Skocz do zawartości

Praca /studia W Usa


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 28
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
Rodzice i rodzina w USA wyrazili chęć pomocy. Powiedzieli także, że do kiedy tylko będą mogli mnie utrzymywać, ponieważ będę chciał zdobywać wykształcenie-będą to robić. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Jeszcze jedno pytanko- jakie uprawnienia musiał bym zdobyć, abym mógł legalnie pracować w USA jako architekt?

Opcja 'szukaj' ;)

http://www.usa.info.pl/board/magister-inzy...-USA-t7365.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co będzie potrzebne za 5 lat, ale gospodarka się chyba aż tak nie zmieni poza tym na pewno wyjadę do USA i moim wymarzonym zawodem jest architekt, gdyż jest bardzo interesujący i daje duże możliwości rozwoju. Nie chodzi mi co będzie za 5 lat tylko to, co jest TERAZ. Chcę, aby wypowiadały się osoby, które mają na ten temat wiedzę, a najlepiej są architektami oraz pracują w USA. Poza tym głównym problemem jest pytanie" studia w Polsce czy za granicą?" więc prosił bym się głownie na nim skupić.

Dziękuję za zainteresowanie tematem

Rafał

To ja ci powiem tak 10 lat temu bylo mega zaintereoswnie w polsce na zawod informatykow i ekonomistow.

W tej chwili tylko jednostki wybitne maja z tego prace.Ale pisze tu o Polsce.

W usa rynek it w wiekszosci jest opanowany przez hindusow.A z ekonomi po kryzysie wiadomo co sie stalo.

Teraz tak porzewracalo sie w swiecie ze wieksze zapotrzebowanie jest na proste zawody niz ludzi po studiach.

Ale napewno dziedziny scisle maja wieksze powodzenie niz humanistyczne.

(pisze z wlasnego dosw )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przeciągu 5 lat rynek może się zmienić bardzo drastycznie. Obecny kryzys w szczególności odbił się na wszystkim co związane jest z budownictwem. Mieszkam w Chicago, mój brat i mąż są po studiach architektonicznych na Politechnice Krakowskiej (obaj pracuję jednak jako wnętrzarze). Nie tak dawno temu o pracę bylo b. latwo i zarabialo się b. dobrze. Od mniej więcej roku jest kiepsko. Biura architektoniczne są zamykane, bądź nie zatrudnia się nowych pracowników i zwalnia kogo się da by obciąć koszty, obniżane są też pensje. Dodam że sytuacja mojego brata i męża różni się od Twojej, bo nie musieli starac sie o wizy pracownicze.

Generalnie:

1. Łatwiej jest w USA znaleźć pracę po studiach w USA niż po studiach zagranicznych.

2. Bez doświadczenia jest b. ciężko (chodzi o doświadczenie zdobyte w USA). Samo ukonczenie studiów nie robi na nikim wrażenia.

3. Pisanie o średniej pensji nie ma sensu, bo w tym zawodzie rozbiezności są duże. Wszystko zależy od tego czy masz uprawnienia, w jakim biurze pracujesz, jakie projekty wykonujesz, jakie masz doświadczenie, czy jesteś zdolny czy przeciętny itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt za Ciebie zadania domowego nie odrobi. Wejdź na strony uczelni i sprawdź jakie jest czesne. Licz się z pieniędzmi rzędu 15-30 tys na rok. Na b. prestiżowych uczelniach zapłacisz więcej. To jest samo czesne, za tzw. labs czy insze praktyki z reguły płaci się osobno, a do tego dochodzą astronomiczne ceny podręczników. Studiowanie w USA jest b. drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Witam!

Od małego dziecka marzyłem, aby mieszkać w USA. Moja rodzina mieszka w Chicago i prawdopodobnie tam właśnie bym zamieszkał. Moje pytanie jest takie: lepiej skończyć studia w Polsce i wyjechać do USA, czy skończyć szkołę średnią i wyjechać już na studia?

Czy da się tam z tego zawodu dobrze żyć? Jaki kierunek architektury wybrać? Jaka jest średnia wypłata architekta w USA?

Za wszystkie odpowiedzi dziękuję.

Rafał.

Hej,

Bardzo trudno odpowiedziec na Twoje pytania, ale ja takie same mialam kilka lat temu. Ja teraz koncze szkole w Kaliforni - Uniwersytet.

Jako international Student jest bardzo drogo. Szkola - Uniwersytet przynajmniej kosztuje 10,000-20,000 na rok i to tylko za koszty szkoly, nie ksiazek (ktore kosztuja okolo $500-$1000 za semestr). A koszty na zycie drugie tyle... Chyba ze u kogos mieszkasz i kupuje ci jedzienie, to moze sie uda przezyc na $10,000 na rok. Studia trwaja przewaznie 4 lata, ale mozna przedluzyc na international student wiza jak trzeba, bo samemu sie dobiera przedmioty.

