Skocz do zawartości

Zielona karta, praca w Polsce, a podatek w USA?


shifty

Rekomendowane odpowiedzi

tak wiem, dlatego od czerwca w Stanach byłam już dwa razy, wcześniej prawie 4mce, teraz zaledwie 3tygodnie
ze względu tak jak wpsomniałam na zakończenie edukacji w tym roku chciałam wiedzieć czy mogę pracować niż siedzieć bezczynnie w domu..
Nie będzie służyć jako turystyczna bo po obronie już myślę jechać z biletemw jedną stronę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
2 godziny temu, a123 napisał:

Witam!
Nie wiem czy pytanie piszę w dobrym wątku
Czy wie ktoś czy mając GC można pracować w Polsce? Z tego co słyszałam to odpowiedź brzmi NIE jeśli w przyszłości zechcę się starać o obywatelstwo, ale chcę się dowiedzieć na 100% jak to wygląda
Obecnie przebywam w Polsce ze względu na to że w tym roku kończę studia tutaj, stąd moje pytanie czy w wolnej chwili mogę pracować
dziękuję

Mozesz (zakladajac ze spelnisz warunki dotyczace rezydencji w US czyli nie bedziesz przebywala poza US zbyt dlugo) , natomiast masz obowiazek rozliczania sie z IRS z dochodu osiagnietego gdziekolwiek na swiecie - bez tego nie ma w ogole mowy o obywatelstwie i moze to byc potraktowane jako porzucenie rezydencji. 

Jezeli bedziesz przebywala w PL i tylko wpadala na chwile do US, to tez o obywatelstwie nie masz co myslec --> (physical presence) https://www.uscis.gov/us-citizenship/citizenship-through-naturalization/continuous-residence-and-physical-presence-requirements-naturalization

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Hej.

Czy możecie mi polecić kogoś w US kto rozliczy mi podatek dla właściciela Green Card osiągającego dochody tylko w Polsce?
( dochód jest na tyle mały, że nie będzie podatku, ale ponoć deklaracje muszę złożyć ) 

Wydzwoniłem wszystkie firmy w Polsce i oni nie bardzo wiedzą jak to zrobić.
Pisałem do różnych firm w US, ale oni nie wiedzą jak rozliczyć moje przychody z Polski, albo po prostu nie odpisują. 
Ponoć popularny Turbo Tax w US też odpuścił temat. 

Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc bo zostało mi już mało czasu.

 

PS. Czy jest możliwość złożenia tej deklaracji w późniejszym terminie?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha i może jeszcze jedna rzecz która może być istotna.

Rezydentem US jestem od kwietnia 2016r.
Czyli rozumiem że na podatek do IRS zaliczają mi się moje dochody które otrzymalem po kwietniu 2016r. Wszystko co osiągnałem do tego czasu czyli od stycznia do kwietnia 2016 nie podlega podatkowi w US?

 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, shifty napisał:

Hej.

Czy możecie mi polecić kogoś w US kto rozliczy mi podatek dla właściciela Green Card osiągającego dochody tylko w Polsce?
( dochód jest na tyle mały, że nie będzie podatku, ale ponoć deklaracje muszę złożyć ) 

Wydzwoniłem wszystkie firmy w Polsce i oni nie bardzo wiedzą jak to zrobić.
Pisałem do różnych firm w US, ale oni nie wiedzą jak rozliczyć moje przychody z Polski, albo po prostu nie odpisują. 
Ponoć popularny Turbo Tax w US też odpuścił temat. 

Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc bo zostało mi już mało czasu.

 

PS. Czy jest możliwość złożenia tej deklaracji w późniejszym terminie?

 

 

Turbotaxem spokojnie można rozliczyć, mój pierwszy tax return lata temu miał głównie dochody z PL i jeden miesiąc dochodów z US i poszło bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...