Skocz do zawartości

Paszport Niemiecki I Polski, Promesa Wizowa - Pytanie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Niedawno zakładałem tutaj ten wątek, w którym pytałem o możliwość wyjazdu do USA na paszporcie niemieckim. Otrzymałem odpowiedź, że jak najbardziej jest to możliwe, wówczas mam możliwość pobytu w USA przez max. 90 dni (nie mogę przedłużyć tego terminu ani zmienić statusu).

Jednak nurtuje mnie pewna sprawa, bo spotkałem się z kilkoma różnymi opiniami. Mianowicie jestem zameldowany w Polsce. Nie posiadam polskiego paszportu, tylko niemiecki. Ponoć na lotnisku mogą pojawić się komplikacje, gdy będę legitymował się niemieckimi dokumentami (paszportem), bo w sumie posiadam także (oprócz niemieckiego) obywatelstwo polskie, więc powinienem pokazać dwa paszporty, czyli tyle, ile mam obywatelstw. Polski paszport, bo jestem Polakiem zameldowanym w Polsce i niemiecki, aby móc wkroczyć na teren USA bez wizy na 90 dni.

Czy jest prawdą, że jednak muszę mieć paszport polski, skoro jestem zameldowany w Polsce? Niektórzy radzą, aby wylecieć z Niemiec i udawać Niemca, a o polskim obywatelstwie nic nie wspominać. Sam nie wiem. Proszę o poradę i ewentualne wyprowadzenie mnie z błędu.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam.

Edit: Chciałbym jeszcze dodać, że posiadam ten nowy paszport niemiecki ze zdjęciami biometrycznymi i odciskami palców. Paszport wyrobiłem kilka tygodni temu, więc to chyba jest ten nowy. :) Ponoć do polskiego paszportu też teraz potrzebne są zdjęcia biometryczne, więc gdybym musiał go wyrobić, to także byłby to ten nowszy. Dodaję informację o tym, bo być może jest to istotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 35
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Kilka razy, podczas wylotu z Polski, pytano mnie o polski paszport gdy pokazywałam amerykański. Kiedyś czepianie się było na porządku dziennym, ostatnio nikt się nie czepiał, nie wiem czy to kwestia przepisów czy uprzejmy urzędnik mi się trafił. Na całym świecie obowiązuje zasada, że na terenie państwa którego jesteś obywatelem uznawane jest wyłącznie to obywatelstwo i masz się posługiwać odpowiednim paszportem.

Na Twoim miejscu leciałabym z Niemiec i ominęła wszystkie ew. problemy. Chyba że masz czas, to wyrób sobie polski paszport - nie zaszkodzi go mieć, jeść nie woła :) Niemca udawać nie musisz, skoro masz niemiecki paszport.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce ma pierwszeństwo obywatelstwo polskie. Nie można być traktowanym jak obcokrajowiec jeżeli ma się obywatelstwo polskie - dla mnie to logiczne. Inaczej doprowadziłoby to do absurdu.

Wjazd do Polski na obcym paszporcie (oczywiście spoza UE) wskazywałby na max 90-dniowy pobyt na trenie Polski dla Polaka co już samo w sobie jest kretyńskie. A jeżeli ktoś go przekroczyłby to deportacja i zakaz wjazdu??? W końcu jak wjechał do Polski jako obcokrajowiec to powinien być tak też traktowany.

Co do wyjazdu z USA na polskiej granicy powinno się okazać paszport polski a już tam na miejscu ten który chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka razy, podczas wylotu z Polski, pytano mnie o polski paszport gdy pokazywałam amerykański. Kiedyś czepianie się było na porządku dziennym, ostatnio nikt się nie czepiał, nie wiem czy to kwestia przepisów czy uprzejmy urzędnik mi się trafił. Na całym świecie obowiązuje zasada, że na terenie państwa którego jesteś obywatelem uznawane jest wyłącznie to obywatelstwo i masz się posługiwać odpowiednim paszportem.

Na Twoim miejscu leciałabym z Niemiec i ominęła wszystkie ew. problemy. Chyba że masz czas, to wyrób sobie polski paszport - nie zaszkodzi go mieć, jeść nie woła :) Niemca udawać nie musisz, skoro masz niemiecki paszport.

W Polsce ma pierwszeństwo obywatelstwo polskie. Nie można być traktowanym jak obcokrajowiec jeżeli ma się obywatelstwo polskie - dla mnie to logiczne. Inaczej doprowadziłoby to do absurdu.

Wjazd do Polski na obcym paszporcie (oczywiście spoza UE) wskazywałby na max 90-dniowy pobyt na trenie Polski dla Polaka co już samo w sobie jest kretyńskie. A jeżeli ktoś go przekroczyłby to deportacja i zakaz wjazdu??? W końcu jak wjechał do Polski jako obcokrajowiec to powinien być tak też traktowany.

Co do wyjazdu z USA na polskiej granicy powinno się okazać paszport polski a już tam na miejscu ten który chcesz.

Dziękuję za odpowiedzi.

Oczywiście paszport polski mogę wyrobić, z tym nie ma żadnego problemu i chyba tak zrobię.

