Jump to content

Sponsorowanie Rodzinne – Procedura Nvc/ambasada


Recommended Posts

Wychodząc naprzeciw prośbom oraz by pomóc osobom, które w przyszłości będą przechodzić procedurę imigracyjną w ramach sponsorowania rodzinnego przygotowałem opis procedury przyznania wizy imigracyjnej, a w końcu statusu Stałego Rezydenta tzw. "zielonej karty". Proszę pamiętać, że procedury ulegają zmianie, a wszelkie informacje uzyskałem z własnego doświadczenia. Zalecam czytanie informacji na stronach USCIS http://www.uscis.gov/portal/site/uscis oraz NVC http://travel.state..../visa_4354.html, a także Departamentu Stanu http://travel.state.gov/ w uzupełnieniu poniższych kroków.

Ten post jest ogólnym zebraniem informacji o krokach przy załatwianiu wizy imigracyjnej w Ambasadzie USA w Polsce.

Dużo informacji znajdziecie też tutaj http://www.usa.info.pl/board/Czy-Jest-Tu-K...rie-t14653.html

1. Pierwszym krokiem, na którym nie będę się zbyt mocno skupiał jest złożenie petycji imigracyjnej przez członka rodziny posiadającego stały pobyt lub obywatelstwo. W zależności jaka jest relacja miedzy beneficjentem (Beneficiary) a osobą składającą petycję (Petitioner) można wyróżnić następujące kategorie wizowe:

F1 - synowie i córki Obywateli będący stanu wolnego

F2A - małżonkowie i dzieci Stałych Rezydentów

F2B - dorośli (powyżej 21 lat) synowie i córki Stałych Rezydentów będący stanu wolnego

F3 - synowie i córki Obywateli pozostające w związku małżeńskim

F4 - bracia i siostry dorosłych Obywateli

Obywatel lub Stały Rezydent może złożyć petycję imigracyjną na członka rodziny wypełniając formularz I-130 znajdujący się na stronie: http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/men...0004718190aRCRD

Należy postępować według zamieszczonych tam instrukcji, załączyć odpowiednie dokumenty potwierdzające więzy rodzinne, dokonać opłaty $420 i wysłać na odpowiedni adres. Po tak przesłanej dokumentacji otrzymuje się Notice of Action (NOA1) - dokument potwierdzający wpłyniecie petycji. Na tym dokumencie znajduje się kluczowa data Receipt Date (data wpłynięcia petycji) zwana "priority date". Według tej daty można sprawdzić kiedy mamy szansę na rozpoczęcie procesu otrzymania Zielonej Karty. Można to zrobić w comiesięcznie wydawanym biuletynie wizowym, który znajduję się tutaj:

http://travel.state.gov/visa/frvi/bulletin...letin_1360.html

Biuletyn podaje dla jakich "priority dates" obecnie wydawane są wizy.

2. Po otrzymaniu NOA1 może upłynąć parę lat zanim otrzymamy kolejne Notice of Action (NOA2) z informacją o zaakceptowaniu przez Urząd Imigracyjny (USCIS) petycji oraz o przekazaniu jej do National Visa Center (NVC). NVC zajmuje się procesowaniem wiz imigracyjnych. To tam właśnie wysyła się później całą dokumentację.

3. Kiedy NVC otrzyma dokumenty z USCIS również nas powiadomi. W liście będzie umieszczony również numer sprawy rozpoczynający się od liter WRW (oznaczają ambasadę w Warszawie) oraz 10 cyfr RRRRDDDNNN gdzie RRRR - rok wpłynięcia do NVC, DDD - dzień roku + 500, NNN - numer kolejny sprawy z danego dnia tj. np. WRW2003689007. W tym momencie nie należy jeszcze podejmować żadnych kroków, tak zresztą napisze w liście NVC. To jest tylko potwierdzenie przyjęcia sprawy i należy czekać na moment, w którym nasza data "priority" zbliży się do dat z biuletynu.

