shifty

Zielona karta, praca w Polsce, a podatek w USA?

53 postów w tym temacie

7 minut temu, kzielu napisał:

Piszesz bzdury i tyle : 

. (However, see Dual-Status Aliens , later.)

Czytamy i przytaczamy ze zrozumieniem :)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Napisano (edytowane)

17 minut temu, maciopa napisał:

Czytamy i przytaczamy ze zrozumieniem :)

I jakie wnioski ?

PS: 

Residency starting date under green card test.   If you meet the green card test at any time during a calendar year, but do not meet the substantial presence test for that year, your residency starting date is the first day in the calendar year on which you are present in the United States as a lawful permanent resident.

(co robi substantial presence test calkowicie nieistotny - on by mial tylko i wylacznie znaczenie jezeli przed wjazdem w Marcu byly w US jako nie-LPR)

Kiedy w koncu przyznasz ze albo piszesz glupoty albo nie przeczytales Publikacji 519 z ktorej wyciagales cytaty ?

Edytowane przez kzielu
0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Witam!
Nie wiem czy pytanie piszę w dobrym wątku
Czy wie ktoś czy mając GC można pracować w Polsce? Z tego co słyszałam to odpowiedź brzmi NIE jeśli w przyszłości zechcę się starać o obywatelstwo, ale chcę się dowiedzieć na 100% jak to wygląda
Obecnie przebywam w Polsce ze względu na to że w tym roku kończę studia tutaj, stąd moje pytanie czy w wolnej chwili mogę pracować
dziękuję

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

to coś zle słyszałeś. Tylko ze jak dłuższy czas będziesz po za USA to Ci zabiorą GC obojętnie czy pracujesz czy nie . Pamiętaj by się tez rozliczyć z IRS .

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

zle bedzie widziane jak z IRS sie nie rozliczysz za to prace. I jak GC bedzie Ci sluzyc jak wiza turystyczna.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

tak wiem, dlatego od czerwca w Stanach byłam już dwa razy, wcześniej prawie 4mce, teraz zaledwie 3tygodnie
ze względu tak jak wpsomniałam na zakończenie edukacji w tym roku chciałam wiedzieć czy mogę pracować niż siedzieć bezczynnie w domu..
Nie będzie służyć jako turystyczna bo po obronie już myślę jechać z biletemw jedną stronę :)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

to pamiętaj o rozliczeniu i będzie ok..

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
2 godziny temu, a123 napisał:

Witam!
Nie wiem czy pytanie piszę w dobrym wątku
Czy wie ktoś czy mając GC można pracować w Polsce? Z tego co słyszałam to odpowiedź brzmi NIE jeśli w przyszłości zechcę się starać o obywatelstwo, ale chcę się dowiedzieć na 100% jak to wygląda
Obecnie przebywam w Polsce ze względu na to że w tym roku kończę studia tutaj, stąd moje pytanie czy w wolnej chwili mogę pracować
dziękuję

Mozesz (zakladajac ze spelnisz warunki dotyczace rezydencji w US czyli nie bedziesz przebywala poza US zbyt dlugo) , natomiast masz obowiazek rozliczania sie z IRS z dochodu osiagnietego gdziekolwiek na swiecie - bez tego nie ma w ogole mowy o obywatelstwie i moze to byc potraktowane jako porzucenie rezydencji. 

Jezeli bedziesz przebywala w PL i tylko wpadala na chwile do US, to tez o obywatelstwie nie masz co myslec --> (physical presence) https://www.uscis.gov/us-citizenship/citizenship-through-naturalization/continuous-residence-and-physical-presence-requirements-naturalization

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

tak, staram się poza US nie przebywać długo, tak jak wyżej pisałam chcę tylko skończyć studia już w Polsce
dziękuję za odpowiedź

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Postaraj sie o bialy paszport i wtedy mozesz siedziec dluzej poza USA.

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Napisano (edytowane)

Hej.

Czy możecie mi polecić kogoś w US kto rozliczy mi podatek dla właściciela Green Card osiągającego dochody tylko w Polsce?
( dochód jest na tyle mały, że nie będzie podatku, ale ponoć deklaracje muszę złożyć ) 

Wydzwoniłem wszystkie firmy w Polsce i oni nie bardzo wiedzą jak to zrobić.
Pisałem do różnych firm w US, ale oni nie wiedzą jak rozliczyć moje przychody z Polski, albo po prostu nie odpisują. 
Ponoć popularny Turbo Tax w US też odpuścił temat. 

Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc bo zostało mi już mało czasu.

PS. Czy jest możliwość złożenia tej deklaracji w późniejszym terminie?

Edytowane przez shifty
0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Aha i może jeszcze jedna rzecz która może być istotna.

Rezydentem US jestem od kwietnia 2016r.
Czyli rozumiem że na podatek do IRS zaliczają mi się moje dochody które otrzymalem po kwietniu 2016r. Wszystko co osiągnałem do tego czasu czyli od stycznia do kwietnia 2016 nie podlega podatkowi w US?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Booking.com

deklaracje należy złożyć nawet jak masz maly zarobek.

to nikt nie chce kasy od Ciebie za rozliczenie?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Napisano (edytowane)

3 godziny temu, shifty napisał:

Hej.

