśmy do XXX, pobyt opłacony, bilety już prawie - siadam do wpisywania danych API na stronie przewoźnika - okazuje się, że że paszport mojej gorszej połowy traci ważność jakoś w połowie pobytu. Zonk! Szybka wizyta w urzędzie przy placu Narutowicza w środę i paszport odebrany w piątek (promocja na bilety lotnicze do piątku do 23.59 była).

Wniosek o dowód osobisty i paszport można złożyć w dowolnym miejscu w Polsce.

@Jackie - racja - Polacy mieszkający za granicą powinni naciskać na MSZ aby przyspieszył procedury wydawania paszportów. Po to mamy placówki konsularne za granicą, aby nas, Polaków, wspomagały! To jest ich zadanie! Każdy Minister Spraw Zagranicznych (niezależnie od opcji politycznej) zapewnia, że Polonia jest dla niego najważniejsza. Pisać, wnioskować, nagłaśniać przewlekłość i zawiłość uzyskiwania polskich dokumentów w polskich przedstawicielstwach dyplomatycznych/konsularnych.

Z prawnego punktu widzenia obywatel RP NIE MOŻE wprowadzać w błąd funkcjonariusza SG odnośnie swojego obywatelstwa. To, że przedstawi paszport amerykański i "nie wyjdzie", że jest Polakiem, to jego "szczęście", ale to tak samo jak np. z jazdą na gapę, czy motocyklem bez uprawnień - "jak nikt nie sprawdzi to się uda", z tym, że jeśli "wyjdzie" to funkcjonariusz MUSI nas traktować jak Polaka, z pełnią praw i obowiązków z tego tytułu. A. Polak do Polski wjedzie zawsze.

W sytuacjach awaryjnych jest jeszcze ETD -> http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=URISERV%3Al14010b

My Polacy mamy taką ... cechę, że kombinujemy, tylko czasem nie tam gdzie potrzeba :) A Polska nie ma w cale takich restrykcyjnych przepisów np porównajcie sobie obowiązek podatkowy wynikający z polskich przepisów ws amerykańskich (kto musi składać rozliczenie roczne i w jakim zakresie :))

Andy -> ustawa o obywatelstwie polskim CHRONI Polaków, przed pozbawianiem ich obywatelstwa. Sama procedura obecnie "zrzeczenia się" polskiego obywatelstwa jest też nie do końca jasna (Prezydent RP nie ma określonego prawem czasu wydania decyzji, może jej w ogóle nie wydawać, nie ma od niej odwołania) dlatego np. Norwegia zrobiła wyjątek w dla Polaków i aby otrzymać obywatelstwo Norweskie wystarczy do akt dołączyć samo wystąpienie do Prezydenta RP o rezygnacji/zrzeczeniu się polskiego obywatelstwa.

@Jannapa - ale te problemy to były wyłącznie ze strony przewoźnika lotniczego, funkcjonariusz SG na lotnisku w PL nie sprawdza Ci wizy wjazdowej do USA :) bo to nie jest jego zadanie,

Leciałem ostatnio do US, obok mnie siedziała dziewczyna - Niemka (jak siadała pakowała niemiecki paszport do kurtki) pogadaliśmy o niczym, przy lądowaniu wyciągnęła paszport US, to też pogadaliśmy ale tym razem w temacie jak powyżej - Niemcy mają dokładnie takie samo prawo jak my (i masa innych krajów) - jeśli jesteś ich obywatelem, pokazujesz paszport niemiecki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otoz okazuje sie, ze nie. przewoznik ma obowiazek dostarcznia list przewozowych dp strazy granicznej. na ich podstawie, miedzy innymi, ustala sie przeplyw obywateli przez granice. stad cos, co chyba juz wspomnialam - obywatel polski powinien (nie: musi) legitymowac sie polskim dokumentem. to byla jes i bedzie niezla uka prawna, ktora teraz wykorzystuja polscy granicznicy. wydaje mi sie, ze glownie po to, zeby wywiklac sie z sytuacji (szeukam w necie, czytalam o tym zupelnie niedawno, ale nie znajduje niczego konkretnego), kiedy ktos zostal wpuszczony na teren polski jako obywatel innego kraju, popelnil przestepstwo, zostal zlapany i zada ekstradycji do kraju, na paszporcie ktorego wjechal do polski.

tu nie ma kombinowania, uwierz mi. nie mam zadnych szczegolnych powodow, zeby moje dzieci wjezdzaly do pl na konkretnym paszpotrcie. przepisy nie daja zadnej jasnosci - prosilam konsulat o interpretacje, ale nie doczekalam sie odpowiefdzi

@Jannapa - ale te problemy to były wyłącznie ze strony przewoźnika lotniczego, funkcjonariusz SG na lotnisku w PL nie sprawdza Ci wizy wjazdowej do USA :) bo to nie jest jego zadanie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...