Skocz do zawartości

Podroz Z Paszporem Na Stare Nazwisko


KW

Rekomendowane odpowiedzi

Agula ty zyjesz ? ;) a juz myslalam ze Cie ta nauka pielegniarstwa tak pochlonela ze zapomnialas o nas a tu prosze az musialam sie przez chwile zastanawiac kto mi daje odpowiedz powaznie ! ;)

Ja tez poczekam na amerykanski paszport tym bardziej ze moj maz do tej pory jeszcze nie zlozyc wniosku w polskim sadzie o uznanie rozowdu w USA co tym samym ja nie moge umiejscowic naszego aktu malzenstwa w polskim USC :D

Dojdzie do tego ze przy skladaniu wniosku o obywatelstwo zmienie nazwisko na Kowalska abarot aby miec porzadek w papierach :)

Ciesze sie ze Cie widze [u]siostro [/u]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 128
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

A ja mam do Was pytanie nieco z drugiej strony.

Ile mam czasu na wyslanie wniosku do usics o zmiane nazwiska na GC? Czy jest w ogole jakis okreslony termin do kiedy moge podrozowac ze stara GC ? Slub wzielam w NY ponad 4 miesiace temu obecnie jestem w PL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak napisalem wczesniej

jesli to bedzie jak w dowodem osobistym to z chwila jesli papiery beda w USC to ten czas bedzie sie liczyc na zmiane,,,ale jesli

i dlatego tez radze pisac,dzwonic do MSWiA poniewaz ten przepis jest nowy i z tego co uslyszalem moze byc roznie...mozna zlozyc papiery o nowy paszport w Konsulacie

Aneta nie wiem czy ktos bedzie miec czas ale poszukaj tego na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I czy mozna wymienic paszport na nowy droga pocztowa - czyli wyslanie podania z podpisem?

"ZŁOŻENIE WNIOSKU O WYDANIE PASZPORTU ORAZ ODBIÓR PASZPORTU NASTĘPUJE OSOBIŚCIE. Nie jest możliwe korzystanie z pośrednictwa osób trzecich ani nadesłanie pocztą. W uzasadnionych przypadkach, zwłaszcza w warunkach szczególnie utrudnionego dojazdu do urzędu konsularnego, na pisemny wniosek osoby ubiegającej się o jego wydanie, istnieje możliwość zwolnienia z wymogu osobistego odbioru paszportu. "

http://www.polishconsulateny.org/index.php?p=58

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

juz cos wiecej wiem ... :)

a wiec Kamlikadzianka,jesli nie zmieniasz nazwiska to mozesz pozostac przy tym paspzorcie co masz,,bo tam nie ma takiej rubryki jak stan cywilny jak w dowodzie osobistym,,co innego zmiana nazwiska wtedy nalezy wymienic paszport ale po tym jak chce sie miec w nim te nowe dane jak nazwisko no i umiejscowimy ten akt slubu w USC...trzeba pamietac o tym ze jesli komus damy akt slubu do umiejscowania a potem zapomnimy o wymiane paszportu to go po pewnym czasie anuluja wiec trzeba na to uwazac,,to samo bedzie z dowodem osobistym...

jesli ktos ma jakies uwage to moge podac numer telefonu ale w wiadomosci prywatnej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Przed chwilą założyłam nowy post, bo wcześniej nie zauważyłam tego.

To w nim zamieścilam!

Jestem w trakcie procesu wizy narzeczeńskiej, właśnie odesłałam IV F04 i DS-230 do Ambasady i czekam na odpowiedź. W międzyczasie zaczęłam przeglądać sprawy i formularze, które będziemy musieli z narzeczonym wypełniać po ślubie. Tak więc szukam, szukam i szukam na forum i w internecie a moje pytanie tylko się mnożą!!! Coraz to więcej problemów i niejasności .Błagam was o pomoc!!

Na forum piszą, że po ślubie i przy zmianie nazwiska na męża, nie muszę zmieniać paszportu tylko po prostu w Stanach zacząć używać nowego przy SSN, prawie jazdy, Green Card etc. Z tym że wyszukałam na stronie Konsulatu RP coś takiego:

OBOWIĄZEK WYSTĄPIENIA O WYMIANĘ PASZPORTU

W przypadku zmiany lub konieczności sprostowania danych zamieszczonych w paszporcie (nazwiska, imienia, daty i miejsca urodzenia, płci, numeru PESEL), osoba zamieszkała za granicą posiadająca ważny paszport jest obowiązana wystąpić o jego wymianę niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 90 dni od dnia doręczenia aktu małżeństwa stwierdzającego zmianę nazwiska, lub decyzji administracyjnej albo orzeczenia sądu, stwierdzających zmianę danych.

