Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Takie szybkie pytanie.

Przebywam w Europie (nigdy wczesniej nie bylem w usa), nowy pracodawca przesyla mi kontrakt (pracownik wysoko-wykwalifikowany, nie wiem czy to ma jakies znaczenie).

Od kiedy moge zaczac prace (tj. kiedy moge poleciec do USA i legalnie podjac prace zgodnie z umowa) ?

Czy musze czekac az przysla mi do Polski zielona karte ? A moze moge od razu (po podpisaniu kontraktu) poleciec do USA i zaczac prace, a zielona karta wyslana bedzie na adres amerykanski po jakis czasie ?

Nalezy rowniez przyjac, ze pracodawca zapewni wszelka pomoc w zalatwieniu wszystkich formalnosci (zalezy nam obu abym mogl zaczac pracowac tak szybko jak to mozliwe).

Prosze o informacje dot. czasu trwania takiej procedury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Zgadzam sie calkowicie. Kontraktu jeszcze nie mam (jest w fazie uzgadniania), chodzi mi raczej o zrobienie pewnych planow w dotychczasowej pracy i oszacowanie (w przyblizeniu) kiedy moglbym wyjechac.

Jak rozumiem, po podpisaniu umowy o prace nie bede musial czekac w Europie np. 9 miesiecy by moc legalnie przeprowadzic sie i rozpoczac prace w US, tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym powinienes rozmawiac ze swoim przyszlym pracodawca. W tej chwili szanse na wize do pracy w US sa bardzo male przy 10% bezrobociu nie wierze ze nie ma w USA czlowieka do wykonywania tejze pracy, ktora on oferuje masz szanse na wize raczej znikome ale moze to znikomy zawod, raczej nastaw sie na dluugie oczekiwanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzieki za wszystkie informacje i podpowiedzi.

Moje rozmowy nadal trwaja, we wtorek mam kolejne interview telefoniczne. A pozniej to chyba sie bede musial pofatygowac osobiscie na koncowe negocjacje (na ich koszt oczywiscie).

Z tego co dowiedzialem sie do tej pory to firma zapewnia pelny pakiet relokacyjny, wiec zajma sie m.in. wszystkim formalnosciami na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie szybkie pytanie.

Przebywam w Europie (nigdy wczesniej nie bylem w usa), nowy pracodawca przesyla mi kontrakt (pracownik wysoko-wykwalifikowany, nie wiem czy to ma jakies znaczenie).

zacznijmy od tego, ze sam kontrakt nie jest ani wiza upowazniajaca do pracy ani tym bardziej zielona karta.

Od kiedy moge zaczac prace (tj. kiedy moge poleciec do USA i legalnie podjac prace zgodnie z umowa) ?

mozesz leciec kiedy dostaniesz odpowiednia wize. Prawdopodobnie - z opisu wnioskuje, ale nie moge powiedziec na 100% - bedziemy mowili o wizie H1B. Limit wiz na FY 2010 jest wyczerpany. Na FY 2011 pula wiz otwiera sie 1 kwietnia 2010 - ale zaczac prace mozesz najwczesniej 1 pazdziernika 2010. Poniewaz sa scisle wymogi co do skladania dokumentow na H1B, to duzo firm po prostu nie bawi sie w to tylko bierze pracownikow, ktorzy sa juz leganie w USA. Koszty H1B sa bardzo wysokie, caly proces powinna pokryc firma, ktora zaprasza. Nie ma mozliwosci rozpoczecia pracy wczesniej niz 1 pazdziernika 2010 jesli ubiegasz sie o wize z puli na FY 2011.

Czy musze czekac az przysla mi do Polski zielona karte ?

zielonej karty sie nikomu nie wysyla. Co najwyzej mozesz sie starac o wize imigracyjna w ambasadzie, ale nim w ogole bedziesz mogl to zrobic, to caly proces (nawet dla wysoko-wykwalifikowanych ludzi) trwa latami jesli ktos jest poza USA (idzie generalnie lepiej jesli ktos jest w USA, bo nie potrzeba transferu sprawy do ambasady itd.). Dlatego obstawiam, ze najprawdopodobniej firme chodzi o H1B (bo to jest wiza nieimigracyjna) a pozniej moze beda Cie sponsorowac na green card.

A moze moge od razu (po podpisaniu kontraktu) poleciec do USA i zaczac prace, a zielona karta wyslana bedzie na adres amerykanski po jakis czasie ?

nie ma takiej mozliwosci - musialbys miec odpowiednia do tego wize, ktora upowazni Cie do pracy. Wiza taka to np. H1B.

Nalezy rowniez przyjac, ze pracodawca zapewni wszelka pomoc w zalatwieniu wszystkich formalnosci (zalezy nam obu abym mogl zaczac pracowac tak szybko jak to mozliwe).

obowiazkiem pracodawcy jest zalatwienie wszelkich formalnosci, tyle tylko, ze jest okreslona liczba wiz pracowniczych na kazdy rok fiskalny i nawet jesli pracodawca bedzie bardzo chcial, to jesli nie ma juz wiz na dany rok, to musisz czekac dalej. Starania o wize rozpoczyna sie w USA, jesli bedzie wydana zgoda (tzw. approval) - wtedy udajesz sie do ambasady/konsulatu gedzie dostajesz (a czasem nie dostajesz, ale H1B w wiekszosci dostajesz :) ) promese do paszportu i mozesz legalnie wleciec do USA, starac sie o SSN, zaczac prace itd. H1B wydawana jest na okres max. 3 lat z mozliwoscia przedluzenia.

Prosze o informacje dot. czasu trwania takiej procedury.

masz wszystko opisane wyzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Extra, dzieki za info ! Wlasnie czegos takiego poszukiwalem.

Czyli jak rozumiem zaczynam od wizy a na miejscu pracodawca sponsoruje mi Green Card.

Poki co rozmowy nadal trwaja. W razie pozytywnej odpowiedzi dostane zaproszenie na rozmowe face-to-face w siedzibie firmy. Czy udajac sie na taka rozmowe moge wjechac do usa na wize turystyczna (praca nie bedzie podejmowana wtedy a moj pobyt bedzie trwal nie dluzej jak 3 dni) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...