4. Jakiś miesiąc przed momentem, gdy nasza prioryty date zbliży sie do daty z biuletynu, NVC prześle powiadomienie o rozpoczęciu procesu przyznawania wizy imigracyjnej. W załączniu znajduje sie informacja o konieczności zapłaty Affidavit of Support fee (AOS) $70 oraz druk DS-3032 (Choice of Agent and Address Form). Komplet tych dokumentów przesyłany jest pocztą na adres osoby składającej petycję (USA) oraz osoby sponsorowanej (Polska). Od tego momentu należy postępować ściśle według instrukcji zamieszczonych na stronie immigrantvisas.state.gov. W przypadku, gdy osoba ubiegajaca się o zieloną kartę akurat znajduje się w USA np. turystycznie, powinna skontaktować się z NVC. Przechodzi wówczas inną procedurę "Adjustment of Status". Informacje, które tutaj podaję dotyczą przypadku, gdy osoba ubiegająca się o wizę znajduje się w Polsce i będzie się ubiegać o wizę przez Ambasadę.

5. Dokument DS-3032 to wybór osoby do której bedą przesyłane dokumenty w związku ze sprawą. Ponoć najlepiej wybrać osobę będącą w USA, ze wzgledu na pewność dostarczenia np. osobę która zlożyła petycję. Dokument ten wypełnia osoba ubiegająca się o wizę, to ona wskazuje gdzie mają być wysyłane dodatkowe informacje, czy do niej czy do petitioner'a. Można też zrezygnować z ubiegania się o wizę imigracyjną. Podpisany formularz wysyła się na podany adres.

W moim przypadku nic więcej nie bylo wysyłane do mnie pocztą tradycyjną. Być może dlatego, że w DS-3032 podałem także adresy e-mail oraz dokonywalem platności przez internet.

NVC zaczyna przechodzić na wysyłkę elektroniczną, nawet odbiór dokumentów zeskanowanych, ale narazie dotyczy to tylko kilku krajów (faza testów) oczywiście nie Polski.

6. Aby dokonać zapłaty za AOS najlepiej to zrobić elektronicznie (szybciej), może to zrobić tylko osoba, która posiada konto w US banku, jeśli nie to są możliwe inne metody (Alternative Payment Method). Trzeba wejść na stronę: http://travel.state..../info_1335.html, Online Payment i tam sie zalogować podając numer sprawy oraz numer invoice'a z przesłanego listu (hasło).

7. Po wykonaniu opłaty jakieś dwa dni później opłata zostanie zrealizowana (status płatności zmieni się na Paid), należy sie ponownie zalogować do systemu platności i pobrać AOS Cover Sheet. Stronę tą należy wydrukować i umieścić na wierzchu dokumentów dotyczących sponsorowania. Na stronie tej znajduje się adres, gdzie to wszystko wysłać. Za dokumenty AOS odpowiedzialny jest sponsor, czyli przeważnie osoba która składała petycję. W międzyczasie sponsor powinien wypełnić Affidavit of Support. Powiem tak, temat jest dość obszerny, możliwości jest wiele. Należy poczytać instrukcje znajdujące sie tutaj http://travel.state..../info_3730.html Podstawowoym dokumentem jest I-864, natomiast I-864A to zgoda innego domownika na włączenie się do sponsoringu, gdy główny sponsor ma za małe dochody, pozostałych nie analizowałem. Sponsor musi wykazać się odpowiednimi dochodami i udowodnić, że jest w stanie zabezpieczyć finansowo w razie czego osobę imigrującą. Dokument I-864P podaje jakie są minimalne dochody na gospodarstwo domowe, wliczając oczywiście osobę imigrującą. Dochody muszą być udokumentowane. W formie podaje sie dochody z 3ch lat natomiast wystarczy udokumentować ostatni rok, najlepiej IRS transcript. Jeśli wysyłamy kopię Federal Income Tax Return należy załączyć wszystkie kopie form W-2 oraz 1099 związane z tym rozliczeniem.

