Skocz do zawartości

Zielona karta, praca w Polsce, a podatek w USA?


shifty

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

 

Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda sytuacja podatkowa dla osoby, która świeżo dostała zieloną kartę, a cały czas przebywa i pracuje w Polsce.


Sytuacja wygląda tak:

Teoretycznie wygrałem zieloną kartę, ale jej fizycznie jeszcze nie otrzymałem. (mają przysłać pocztą )
W USA byłem tylko raz (kwiecień 2016) przez ok 3-4tyg na potrzeby przekroczenia granicy USA do uruchomienia procedury otrzymania zielonej karty.  Cały czas mieszkam w Polsce i tu od wielu lat prowadzę firmę oraz płacę podatki. Nie wiem jak mam teraz się rozliczyć podatkowo za 2016rok? Czy ja muszę zapłacić dodatkowo podatek w USA pomimo że mnie tam nie ma i nie prowadzę tam działalności i nie otrzymałem jeszcze fizycznie zielonej karty?  ( na razie mam w paszporcie wbite permanent resident for 1 year )

Dla lepszego zobrazowania sytuacji:

  1. -    Październik 2015 przechodzę w Polsce poprawnie weryfikację na zieloną kartę. Jest decyzja pozytywna. Wyznaczają termin przekroczenia granicy US do kwietnia 2016r inaczej utracę prawo do zielonej karty.

  2. -       Marzec 2016 przekraczam granice USA, wbijają mi na rok stempel, który chyba ma zastąpić zieloną kartę do czasu aż mi ją przyślą do domu ( wysyłka do 6 miesięcy )

  3. -       Jestem w USA łącznie ok 3 tygodnie w 2016r. W między czasie poleciałem na tydzień na Dominikanę.

  4. -       Grudzień 2016, zielona karta nie została dostarczona, robię interwencje, proszą o wpłatę 220USD ( kiedyś 165USD ) dla USCIS za wydanie zielonej karty ( nie dostałem takiej informacji wcześniej dla tego ponoć nie wysłali jeszcze GC ) i mówią że do 120dni powinna zostać wysłana.

W jakiej sytuacji mogę nie płacić podatków w USA i czy w ogóle za 2016r coś muszę zrobić/zapłacić?
Czy jak podatek jest należny lub nie należny to muszę to gdzieś zgłosić w Polsce lub w USA. 

Będę wdzięczny za pomoc, bo dzwoniłem i pisałem do Ambasady ale oni nic nie wiedzą. Nawet nie wiedzą jaki jest status mojej zielonej karty. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Od Marca jestes rezydentem, fakt (nie) posiadania plastikowej jest absolutnie bez znaczenia. Obowiazuje Cie rozliczenie z IRS i zdecydowanie do 15 kwietnia musisz wyslac do IRS rozliczenie.

Nie zlozenie rozliczenia moze swiadczyc o porzuceniu rezydencji, tam samo jak nie przybywanie w US przez okres dluzszy niz 6 miesiecy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli muszę się z IRS rozliczyć za wszystko co zarobiłem po Marcu 2016 w Polsce? 
Tzn że mam podwójne opodatkowanie w Polsce, a potem jeszcze raz w USA ? Czy w USA jestem zwolniony z tego podatku, ale muszę złożyć jakąś deklarację?

Nie bardzo rozumiem czemu miałbym płacić podatek w USA skoro tam nie przebywałem i nie pracowałem, a cały biznes jest w Polsce.
W tym roku będę jechał do US aby przedłużyć na kolejny rok stempel w paszporcie i jednocześnie chciałem wystąpić o biały paszport. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przedłużysz żadnego stempla w paszporcie.

USA i Polska mają konwencję, dzięki której nie będziesz musiał płacić podwójnych podatków. http://www.finanse.mf.gov.pl/c/document_library/get_file?uuid=74c8567c-c799-4f43-8405-91d93d8e401c&groupId=766655

A jako rezydenta USA obowiązuje Cię rozliczanie się z ichniejszym urzędem skarbowym, bez względu na to, gdzie otrzymujesz dochody.

Jeśli poprzednio byłeś w USA w na krótki czas w okolicach kwietnia, to przygotuj się na wnikliwsze pytania przy następnym przekraczaniu granicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, shifty napisał:

Czyli muszę się z IRS rozliczyć za wszystko co zarobiłem po Marcu 2016 w Polsce? 
Tzn że mam podwójne opodatkowanie w Polsce, a potem jeszcze raz w USA ? Czy w USA jestem zwolniony z tego podatku, ale muszę złożyć jakąś deklarację?

Nie bardzo rozumiem czemu miałbym płacić podatek w USA skoro tam nie przebywałem i nie pracowałem, a cały biznes jest w Polsce.
W tym roku będę jechał do US aby przedłużyć na kolejny rok stempel w paszporcie i jednocześnie chciałem wystąpić o biały paszport. 

