Skocz do zawartości

Amerykanka W Polsce, Ponad 30 Dni


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 54
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

W UK moga amerykanie przebywac 6 miesiecy. W pozostalych krajach UE 3 miesiace. Wlatywalem do UK i wstawiaja 6 miesiecy pieczatke. Potem do PL i stawiali stepel z data wlotu. Moja siostra przekraczala 90 dni pobytu w PL i zaczeli sie cos tam pluc, ale po wygrzebaniu polskiego paszportu zaniechali jakichkolwiek czynnosci i juz zadnych pieczatek nie stawiali do paszportu amerykanskiego.

Mi nigdy jeszcze nie postawili zadnego stepla przy wylocie z PL do USA. Jedynie z DE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@diesel, po co ta zawiść? Polska nie ma problemów z imigrantami, więc prawo inne. Zresztą w Polsce jakby było amerykańskie prawo to wciąż byłaby legalnie, bo 6mcy max na turystycznej.

Mnie też drażni takie bezmyślne gadanie zawistnych. Jak ktoś nie wie, dlaczego jest taka sytuacja, to niech przeczyta listy strony polskiej i amerykańskiej z roku 1991, w linku, który wstawił sly.

a ze jest takie prawo to nalezalo to zrobic w 1991,zapisac pewne sprawy i wtedy podpisac dokumenty a teraz...Tutaj nie chodzi o zawisc a po prostu o pewne sprawy prawne ,dobrze by bylo aby to uregolowac i przestrzegac,,ja Twoich praw przestrzegam to Ty moich tez a jak nie to plac za nie..

A czy kiedys sie tego doczekamy to juz inna sprawa.

Strona polska sama zrobiła się w balona, bo najpierw się coś uzgadnia z drugą stroną, a potem podejmuje decyzje i uchwala prawo, a nie na odwrót.

Jeśli chodzi o uregulowanie czy zmianę tego prawa, myślę że nikt się tym nie interesuje, bo w Polsce jest mnóstwo innych przepisów wymagających regulacji czy zmiany. Co innego gdyby Amerykanie walili do Polski drzwiami i oknami, podejmowali pracę na czarno i zostawali nielegalnie na wiele lat...

Moja siostra przekraczala 90 dni pobytu w PL i zaczeli sie cos tam pluc, ale po wygrzebaniu polskiego paszportu zaniechali jakichkolwiek czynnosci i juz zadnych pieczatek nie stawiali do paszportu amerykanskiego.

Kuba, jak się ma podwójne obywatelstwo, to trzeba podróżować z dwoma paszportami i przy wylocie/wlocie do USA pokazywać paszport amerykański, a polski przy wylocie/wlocie do Polski, po to właśnie, żeby na terenie danego kraju być traktowanym jako jego obywatel. Co więcej, jak Polak wjedzie do Polski na paszporcie USA, to - w świetle prawa - nie wolno mu na terenie Polski legitymować się polskim dowodem osobistym czy jeździć na polskim prawie jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba podrozowac z 2 paszportami. Nikt tego nei moze nakazac. USA wymagaja, aby ich paszportem sie legitymowac przy wlotach i wylotach i w sumie nie mam wyboru, bo na polski mnie nie wpuszcza. Wyleciec z USA moge i na polskim i nikt nic mi nie zrobi pewnie. Do Polski moge wrocic na tym i tym paszporcie i nikt mi nie nakaze pokazywanie polskiego paszportu.

W swietle jakiego prawa polak nie moze sie poslugiwac polskim dowodem czy prawem jazdy?? Co ma do tego jakim paszportem przekroczyl granice RP. Wg prawa polskiego polak zawsze jest polakiem na terenie RP bez wzgledu jakim paszportem sie legitymuje i jakim przekroczyl granice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://poland.usembassy.gov/poland/dual_na...cda12d248a.html

Jeśli posiada się polski paszport, to powinno się go w tym celu używać. Jak wjeżdżasz na amerykańskim, jesteś w Polsce traktowany jako obywatel USA (spytaj w Polsce prawnika, który zna się na prawie imigracyjnym). Z prawem jazdy czy dowodem to oczywiste, że nikt się nie będzie ciebie pytał np. przy rutynowej kontroli na drodze, na jakim paszporcie wjechałeś, bo skąd ktoś ma wiedzieć, że w ogóle wjeżdżałeś. Gorzej będzie, jak np. spowodujesz poważny wypadek, wtedy mogą sprawdzić wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma spowodowanie wypadku do tego na jakim paszporcie jezdzam do Polski? Nawet jak wjade do Polski na amerykanskim paszporcie i mam obywatelstwo polskie to jestem traktowany jako Polak. Ale moga nie wiedziec, ze jestem polakiem...

A jak mam paszport amerykanski, to go uzywam w celu podrozy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, co wyżej napisałam, wiem od prawników imigracyjnych w Polsce. Polskie prawo jest tak pogmatwane i niejednoznaczne, że człowiek musi uważać na wszystko, co robi, i zabezpieczać się z każdej strony. Jeśli ma się dwa paszporty, to powinno się ich używać przy przekraczaniu granic państw, których obywatelami jesteśmy. Rób sobie oczywiście jak uważasz, ale w razie problemów miej pretensje tylko do siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, wszystko przebiegło bez problemu, wytłumaczyłem urzędnikowi przy kontroli jaka jest sytuacja, że przez nasze niedoinformowanie znajoma się zasiedziała i zapytałem jakie są sankcje za takie coś, urzędnik mrugnął okiem i cytuję "upomnienie" i żadnej pieczątki do paszportu:], dzięki za pomoc, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...