8. Gdy NVC otrzyma i zaakceptuje formę DS-3032 w systemie płatności będzie dostępny do zapłaty invoice za wizę imigracyjną "IV fee" $400 za każdą imigrującą osobę. Można znów dokonać płatności i poczekać 2 dni aż status płatności zmieni się na Paid. Wówczas należy pobrać IV Cover Sheet, strona tytułowa z adresem gdzie należy wysłać komplet dokumentów osoby imigrującej. W międzyczasie można przygotować dokumenty, robi to osoba która ubiega się o wizę. Należy postępować według instrucji zamieszczonych tutaj http://travel.state..../info_3190.html Wymagane dokumenty mogą się różnić w każdym przypadku. Podstawowymi dokumetami są:

- forma DS-230 część 1 i 2 (części 2 nie podpisujemy, robi się to dopiero w ambasadzie)

- kopia paszportu

- 2 zdjęcia wizowe

- pełny odpis aktu urodzenia

- zaświadczenie o niekaralności (rejestr karny i rejestr nieletnich)

- zaświadczenie o niekaralności z każdego inngo kraju, w którym mieszkało się powyżej roku

- tłumaczenia na j. angielski w/w dokumentów

- kserokopie w/w dokumentów

Na każdym dokumencie i zdjęciu warto wpisać numer sprawy WRW....

Tak przygotowany komplet z IV Cover Sheet na wierzchu wysyłamy na adres podany na Cover Sheet. Polecam Pocztex, pewność dostarczenia oraz możliwość sledzenia przesyłki.

9. Gdy NVC otrzyma już obydwa komplety dokumentów od sponsora AOS i od aplikanta IV zamyka sprawę. Jak to sprawdzić? Nie będzie już możliwe zalogowanie się do systemu płatności.

W kazdej chwili mozna sprawdzać status sprawy na infolinii. Tam komputer po wprowadzeniu numeru sprawy podaje na jakim etapie jest sprawa. Tzw. system AVR - w moim Timelinie mozna zauważyć takie informacje... Numer telefonu +1-603-334-0700.

10. Jeśli czegoś zabraknie w dokumentach lub będzie potrzebne jakieś wyjasnienie to NVC wyśle RFE - Request for Evidence.

11. Po zamknięciu sprawy pozostaje tylko czekać na maila z zaproszeniem na interview w Ambasadzie. Zaproszenie zawiera informację o otrzymanych i brakujących dokumentach, które ewentualnie należy zabrać na rozmowę.

12. Po otrzymaniu zaproszenia jest to właściwy moment do zrobienia badań lekarskich u lekarza z którym współpracuje Ambasada (Poznań, Kraków, Warszawa).

Lista dostępna jest w dziale Interview Preparation tutaj http://travel.state..../info_3731.html

http://travel.state.gov/pdf/medical/WRW-ME...T-0001-1001.pdf

13. Z zaproszeniem z Ambasady, kopertą z badaniami (nie wolno jej otwierać), paszportem oraz z brakującymi dokumentami, które są wymienione w zaproszeniu wybieramy się na wyznaczone interview w Ambasadzie.

Wizyta wygląda następująco

http://forum.usa.info.pl/topic/14653-czy-jest-tu-ktos-family-sponsored-f1-i-inne-kategorie/page__st__150

numer postu z rozmowy to 154 i byl napisany 9 kwietnia

14. Czekamy na paszport i kopertę z dokumentami z Ambasady (nie wolno jej otwierać!).

15. Kupujemy bilet na samolot pakujemy walizki i zabieramy paszport, kopertę z Ambasady, zdjęcie rentgenowskie od lekarza.

16. Lądujemy w USA, na granicy zostaną załatwione formalności związane z przybyciem nowego imigranta.

Welcome to the United States Powodzenia!

Kochani! Dopisuję małe uzupełnienie info po przybyciu do Stanów.