Praca podczas szkoly jest ciezka bo legalnnie tylko do 20 godzin tygodniowo za moze $8-10 dolarow, i za to ciezko wyzyc za $640 na miesiac. poza tym ciezko prawowac jak sie uczy w nowym kraju.

bo benzyna to okolo $120 na miesiac, ubiezpieczenie samochodu to $100 na miesiac, telefon $50-$100 na miesiac. Chyba ze uzywasz autobusu i ktos cie utrzymuje... to moze przezyjesz za $6000 rocznie...

Mozna dostac pozyczki studenckie z niektorych bankow jako international student, np. Wellsfargo.com albo Chase.com tylko trzeba miec social Security numer i trzeba miec Us.Citizen jako druga osobe na pozyczce. takie pozyczki moga byc nawet do $50,000 na 5-12 %, na rok i sa fajne, bo nie trzeba placic az sie skonczy szkole, przewaznie sa na 15-20 lat.

Zdecydowanie taniej zrobic studia w Polsce i tutaj przyjechac zeby dokonczyc, albo dostac Magistra, ktory trwa okolo 15-18 miesiecy i kosztuje pewnie okolo $20,000 za te 15-18 miesiecy, ale to zalezy od szkoly.

Jak masz pieniadze, to lepiej zrobic studia tutaj, podczas studiow nauczysz sie jak tu zyc i do tego pozasz ludzi ktorzy ci prawdopobnie pomoga dostac prace po zakonczeniu studiow.

Teraz ciezko o prace w Usa gdziekolwiek bez doswiadczenia (moze za kilka lat sie polepszy), czesto ludzie z magistrem z tad albo z innego kraju maja za wysokie kwalifikacje zeby dostac prace na poczatku kariery.

Bardzo dobra opcja zeby zrobic pierwsze dwa lata szkoly w Usa jest wybranie typu szkoly ktora sie nazywa ogolnie Community College - Wiele miast w Usa ma taki. Czym sie to rozni od universytetu - niczym... tylko tym ze ceny sa o 3-4 razy tansze - dla wszystkich - czy mieszkancow czy international students.

Wiec poszukaj szkol w okolicy ktorej chcesz mieszkac, np. W Chicago jeden z koledzy to Truman College. Podaje ci link do adresu emailowego osoby w tej szkole ktora sie zajmuje international students. Od poczatku zacznij emailowac z taka osoba i zadawac wszystkie pytania o papiery potrzebne do wizy i papieru I-20. Ja wybralam ci ten koledz przez wpisanie "community college in Chicago" w googla, wiec ty tez tak mozesz szukac roznych szkol. http://www.trumancollege.edu/admissions/in...nalstudents.php

Ja ta droga poszlam - wzielam 2 lata w community college, uczylam sie, tam sa specjalni ludzie ktorzy mi pomogli z wyborem przedmiotow, i przenioslam sie na uniwesytet zeby tylko dokonczyc i reszte przedmiotow wziac co zajmuje 2 lata tez (juz troche drozsze), ale to jest najlepsza droga zeby oszczedic pieniadze i wiele mieszkancow tutaj tez tak robi.

Dawaj znac jak masz inne pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ta droga poszlam - wzielam 2 lata w community college, uczylam sie, tam sa specjalni ludzie ktorzy mi pomogli z wyborem przedmiotow, i przenioslam sie na uniwesytet zeby tylko dokonczyc i reszte przedmiotow wziac co zajmuje 2 lata tez (juz troche drozsze), ale to jest najlepsza droga zeby oszczedic pieniadze i wiele mieszkancow tutaj tez tak robi.

Ty masz całkiem inną sytuację - masz GC. On nie dość że nie ma GC, to musiałby po szkole znaleźć kogoś kto chciałby mu pomóc w zdobyciu wizy pracowniczej - tym samym wszystko co piszesz o pozyczkach itp. jest o doopę rozbić. W jaki niby sposób miałby spłacić kilkadziesiąt tysięcy bez pracy i bez możliwości znalezienia takowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż mieszkam w Polsce i wybieram się na architekturę. Wyjechać chcę po studiach i już na miejscu pokończyć odpowiednie kursy itp. Mieszkanie to nie problem gdyż mam tam dużo rodziny:]. Jedyne za co będę musiał płacić to jedzenie i ewentualny transport. Studia chcę skończyć w Polsce, ponieważ z biednej rodziny się nie wywodzę, lecz nie mamy tyle pieniędzy aby tyle płacić za studia.

Teraz pytania:

1) kiedy mam zacząć starać się o ewentualną wizę?

2) jaką wizę mam wybrać, jeśli chcę wyjechać, ukończyć kursy które będą konieczne,a następnie podjąć się pracy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...