 

Bo jestes rezydentem - nikogo nie interesuje gdzie mieszkasz ani gdzie zarabiasz - jako rezydent masz obowiazek rozliczac sie z dochodow uzyskiwanych gdziekolwiek na swiecie. 

I mocno zastanowilbym sie nad argumentacja "mieszkam w Polsce" bo to wskazuje na to ze porzuciles rezydencje w US. Generalnie z takim mysleniem znajdziesz sie drodze do odebrania zielonej karty.

W US musisz sie rozliczyc - to czy zostaniesz opodatkowany to generalnie zalezy i nie ma prostej na to odpowiedzi. Unikanie podwojnego opodatkowania obowiazuje tylko do pewnego limitu, po jego przekroczeniu placisz podatek w US. W przypadku dzialalnosci gospodarczej sytuacja jest bardziej skomplikowana i moim zdaniem bez sensownego czlowieka zajmujacego sie rozliczaniem podatkow i dobrze obeznanym z IRS tax code w przypadku dzialalnosci poza US sie nie obejdzie.

Nie placenie podatkow moze skonczyc sie felony conviction a w przypadku jakbys kiedys chcial sie starac o obywatelstwo, jedna z rzeczy ktora trzeba sie wykazac to regularne rozliczanie sie z podatkow.

A - i jezeli bedziesz zwlekal z wjazdem (za chwile bedzie rok) to stracisz zielona karte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesteś na prostej drodze aby odmówić Ci wjazdu lub tez odebrać Ci GC. Jak dalej będziesz robić to zapomnij o obywatelstwie. A jest umowa pomiędzy Polska a USA co do kont bankowych to tak tez pisze.

 

parę procent osób zrzeka się obywatelstwa USA bo chodzi o podatki bo obywatelstwo czy rezydencja to są prawa i obowiązki a widząc co się dzieje będą przestrzegać obowiązków Twoich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Joanna30 napisał:

Nie przedłużysz żadnego stempla w paszporcie.

W paszporcie mam ważną wizę rok od momentu wjazdu do USA. Potem miałem już otrzymać GC, ale jej nie otrzymałem do dziś. 
Co w takiej sytuacji jak będę chciał wjechać do US po upływie roku, a nadal nie dojdzie do mnie GC?
 

58 minut temu, Joanna30 napisał:

USA i Polska mają konwencję, dzięki której nie będziesz musiał płacić podwójnych podatków.

Proszę mnie poprawić bo nie bardzo rozumiem jak mam nie płacić podwójnych podatków skoro w chwili obecnej co miesiąc płacę podatki w PL ze swojej działalności gospodarczej, a Wy mi tu piszecie, że będę musiał je jeszcze dodatkowo zapłacić w US pomimo że tam nie mieszkam. W jakiej wysokości jeszcze w US trzeba zapłacić podatek? A może powinnienem być zwolniony z płacenia podatków w Polsce i płacić je tylko w Stanach?

 

Godzinę temu, kzielu napisał:

Bo jestes rezydentem - nikogo nie interesuje gdzie mieszkasz ani gdzie zarabiasz - jako rezydent masz obowiazek rozliczac sie z dochodow uzyskiwanych gdziekolwiek na swiecie. 

I mocno zastanowilbym sie nad argumentacja "mieszkam w Polsce" bo to wskazuje na to ze porzuciles rezydencje w US. Generalnie z takim mysleniem znajdziesz sie drodze do odebrania zielonej karty.

Jestem obywatelem PL i rezydentem US. Pracuje, mieszkam i zarabiam w Polsce. 
Zieloną kartę wygraliśmy z żoną na loterii, ale w chwili obecnej nie przeprowadzimy się do US. Dla tego chcemy wystąpić o zawieszenie naszej zielonej karty czy biały paszport, aby ta opcja nam nie przepadła, a warto jest ją mieć. 
 

Godzinę temu, kzielu napisał:

W US musisz sie rozliczyc - to czy zostaniesz opodatkowany to generalnie zalezy i nie ma prostej na to odpowiedzi. Unikanie podwojnego opodatkowania obowiazuje tylko do pewnego limitu, po jego przekroczeniu placisz podatek w US. W przypadku dzialalnosci gospodarczej sytuacja jest bardziej skomplikowana i moim zdaniem bez sensownego czlowieka zajmujacego sie rozliczaniem podatkow i dobrze obeznanym z IRS tax code w przypadku dzialalnosci poza US sie nie obejdzie.

