Jump to content

Podroz Z Paszporem Na Stare Nazwisko


KW

Recommended Posts

Nowe przepisy od 19 lutego 2010

OBOWIĄZEK WYSTĄPIENIA O WYMIANĘ PASZPORTU

W przypadku zmiany lub konieczności sprostowania danych zamieszczonych w paszporcie (nazwiska, imienia, daty i miejsca urodzenia, płci, numeru PESEL), osoba zamieszkała za granicą posiadająca ważny paszport jest obowiązana wystąpić o jego wymianę niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 90 dni od dnia doręczenia aktu małżeństwa stwierdzającego zmianę nazwiska, lub decyzji administracyjnej albo orzeczenia sądu, stwierdzających zmianę danych.

Paszport traci ważność po upływie 4 miesięcy od dnia doręczenia aktu małżeństwa stwierdzającego zmianę nazwiska, lub decyzji administracyjnej albo orzeczenia sądu, stwierdzających zmianę danych.

http://www.polishconsulateny.org/index.php?p=58

Dla sprostowania, dyskusja jest ponizej :)

Paszport raci waznosc po 4 miesiacach od UMIEJSCOWIENIA aktu slubu w Polsce

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

tez mnie to nurtuje:(,a jak pozostali to rozumieja???? moze ktos chetny udzieli rady???

od daty umiejscowienia:

"4. Obowiązek wystąpienia o wymianę dokumentu paszportowego

W przypadku zmiany lub konieczności sprostowania następujących danych zamieszczonych w dokumencie paszportowym: nazwiska, imienia (imion), daty i miejsca urodzenia, płci, numeru PESEL, osoba posiadająca ważny dokument paszportowy jest obowiązana wystąpić o jego wymianę niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia doręczenia ostatecznej decyzji administracyjnej lub prawomocnego orzeczenia sądu stwierdzającego zmianę albo sporządzenia aktu małżeństwa stwierdzającego zmianę nazwiska, a w przypadku małżeństwa zawartego przed konsulem lub organem zagranicznym - od dnia doręczenia odpisu aktu małżeństwa (art. 18a.1).

W przypadku obywateli polskich przebywających za granicą termin, o którym mowa powyżej, wynosi 90 dni (18a.2).

Dokument paszportowy traci ważność po upływie 60 dni od dnia doręczenia ostatecznej decyzji administracyjnej lub prawomocnego orzeczenia sądu stwierdzającego zmianę danych, o których mowa powyżej, albo sporządzenia aktu małżeństwa stwierdzającego zmianę nazwiska, a w przypadku małżeństwa zawartego przed konsulem lub organem zagranicznym - od dnia doręczenia odpisu aktu małżeństwa (art. 37.1.pkt 4).

W przypadku obywateli polskich przebywających za granicą termin ten wynosi 4 miesiące (art. 37.2).

W opisanych powyżej przypadkach obowiązkowej wymiany paszportu z powodu zmiany danych osobowych chodzi o polskie akty stanu cywilnego (tj. akt małżeństwa wydany przez Urząd Stanu Cywilnego w Polsce; decyzja administracyjna o zmianie imienia lub nazwiska wydana przez Urząd Stanu Cywilnego czy prawomocne orzeczenie polskiego sądu stwierdzające zmianę nazwiska). Osoby, które zawarły związek małżeński za granicą muszą w pierwszej kolejności dokonać transkrypcji (rejestracji) zagranicznego aktu małżeństwa w polskich księgach stanu cywilnego, w Urzędzie Stanu Cywilnego w ostatnim miejscu zamieszkania w Polsce. Wówczas obowiązek wymiany dokumentu paszportowego w podanych powyżej terminach obowiązuje od momentu otrzymania polskiego aktu małżeństwa.

http://www.edynburgkg.polemb.net/index.php?document=9

nie jest tak zle :)

Link to comment
Share on other sites

czy ja dobrze rozumiem ze jak w PL bylam Kowalska a wyszlam za maz w USA i teraz jestem Malinowski to nie moge z GC i na polskim paszporcie gdzie jest nazwisko Kowalska podrozowac do Pol? tylko musze wymienic paszport na nazwisko Malinowski mimo tego ze za rok bede miala paszport amerykanski gdzie jest Malinowski ?

Link to comment
Share on other sites

Te zmiany znacza tylko tyle ze jesli sie juz zglosi slub w polskim US (umiejscowi) to ma sie 90 dni na wyrobienie paszportu i ze paszport traci waznosc po 4 miesiacach od umiejscowienia

Jesli sie nic w Polsce nie zglosi to chyba nie ma problemu, bo nic nie pisze o obowiazku zgloszenia samego aktu slubu :)

Link to comment
Share on other sites

KW to jest tak jak z dowodem osobistym,,umiejscawiajac slub ma sie odpowiedni czas aby zmienic dowod osobisty,,po tym czasie dowod nie jest wazny

jesli chodzi o paszport to sie spytam w pewnym urzedzie i Wam napisze :)

to samo jest drukami nip-urzad skrabowy ze ma sie odpowiedni czas na zmiany naniesione na dowodzie osobistym,miejsce zamieszkania....

Link to comment
Share on other sites

gocharynka, osobiscie nie bawie sie w dyrdymele z urzedami polskimi w umiejscowianie aktu slubu i zmiany wszystkich dokumentow :) Ot czekam spokojnie na amerykanski paszport i na tym bede podrozowac. Obywatelem polskim zawsze bede, nawet posiadajac niewazny dowod osobisty, ktory notabene jest niewazny lol Uwazam, ze w Polsce za duzo halo robia z dokumentami i przez to nie chce mi sie w to wszystko bawic ;)

Link to comment
Share on other sites

w sprawie paszportow powinno byc tak jak dowodami osobistymi ,,ze jesli akt slubu umiejscowimy wtedy powinien sie liczyc czas na zmiane paszportu,jesli tego nie zrobimy wtedy Nam paszport-dowod osobisty anuluja. ..ale powinien

jesli ktos ma ochote-czas to niech pisze do MSWiA jak jest tym w 100% ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.







×
×
  • Create New...