Po wylądowaniu na lotnisku w Chicago 20 września 2010 udałem się do urzędnika jak zwykle. Dałem mu swój paszport oraz kopetę z dokumentami. Sprawdził paszport oraz wszystkie odciski palców na komputerze. Podbił na wizie pieczątkę z datą wjazdu. Włożył wszystkie dokumenty do różowej teczki i kazał najpierw odebrać bagaż, a następnie udać się do innego urzędnika. Tam wzięto ode mnie dokumenty. Wyjęli wszystko z koperty i kazali podpisać tekturowy formularz z dwóch stron (wzór podpisu na Green Card) oraz obok podpisu zrobili pradziwy odcisk mojego wskazującego palca. Na stronie obok wizy ponownie wbili pieczęć z datą wjazdu i wpisali na niej mój A# (Alien Number, czyli numer rezydenta) I to wszystko, mogłem kierować się do wyjścia. Teraz już tylko czekam na moją "zieloną kartę".

Karta przyszła 33 dni od wjazdu do Chicago.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

dziekuje bardzo za to co zrobiles ;)

jesli moge miec prosbe jeszcze jedno-jesli mozesz to wpadaj na forum bo moze ktos cos bedzie chcial wiedziec wiecej,o cos innego sie spyta czego nie napisales a dla kogos to bedzie wazne

ps temat przypinam :P

Link to comment
Share on other sites

Super post!

Warto dodać że procedura w NVC wygląda tak asamo dla osób starających się o wizę CR1 / IR1 czyli dla małżonka obywatela USA

Przy czym nie musimu czekac na naszą sprawę tak długo w USCIS bo numer immigracyjny jest nam przyznawany bez kolejki

tak więc pomiędzy NOA1 i NOA2 jest zaledwie pare miesięcy czekania a wkrótce potem NVC przesyła pierwsze dokumenty

informacje o badaniach można również znaleźć po polsku:

http://polish.poland.usembassy.gov/root/pd...-jan-5-2010.pdf

Link to comment
Share on other sites

Mam podobna sprawe:

zlozylam jako obywatelka USa petycje na meza w ubieglym tygodniu w w-wie, dostalam pakiet informacyjny jakie dokumenty zebrac na interview (ponoc czeka sie 6-8 tygodni - wg pani konsul).Wspomniala ze wysylaja te moja petycje do Waszyngtonu. W owym pakiecie (IV/F04/POL :http://polish.poland.usembassy.gov/root/pdfs/forms/iv-f04-pol-instructions-for-applicants2.pdf)

napisane jest zeby wyslac go razem z forma DS230 part 1 jak najszybciej. Z drugiej strony na tej IV/F04/POL do wypelnienia jest nr sprawy WRW, rodzaj wizy, data rejestracji petycji. Nie wiem czy mam czekac na te dane czy wysylac oba dokumenty bez tych danych. moze ktos cos wie na ten temat? dzieki z gory za rady

Link to comment
Share on other sites

Szacunek greg1031 !

Byłeś moim drogowskazem w ostatnich miesiącach, teraz pozostawiasz SUPER instrukcje dla następnych na tym szlaku.

Świetna robota!

Przede mną jeszcze ostatnia prosta - taki dobry miesiac. Potem i ja postaram się ogarnąć i coś dorzucę.

Pozdrawiam raz jeszcze...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

bardzo dziekuje za informacje jak wyglada cala procedura - przedstawione wszystko w jasny/prosty sposob - super.

Zastanawia mnie kwestia zabrania zdjecia x-ray ze soba na lotnisko - o tym nie wiedzialam.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Witam,

Czy po rozpoczęciu procedury sponsoringu przez Rodziców (Rezydenci), nie będę miała problemów z wyjazdami turystycznymi do USA ?

Pod pojęciem turystycznym, rozumiem wyjazdy 2-tygodniowe, 2 razy w roku.

Z góry dziękuję za odpowiedź,

S.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...