Paszport traci ważność po upływie 4 miesięcy od dnia doręczenia aktu małżeństwa stwierdzającego zmianę nazwiska, lub decyzji administracyjnej albo orzeczenia sądu, stwierdzających zmianę danych.

W ciągu 90- ciu dni jak wiadomo, muszę złożyć Adjustment of status i zapewne zrobię to zaraz po otrzymaniu aktu małżeństwa. Do zmiany paszportu potrzebny jest akt małżeństwa wydany przez polski USC, co oznacza, że muszę się zarejestrować. Nie będzie mnie w Polsce więc muszę to zrobić pocztą. Tutaj są kolejne problemy ponieważ, na akcie małżeństwa muszę mieć oświadczenie o przyjęciu nowego nazwiska, a chyba tylko w Nowym Jorku taki akt z oświadczeniem się uzyskuje. W innym przypadku :

Jakkolwiek, jeżeli takiej informacji nie zamieszczono w amerykańskim akcie małżeństwa (dotyczy to wszystkich małżeństw zawieranych w innych stanach), to taki akt można uzupełnić poprzez złożenie oświadczenie o wyborze nazwiska przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego a za granicą przed konsulem (wymagane jest osobiste stawiennictwo w konsulacie) albo przed notariuszem publicznym. W tym ostatnim przypadku tj. gdy oświadczenie o wyborze nazwiska składane jest przed notariuszem niezbędne jest opatrzenie dokumentu w pieczęć Sekretarza Stanu, który wydał akt: apostille (adresy urzędów można znaleźć na stronie internetowej Konsulatu: index.php?p=46. Jednakże w tym przypadku, proponujemy uprzedni kontakt z właściwym USC w celu potwierdzenia możliwości wykorzystania tej formy, ponieważ niektóre USC uznają jedynie oświadczenia złożone przed konsulem zgodnie z ustawą „Prawo o aktach stanu cywilnego”.

Jeśli zmieniłabym paszport i równocześnie składała o Green Card to będę mieć obecny paszport unieważniony i jeśli GC interview będzie szybciej niż uzyskanie nowego to nie będę mieć żadnego a przecież muszę. To mój jedyny dokument tożsamości plus będę mieć w nim wbitą wizę K1!!!!!

Błagam jeśli ktoś się orienuje w tym temacie, kto już to przechodził i jak to naprawdę jest z tym paszportem proszę o pomoc!!

Pozdrawiam

Czyli dobrze przeczytałam z tymi przepisami.

Po przecZytaniu tego posta mam pytanie: Czyli nie muszę zgłaszać zmiany nazwiska w USC w Polsce??? Jeśli zmieniam nazwiska i nie rejesrtuję tego w moim kraju to czy w dalszym ciągu mogę używać nowego nazwiska, spokojnie złożyć papiery o Green card, poczekać aż ją otrzymam ( nie martwiąc się, że mój paszport jest nieważny) i dopiero potem zgłosić to w USC??

Matko same problemy! Rzeczywiście przesadzają z tymi dokumentami!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przecZytaniu tego posta mam pytanie: Czyli nie muszę zgłaszać zmiany nazwiska w USC w Polsce??? Jeśli zmieniam nazwiska i nie rejesrtuję tego w moim kraju to czy w dalszym ciągu mogę używać nowego nazwiska, spokojnie złożyć papiery o Green card, poczekać aż ją otrzymam ( nie martwiąc się, że mój paszport jest nieważny) i dopiero potem zgłosić to w USC??

Matko same problemy! Rzeczywiście przesadzają z tymi dokumentami!

Wg tego jak ja to rozumiem to dopoki nie umiejscowisz swojego aktu malzenstwa w polskim USC to jestes ok, zreszta na razie nie ma takiego obowiazku, wiec najpierw zalatw sprawy tutaj, a potem wymienisz sobie paszport. Miejmy nadzieje ze jak sie cala sprawa zajmiesz to juz beda cos wiedziec, bo jak ja dzwonilam do urzedu paszportowego to w ogole mnie wysmiali, ze zadnego takiego prawa nie ma, a potem rozmawialam z inna pania ktora twierdzila ze paszport traci waznosc po uplywie 90 dni od 19 lutego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sly6 sprawdzal i mi rowniez odpowiedziano w Konsulacie w NY

Paszport raci waznosc po 4 miesiacach od UMIEJSCOWIENIA aktu slubu w Polsce

Jesli nie zlozysz papierow do USC to nie masz sie czym przejmowac

A jak juz zaczniesz zmieniac papiery w Polsce to musisz zmienic wszystko na raz w przeciagu paru miesiecy.

Zmiana nazwiska w USA jest od tego niezalezna, wiec po slubie mozna spokojnie zaczac uzywac nowego nazwisa i na takie skladac papiery o GC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...