Jeszcze jedno pytanie. Otóż w moim niemieckim paszporcie widnieje rubryka Inne obywatelstwa: NIE (po niemiecku jest to napisane). Podczas składania wniosku zapytałem, czy tam czasem nie powinno być wpisane obywatelstwo polskie, bo te też mam oprócz niemieckiego (notabene urodziłem się w Polsce), ale urzędniczka odpowiedziała, że to trzeba wypełnić jakby się miało jeszcze jakieś inne obywatelstwa, np. włoskie, francuskie itd. Może ktoś coś wie na ten temat, bo też ma taką rubrykę w paszporcie, niekoniecznie niemieckim? Nie to, żebym urzędnikom nie ufał, ale tyle się nasłuchałem różnych wersji, że mam mętlik w głowie, a nie chcę mieć problemów na lotnisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc

Posiadam podwojne obywatelstwo francuskie i polskie. Podczas kazdego mojego pobytu w USA pokazywalam tylko i wylacznie paszport francuski i nawet do glowy mi nie przyszlo, zeby zabrac ze soba polski. Dodam tez, ze mieszkam we Francji, ale caly czas mam moje zameldowanie w Polsce. W moim francuskim paszporcie w miejscu urodzenia jest wpisana nazwa miejscowosci, w ktorej sie urodzilam a w nawiasie Polska. Nigdy nie mialam pytan dotyczacych mojego obywatelstwa polskiego, ani proszona o pokazanie jakiegokolwiek polskiego dokumentu. Dla nich jestem obywatelka Francji a nie Polski. Natomiast kiedy wjezdzam na teren Polski, zawsze okazuje moj polski dowod osobisty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam podwojne obywatelstwo francuskie i polskie. Podczas kazdego mojego pobytu w USA pokazywalam tylko i wylacznie paszport francuski i nawet do glowy mi nie przyszlo, zeby zabrac ze soba polski. Dodam tez, ze mieszkam we Francji, ale caly czas mam moje zameldowanie w Polsce. W moim francuskim paszporcie w miejscu urodzenia jest wpisana nazwa miejscowosci, w ktorej sie urodzilam a w nawiasie Polska. Nigdy nie mialam pytan dotyczacych mojego obywatelstwa polskiego, ani proszona o pokazanie jakiegokolwiek polskiego dokumentu. Dla nich jestem obywatelka Francji a nie Polski. Natomiast kiedy wjezdzam na teren Polski, zawsze okazuje moj polski dowod osobisty.

Mówisz o czymś całkiem innym. Autorowi wątku chodzi o to, jakim paszportem się posłużyć podróżując z Polski do USA i z powrotem. W USA może sobie pokazać jaki mu wygodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc

Posiadam podwojne obywatelstwo francuskie i polskie. Podczas kazdego mojego pobytu w USA pokazywalam tylko i wylacznie paszport francuski i nawet do glowy mi nie przyszlo, zeby zabrac ze soba polski. Dodam tez, ze mieszkam we Francji, ale caly czas mam moje zameldowanie w Polsce. W moim francuskim paszporcie w miejscu urodzenia jest wpisana nazwa miejscowosci, w ktorej sie urodzilam a w nawiasie Polska. Nigdy nie mialam pytan dotyczacych mojego obywatelstwa polskiego, ani proszona o pokazanie jakiegokolwiek polskiego dokumentu. Dla nich jestem obywatelka Francji a nie Polski. Natomiast kiedy wjezdzam na teren Polski, zawsze okazuje moj polski dowod osobisty.

Dziękuję za odpowiedź. Czyli z tym problemów mieć nie powinienem. Czy mogłabyś jeszcze odpowiedzieć na pytanie zadane poniżej? Czy wyjeżdżasz do USA z Francji czy z Polski.

Tak, jak wspomniała Jackie, mam dylemat, który paszport okazać (no i czy wyrobić jednak ten polski). Dowiedziałem się, że prawidłowo powinno to wyglądać w ten sposób:

- na lotnisku w Polsce pokazuję swój polski paszport, aby zgodnie z prawem poświadczyć swoje polskie obywatelstwo, w końcu przebywam na terenie Polski;

- na lotnisku w USA legitymuję się niemieckim paszportem, aby udowodnić, że nie potrzebuję promesy wizowej i obejmuje mnie Visa Waiver Program.

Oczywiście gdyby urzędnik pytał o drugi paszport (polski lub niemiecki) to oczywiście mogę go okazać, prawda? Nie jest to chyba problemem i żadnych komplikacji z tego powodu nie powinienem mieć. Tak słyszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- na lotnisku w Polsce pokazuję swój polski paszport, aby zgodnie z prawem poświadczyć swoje polskie obywatelstwo, w końcu przebywam na terenie Polski;

- na lotnisku w USA legitymuję się niemieckim paszportem, aby udowodnić, że nie potrzebuję promesy wizowej i obejmuje mnie Visa Waiver Program.

Dokładnie.

Oczywiście gdyby urzędnik pytał o drugi paszport (polski lub niemiecki) to oczywiście mogę go okazać, prawda? Nie jest to chyba problemem i żadnych komplikacji z tego powodu nie powinienem mieć. Tak słyszałem.

Kto będzie pytał o polski paszport? Urzędnik na amerykańskim lotnisku? Po co miałby to robić? Pokazujesz niemiecki, nikogo w USA nie obchodzi ile masz paszportów, o ile wszystko jest legalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...