Skocz do zawartości

Paczka Usa -> Polska A Cło


Antonii

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Od razu może zaznaczę, że nie jest to kolejny temat pt. kupuje z eBay jak ominąć cło.

Sprawa jest prostsza, mieszkam w USA od niedawna i chce nadać paczkę do Polski, nic zbyt wartościowego, ot ciuch w prezencie dla żony w Polsce. Zastanawiam się jak nadać paczkę, co wpisać w wartość i czy coś jeszcze zaznaczać żeby nie płacić cła w Polsce. Ogólnie rzecz biorąc była by to paczka od prywatnej osoby do prywatnej osoby o niskiej wartości więc niby powinienem być ok, ale czytając różne posty w internecie widzę, że różnie to bywa i nie chce popełnić błędu, szczególnie, że wysyłam expresem a koszt wysyłki też się chyba liczy w ten próg cenowy. Wszelkie rady mile widziane.

A propos progu całkowitej wartości paczki (by przeszła bez cła) to googlowanie zwraca wiele różnych teorii na ten temat, trudno mi jest znaleźć jedną, aktualną kwotę, zatem może ktoś jest w stanie sprostować jak to wygląda na rok 2011 ew. ze źródłem, byłbym wdzięczny.

Dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
A propos progu całkowitej wartości paczki (by przeszła bez cła) to googlowanie zwraca wiele różnych teorii na ten temat, trudno mi jest znaleźć jedną, aktualną kwotę, zatem może ktoś jest w stanie sprostować jak to wygląda na rok 2011 ew. ze źródłem, byłbym wdzięczny.

Zwolnienia z należności celnych przywozowych przesyłek

Zwolnione z należności celnych przywozowych są przesyłki zawierające towary o niewielkiej wartości wysyłane bezpośrednio z państwa trzeciego do odbiorcy znajdującego się we Wspólnocie, przy czym ?towary o niewielkiej wartości? oznaczają towary, których rzeczywista wartość nie przekracza 150 EUR na przesyłkę.

Zwolnienia, o którym mowa nie stosuje się do:

a\ napojów alkoholowych;

b\ perfum i wód toaletowych;

c\ tytoniu lub wyrobów tytoniowych.

Towary w małych ilościach o charakterze niehandlowym, wysyłane z państwa trzeciego przez osobę fizyczną do innej osoby fizycznej, mieszkającej na obszarze celnym Wspólnoty, są zwolnione z należności celnych przywozowych do równowartości 45 euro.

Za przywóz o charakterze niehandlowym uważa się przywóz przesyłek, które jednocześnie:

- mają charakter okazjonalny,

- zawierają towary wyłącznie na własny użytek odbiorcy lub jego rodziny, które nie wskazują ani swoim charakterem, ani ilością na ich przeznaczenie handlowe;

- są wysyłane do odbiorcy przez nadawcę bez żadnego rodzaju opłat.

Czyli : wysyłka osoba fizyczna-osoba fizyczna to próg 45 EUR, każda inna kombinacja to 150 EUR ;-)

W praktyce jak chcesz wysłać żonie prezent, to na deklaracji wpisujesz "gift - clothes", jako wartość podajesz 45 USD i już :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widac w chwili obecnej forum Polskie troszeczke kuleje. Choc wiem, ze kilkadziesiat firm w Polsce korzysta z tego systemu to nie widac zadnych dyskusji.

Najprawdopodobniej wiekszosc komunikuje sie na pozostaych podforach. Warto by byo stworzyc Polskie zaplecze i wspĂłlnie rozwija ten darmowy system.

Czy w chwili obecnej sa osoby chetne wspolnie rozwijac ten system?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z samego źródła, czyli Ministerstwa Finansów.

Wielkie dzięki airmouse, o to mi dokładnie chodziło, grzebałem w stronie MF ale żeby samemu to znaleźć... W każdym razie na poczcie mnie poinformowali, że przy ekspresie muszę załączyć paragon a tak 80$ przekroczy ten próg, trudno się mówi, pozostaje chyba mieć nadzieję, że przymkną oko na te parę euro, choć wątpię. Mogę też nie wysyłać expresem bez paragonu i spóźnić prezent... Dziwne założenie, że ekspresem można wysyłać tylko handlowo, mimo że jest niby pole 'gift', a w takim wypadku nawet nie wiem co to konkretnie oznacza, bo i tak trzeba załączyć paragon jakby się to sprzedawało tej osobie...

Jeszcze raz dziękuje za pomoc, pozdrawiam.

Edit:

Co się w ogóle dzieje przy przekroczeniu tych 45 euro? Po prostu naliczają cło ?% lub VAT 22%, czy też pełny pakiet usług cło+VAT?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pierdykam, facet, Ty naprawde robisz takie halo z powodu jakiejs kiecki? Wyslij to Polamerem, wpisz wrtosc 34$ i po problemie. Przesylka dojdzie szybko, dojdzie na pewno i dojdzie pod drzwi a Ty zaplacisz mniej niz za ten rzekomy "express", nie zapalcisz cla i nie bedziesz tracil czasu na dywagacje jak wyslac jakis fatalaszek za ocean.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

ja mam trochę inne pytanie. Będę chciał wysłać tv i xboxa po Polski (nie będę ze sobą wiózł tego w samolocie). Normalnie przeze mnie tutaj w usa używany sprzęt, nie na handel (ale wartość na pewno większa niż te 45ojro). Jak wyślę polamerem to trzeba będzie płacić cło? A jak wyślę osobno tv i konsolę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...