Czyli rozumiem że za wszystko co zarobiłem od kwietnia 2016r muszę się rozliczyć w USA pomimo, że zapłaciłem już podatki w Polsce? Jak i gdzie mogę się dowiedzieć w jakiej formie ma być to rozliczenie, w jakiej kwocie i na jakich zasadach. Czy są jacyś specjaliści w Polsce który umieją to rzetelnie policzyć lub poprowadzić tak abym nie musiał płacić nic w US skoro w PL już zapłaciłem. Ktoś mi powiedział że jeżeli nie przebywam dłużej niż 180 dni w USA to nie muszę tam płacić podatku. 
 

56 minut temu, sly6 napisał:

jesteś na prostej drodze aby odmówić Ci wjazdu lub tez odebrać Ci GC. Jak dalej będziesz robić to zapomnij o obywatelstwie. A jest umowa pomiędzy Polska a USA co do kont bankowych to tak tez pisze.
parę procent osób zrzeka się obywatelstwa USA bo chodzi o podatki bo obywatelstwo czy rezydencja to są prawa i obowiązki a widząc co się dzieje będą przestrzegać obowiązków Twoich.

Ja nie mam ciśnienia na to aby mieć obywatelstwo w USA.
Zielona karta mi wystarczy, ale jeżeli okaże się że muszę płacić podatki w PL a potem w US, a i tak większość czasu będę w Polsce ( USA narazie tylko turystycznie ) przynajmniej jeszcze przez 2-4 lata, to nie ma to przecież sensu. Macie jakieś sensowne rozwiązane na to?

 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przez nastepne 2 - 4 lata bedziesz w USA tylko turystycznie to juz na pewno odbiora ci zielona karte. :) Zielona karta sluzy do mieszkania w USA, nie do odwiedzania co jakis czas. To ze ty nie masz teraz w planach przeprowadzki nie bedzie interesowac urzednikow na granicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, shifty napisał:

W paszporcie mam ważną wizę rok od momentu wjazdu do USA. Potem miałem już otrzymać GC, ale jej nie otrzymałem do dziś. 
Co w takiej sytuacji jak będę chciał wjechać do US po upływie roku, a nadal nie dojdzie do mnie GC?
 

Proszę mnie poprawić bo nie bardzo rozumiem jak mam nie płacić podwójnych podatków skoro w chwili obecnej co miesiąc płacę podatki w PL ze swojej działalności gospodarczej, a Wy mi tu piszecie, że będę musiał je jeszcze dodatkowo zapłacić w US pomimo że tam nie mieszkam. W jakiej wysokości jeszcze w US trzeba zapłacić podatek? A może powinnienem być zwolniony z płacenia podatków w Polsce i płacić je tylko w Stanach?

 

Jestem obywatelem PL i rezydentem US. Pracuje, mieszkam i zarabiam w Polsce. 
Zieloną kartę wygraliśmy z żoną na loterii, ale w chwili obecnej nie przeprowadzimy się do US. Dla tego chcemy wystąpić o zawieszenie naszej zielonej karty czy biały paszport, aby ta opcja nam nie przepadła, a warto jest ją mieć. 
 

Czyli rozumiem że za wszystko co zarobiłem od kwietnia 2016r muszę się rozliczyć w USA pomimo, że zapłaciłem już podatki w Polsce? Jak i gdzie mogę się dowiedzieć w jakiej formie ma być to rozliczenie, w jakiej kwocie i na jakich zasadach. Czy są jacyś specjaliści w Polsce który umieją to rzetelnie policzyć lub poprowadzić tak abym nie musiał płacić nic w US skoro w PL już zapłaciłem. Ktoś mi powiedział że jeżeli nie przebywam dłużej niż 180 dni w USA to nie muszę tam płacić podatku.

1. Będziesz miał problem, bo staniesz w obliczu porzuconej rezydentury. To na Tobie, jako na rezydencie ciąży obowiązek utrzymywać rezydenturę w USA. Zieloną kartę powinieneś dostać przed upływem roku. Niedopilnowałeś tego i teraz może się okazać, że zieloną kartę stracisz.

2. Ja nie znam się na przepisach podatkowych. Już kzielu doradził Ci, kogo się poradzić. Niestety nie wiem, czy w Polsce znajdziesz specjalistę, który zna się na podatkach USA.

3. Możecie starać się o białe paszporty, tylko przygotujcie się na solidne uzasadnienie, dlaczego takowe potrzebujecie. Jeśli dobrze pamiętam, to karina ostatnio pisała, że ostatnio coraz trudniej dostać biały paszport bez solidnej argumentacji.

4. Nie wiem, czy ten ktoś powiedział Ci także, że jeśli nie przebywasz w USA dłużej, niż 180 dni, to możesz stracić zieloną kartę ;)

Musicie się zdecydować, czy chcecie żyć w Polsce, czy w USA. Zielona karta to nie jest wiza turystyczna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...