Skocz do zawartości

Podroz Z Paszporem Na Stare Nazwisko


KW

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 128
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

eszka,jestem w takiej samej sytuacji jak ty,nie mam jeszcze umiejscowionego aktu slubu,ale moge ci powiedziec z wlasnego doswiadczenia ze lecialam do Polski w lutym tego roku na paszporcie z nazwiskiem panienskim i GC z nazwiskiem meza,dodatkowo wzielam ze soba akt slubu na wypadek,gdyby ktos mial jakies "ale" i nikt sie do mnie nie czepial,wazne zebys miala nazwisko na bilecie zgodne z nazwiskiem w paszporcie,w drodze powrotnej zarowno w Poznaniu jak i w Newarku nikt nie robil problemow.Zapytalismy officera immigracyjnego podczas odprawy ,czy jest to problem poniewaz mam paszport na nazwisko panienskie,jego odpowiedz byla prosta:paszport go nie interesuje,wazna jest Gc i wszystkie dane na niej zawarte musza byc zgodne z tym co on ma w komputerze,ponadto oddajesz odciski palcow i odrazu zostajesz zweryfikowana.Pamietaj tylko ,ze od momentu wydania decyzji USC( wpis do ksiag USC)masz trzy miesiace na wymiane swojego paszportu.Mam nadzieje ,ze troszke Ci pomoglam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Wam jeszcze raz, mam nadzieje, ze te noc przespie juz spokojnie. A nauczka dla mnie i pewnie dla innych oczywiscie jest taka, ze jesli pojawiaja sie jakies watpliwosci to pytac, szukac i nie spieszyc sie. W momencie rezerwowanie biletu mialam wlasnie takie watpliwosci, czy na nowe czy na stare nazwisko, ale stwierdzilam, ze skoro mam juz ta zielona karte, to ona jest najwazniejsza, co okazuje sie w tym przypadku bledne. I tak mialam duzo szczescia, ze zaplacilam tylko 100 USD - Lufthansa, inne linie kasuja duzo wiecej. Pisze to ku przestrodze dla osob w podobnej jak ja sytuacji.

Czyli jakie nazwisko w paszporcie taki bilet lotniczy.

Jesli nie ma problemow z podrozowaniem z paszportem na stare i GC na nowe nazwisko, to czy w ogole jest sensowne wymieniac paszport na nowe nazwisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie mozesz tego paszportu nie zmieniac,ale nie masz gwarancji,ze podczas kolejnej podrozy nie obedzie sie bez jakichkolwiek problemow.Kolejna sprawa jezeli nie umiejscowisz aktu slubu,to w swietle prawa polskiego bedziesz panna i jezeli bedziesz chciala zalatwic pewne sprawy w Polsce z udzialem swojego meza,to tu sie zaczna"schody" .Nikt na slowo nie uwierzy ci ze jestes mezatka,dopoki nie uaktualnisz swoj dowod tozsamosci,zatem uwazam ze jak juz umiejscawia sie akt slubu,to niestety przepisy okreslaja wyraznie czas waznosci dokumentow i nalezy je zmienic bez wzgledu na to czy wydaje nam sie to sensowne czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udziele sie w dyskusji i powiem jak to bylo u mnie.

Nikt sie nie pyta o akt urodzenia meza...Wydany byl akt slubu w USA wiec pani nawet o to nie pytala. Sprawa zalatwiona w tydzien. By wymienic paszport trzeba zlozyc podanie o nowy dowod ( przynajmniej u mnie ) i z tym podaniem isc po paszport. Trzeba na to okolo 3 tygodni w sumie. Tydzien na akt i 2 na paszport. Dowod trwa dlugo ale mozna odebrac przy nastepnej wizycie w Pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Caly ten konsulat w NY to kpina. Zona co srode idzie do konsulatu, jest pod nim o 16 (zamykaja o 18) i juz gnoje nie wpuszczaja, bo maja za duzo ludzi!!!! W inne dni pracuje, a w srody szef juz nie chce dawac wolnego, bo nie wierzy, ze takie cyrki z glupim paszportem. Jest te z kobieta, co dojezdza co srode 3h i zawsze ja zbywaja!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się podenerwowałam tylko szukając informacji na stronach konsulatu i urzędów dotyczących umiejscowienia stanu cywilnego i zmiany paszportu i dowodu osobistego.

Gdy już znalazłam odpowiedź, zaraz znalazłam kolejny link, który znowu mnie pogubił,.

W końcu już nie wiem i proszę znowu o pomoc.

Mam już zieloną kartę, ale jeszcze nie umiejscowiłam akty małżeństwa, czyli również nie wymieniłam paszportu.

Z mężem jedziemy za granicę w lutym i pewnie już nic nie zrobię przez wyjazdem, bo przecież po drodze święta i nowy rok. Ale znowu w czerwcu planujemy wyjazd do Polski i już tam chce mieć nowy paszport na nowe nazwisko.

Czyli jeśli chodzi o umiejscowienie aktu w USC to może to zrobić moja mama zgadza się? i Muszę jej przesłać:

1. Certified Copy aktu małżeństwa amerykańskiego i jego tłumaczenie przysięgłe (może mi to załatwić mama tak? )

2. wniosek

3. Pełnomocnictwo dla mamy

4. oświadczenie o zmianie nazwiska, Czy muszę iść do konsulatu żeby to potwierdzić czy mogę zanieść do notariusza, i jeszcze jedno pytanie czy notariusz będzie wiedział co to apostille? Może zadaję głupie pytanie bo pewnie wie, ale już się spotkałam z przypadkami, gdzie ludzie naprawdę nie mieli nawet pojęcia co to wiza narzeczeńska- w samolocie i na lotnisku miałam z tym problemy, mówili, że pierwsze słyszą o takiej wizie!, więc dlatego pytam.

5. akty urodzenia- i małżonka przetłumaczone - czy musi być notarialnie znowu?

6. kopie paszportów

i to tyle? Czy to wszystko wystarczy? Nie wiem czy ktoś się orientuje z USC w Krakowie, bo tam mieszkałam.

Myślałam, żeby umiejscowić akt w Kwietniu, skoro mam 3 miesiące na wymianę dowodu- jak pojadę do Polski w czerwcu to zdążę złożyć wniosek, a przed wyjazdem 4-6 tygodni- bo tak jest napisane na stronie konsulatu, zajmie mi wyrobienie paszportu. Czy wszystko by się zgadzało???

Dziękuję za pomoc!

To forum jest niesamowite. O wiele łatwiej ze wszystkim!!!

:*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...