Czy możecie mi polecić kogoś w US kto rozliczy mi podatek dla właściciela Green Card osiągającego dochody tylko w Polsce?
( dochód jest na tyle mały, że nie będzie podatku, ale ponoć deklaracje muszę złożyć ) 

Wydzwoniłem wszystkie firmy w Polsce i oni nie bardzo wiedzą jak to zrobić.
Pisałem do różnych firm w US, ale oni nie wiedzą jak rozliczyć moje przychody z Polski, albo po prostu nie odpisują. 
Ponoć popularny Turbo Tax w US też odpuścił temat. 

Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc bo zostało mi już mało czasu.

PS. Czy jest możliwość złożenia tej deklaracji w późniejszym terminie?

Turbotaxem spokojnie można rozliczyć, mój pierwszy tax return lata temu miał głównie dochody z PL i jeden miesiąc dochodów z US i poszło bez problemu.

Edytowane przez kzielu
0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

20 godzin temu, kzielu napisał:

Turbotaxem spokojnie można rozliczyć, mój pierwszy tax return lata temu miał głównie dochody z PL i jeden miesiąc dochodów z US i poszło bez problemu.

A możesz mi powiedzieć jeszcze jak mam rozliczyć 2016r

Rezydentem US jestem od kwietnia 2016r.
Czyli rozumiem że na podatek do IRS zaliczają mi się moje dochody które otrzymalem po kwietniu 2016r. Wszystko co osiągnałem do tego czasu czyli od stycznia do kwietnia 2016 nie podlega podatkowi w US?

Jeżeli po kwietniu 2016 zarobiłem w PL poniżej 90k $ to nie będę miał podatku do zapłaty w US tak?

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 5.04.2017 o 02:57, kzielu napisał:

Właśnie wczoraj zrobiłem to pierwszy raz samodzielnie, proste. Jak ktos się jeszcze nie rozliczyć to mam miejsce dla czterech osób. Drogo się nie weźmie...:D

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 4/8/2017 o 16:22, andyopole napisał:

Właśnie wczoraj zrobiłem to pierwszy raz samodzielnie, proste. Jak ktos się jeszcze nie rozliczyć to mam miejsce dla czterech osób. Drogo się nie weźmie...:D

Ja tez wlasnie robilam ale something went wrong... 

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
2 godziny temu, ilon napisał:

Ja tez wlasnie robilam ale something went wrong... 

Mam nawet zwrot powaznej sumy z podatku federalnego, cale $82!

Niemniej powazna kwote musze doplacic do stanowego income taxu: $4 (slownie cztery)

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Napisano (edytowane)

Ja zaczęłam wczoraj ale mi sie szybko odechciało. Niestety u mnie to wcale w tym roku nie prosta sprawa :( chyba w tym roku, aby orzech zgrysc, będę zmuszona zakupić turbo tax, a to cholerstwo które potrzebuje to jakieś $120 :blink:

Edytowane przez pelasia
1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
5 godzin temu, andyopole napisał:

Niemniej powazna kwote musze doplacic do stanowego income taxu: $4 (slownie cztery)

Ja w ostatnich latach miałem do zapłacenia dolara i zwrot dwóch. Nic lepszego niż pójść do banku z czekiem na dwa dolary. 

1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
24 minuty temu, pelasia napisał:

Ja zaczęłam wczoraj ale mi sie szybko odechciało. Niestety u mnie to wcale w tym roku nie prosta sprawa :( chyba w tym roku, aby orzech zgrysc, będę zmuszona zakupić turbo tax, a to cholerstwo które potrzebuje to jakieś $120 :blink:

Mi kupiła Koleżanka tego Turbo  Taxa za $35. Dałem jej szynkę i poledwicę domowej roboty na święta bo pokazała mi jak zacząć i nie chciała już pieniędzy. 

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
18 minut temu, KaeR napisał:

Ja w ostatnich latach miałem do zapłacenia dolara i zwrot dwóch. Nic lepszego niż pójść do banku z czekiem na dwa dolary. 

No faktycznie obciach iść z czymś takim do okienka. U mnie na szczęście jest ATM ze szparką do wkładania czeków. 

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 4/11/2017 o 14:39, andyopole napisał:

Ja mam nawet taki dosc ladny zwrot. Moglabym kupic szczeniaczka :)

Ale jak sie okazalo, mialam u mnie na W2 zle wpisany SSN. Jak wypelnialam forme, to moja '1' wzieli za '7' i nigdy sie nie zorientowalam. W sumie jakos mnie to nie zaskoczylo, bo zawsze slysze komentarze na temat mojej '1', '7' i '9'. No ale jutro mam miec naprawione, wiec nie bede musiala aplikowac o przedluzenie... 

0

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz