Skocz do zawartości

Wniosek (Forma, Formularz) 600K


Confused

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 27
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Trzeba by znac cala Twoja sprawe zeby cos Ci powiedziec. Jackie miala podobna sytuacje i dzieci nie staraly sie o zadna wize imigracyjna tylko po pokazaniu konsulowi konkretnych przepisow dostaly paszporty amerykanskie. Po prostu trzeba znac szczegoly sprawy plus samemu sprawdzic przepisy (owszem dzieci Jackie mialy podobna sytuacje, nie taka sama jak Ty, ale fakt jest faktem, ze czesto w ambasadzie mowia rozne rzeczy)

Gdyby Twoj syn byl w USA bylaby inna sytuacja; w ambasadzie jest roznie i niestety to do aplikanta nalezy udowodnienie, ze takie sa przepisy a nie inne (patrz: posty rafaello, ktoremu konsul takze chcial odmowic wizy imigracyjnej a po przedstawieniu odpowiednich przepisow chlopak wize dostal).

Generalnie jest tak, ze w ambasadzie chca zeby obywatel wystapil o wize imigracyjna dla dziecka, dziecko wlecialo do USA i wtedy w USA ubiegac sie o paszport amerykanski - procedura standardowa i najbardziej bezpieczna. Jednak zauwaz, ze w wielu przypadkach konsul zmienia zdanie kiedy ktos mu pokaze ze przepisy sa inne... Jesli dziecko ma rodzica obywatela wtedy pierwszym krokiem jest sprawdzenie czy dziecko, po spelnieniu odpowiednich warunkow, moze dostac paszport amerykanski. Certyfikat dla dziecka jest rzecza drugorzedna jakkolwiek ja zawsze mowie, ze dobrze go miec (z roznych wzgledow). Paszport amerykanski jest wystarczajacy do udowodnienia, ze dziecko ma obywatelstwo amerykanskie.

Forma N-600k jest tricky - czy Ty chciales zeby dostac certyfikat dla dziecka, ktore jest teraz poza USA? Forma N-600k jest dla dzieci, ktore mieszkaja poza USA, ale musza byc tutaj na interview i musza legalnie przekroczyc grance USA oraz utrzymywac legalny status do momentu interview. Wszystkie te czynnosci oraz przysiega musi byc prze skonczeniem przez dziecko okreslonego wieku.

Z Twojego postu wynika, ze dziecko jest w Polsce i tym samym nie spelnia podstawowego warunku czyli

The child is temporarily present in the United States after having entered lawfully and is maintaining lawful status in the United States.

Konsul nie da dziecku zadnej wizy tylko na wlot na interview oraz na przysiege. Dlatego wlasnie N-600k jest tricky, bo ludzie mysla, ze dziecku wiza nalezy sie niemal z urzedu. Forme N-600k zatwierdza sie podczas interview w USA.

Jesli dziecko ma jakakolwiek wize i to dziecko wleci do USA itd. wtedy sa szanse na approval formy N-600k.

Jesli dziecko nie ma wizy, wtedy nalezy sprawdzic czy dziecko kwalifikuje sie do odebrania paszportu amerykanskiego poza USA. Wiele osob nawet nie wie, ze w wielu przypadkach ma automatyczne obywatelstwo po rodzicach (dlatego w formie N-400 jest pytanie czy ktorys z rodzicow jest obywatelem USA, bo bylo bardzo wiele przypadkow gdzie dziecko mialo juz obywatelstwo a szlo na egzamin zeby sie naturalizowac).

Jesli zas komus sie nie chce bawic w przepisy badz dziecko nie kwalifikuje sie na automatyczne obywatelstwo, wtedy dziecku stara sie o wize imigracyjna (green card), dzieko wleci do USA i wtedy trzeba patrzec co temu dziecku nalezy sie ze strony amerykanskiej (paszport, certyfikat naturalizacji itd.)

Jackie, spójrz na swój poprzedni post Please. Jak wół stoi:

"on już ma obywatelstwo"

powtórzę, nie ma, nie ma. Widzę, że w formalnych sprawach jestem lepiej zorientowany, więc wrócè do mojego pierwszego pytania i poproszę o odpowiedź osoby, które maiały w praktyce doczynienia ze składaniem n600K o opisanie ich doświadczeń.

Dzięki, pozdro, C.

Mialam do czynienia z N-600k i za kazdym razem dziecko musialo byc na interview w USA. Nie znam dziecka, ktore dostalo wize na przylot do USA TYLKO na interview -wiekszosc dzieci miala juz wizy turystyczne i wlatywala do USA na nich tuz przed interview, czesc osob wlatywala na VWP. Ostatnia taka sprawe mialam w maju i konsul odmowil dziecku wizy turystycznej, kazal rodzicowi starac sie o wize imigracyjna dla dziecka (czyli Jackie miala racje pytajac czy dziecko ma green card - wiele dzieci ma green card a pozniej kiedy rodzice naturalizuja sie, dzieci staja sie automatycznie obywatelami). Wiele z tych dzieci mieszka poza USA z drugim rodzicem - to tez jest czesta sytuacja. Nie kazdy rodzic stara sie dla dziecka o certyfikat obywatelstwa - wiekszosc idzie prostsza droga i stara sie o paszport amerykanski.

Kazda sprawa jest inna - ogolnie czas rozpatrywania N-600k to ok. 5-6 miesiecy (teraz moze byc dluzej ze wzgledu na czas swiat); mialam kilka spraw rozpatrzonych w ciagu 2 miesiecy.

Wszystkie powyzsze informacje sa ogolne - nie wiemy jakie sa szczegoly Twojej sprawy, ale moze cos Ci sie przyda co moze Ci w jakis sposob pomoc.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza sie, forma prosta jak drut i forma jest dla dziecka, ktore "regularly resides outside the USA" tyle, ze wymogiem jest takze to:

The child is temporarily present in the United States after having entered lawfully and is maintaining lawful status in the United States.

Oprocz formy nalezy jeszcze dolaczyc dokumenty, ktore sa required. Jednym z nich jest:

Evidence of Lawful Admission and Maintenance of Such Lawful Status. Podczas interview sprawdzany jest orginal, do formy N-600k wymogiem jest dolaczenie kopii. Ty tych dokumentow, z tego co widac, nie dolaczyles. I to jest formalna podstawa do oddalenia petycji.

Tutaj masz fragment kiedy mozesz o tym przeczytac:

However, the AAO finds that the applicant has failed to establish by a preponderance of the evidence that he

meets the section 322(a)(5) of the Act requirement that he is temporarily present in the United States

pursuant to a lawful admission, and that he is maintaining such lawful status. The record reflects that the

applicant was admitted into the United States as a lawful permanent resident at New York, on June 5, 1997.

Statements contained in the record as well as U.S. federal income tax information for the years 1997 and

1998, reflect that the applicant resided permanently with his father in the U.S. between June 1997 and

sometime in 1999. The applicant subsequently moved with his family to Poland in 1999, and the record

contains no evidence to indicate or establish that the applicant has at any time returned to the US., or that he

is temporarily present in the United States. Accordingly, the AAO finds that the applicant has failed to

establish that he meets the requirements for derivative citizenship under section 322 of the Act.

Wiekszosc form jest prosta jak drut. Tyle, ze sa jeszcze przepisy, ktore reguluja jak te formy sie zatwierdza... Twoje dziecko nie podlega pod sekcje 320 wiec gdyby oddalili N-600k to nie bedzie sie od czego odwolywac. Znam osoby, ktore probowaly dostac wize w konsulacie kiedy przyszlo wezwanie na interview albo kiedy dostali RFE i decyzja konsula byla jedna... Byly osoby, ktore wlatywaly na VWP, byly takie, ktore wlatywaly przed interview badz kiedy przyszedl RFE. Teraz, w ostatnich czasach, urzad zwykle kaze doslac proof of admission zanim wezwie na interview.

Tutaj masz podobna decyzje urzedu imigracyjnego gdzie jest o tym napisane:

The applicant's birth certificate reflects that she was born on March 7, 2005. The applicant thus meets the

requirement that she be under the age of eighteen, contained in section 322(a)(3) of the Act. The evidence in

the record additionally indicates that the applicant resides outside of the United States in the legal and

physical custody of her citizen parent, as set forth in section 322(a)(4) of the Act. The AAO finds that the

applicant has failed, however, to establish that she meets the requirement that she is temporarily present in the

United States pursuant to a lawful admission, and is maintaining such lawful status, as found in section 322(a)(4)

of the Act.

PS. To sa wiadomosci z pierwszej reki - prosto z urzedu imigracyjnego. Wraz z wyjasnieniem co, jak i dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karina, dzięki, ale piszesz, że nie dołączyłem dokumentów o wjeździe dziecka.

Ja wniosek n600k złożyłem tu na miejscu w USA, i na wniosku zostawilem niewypełniony (zgodnie z instrukcjà) punkt w jaki sposób syn znalazł się w USA. Instrukcja poucza, że ten punkt zostanie wypełniony w czasie rozmowy z urzędnikiem już jak syn przyleci ma tę rozmowę, prawdopodobnie na wizie imigracyjnej.

Wyprawa syna do ambasady była jakby niezależna od spraw toczących się tutaj.

Po prostu napisaliście, że powinien dostać paszport USA w ambasadzie (jak na Boga siedząc w kosulacie w W-wie miał udowodnić, że jest legalnie w Stanach????? Nieuważnie czytasz posty Karina;) nawet bez wcześniej załatwionego 'citizenship', ale powiedzieli, że tak to nie jest możliwe. Mają racjè czy nie tego nie jestem pewien, ale nie pozostJe mi nic innego jak czekać na odpowiedź z urzędu imigracyjnego tu na miejscu w USA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karina, dzięki, ale piszesz, że nie dołączyłem dokumentów o wjeździe dziecka.

Ja wniosek n600k złożyłem tu na miejscu w USA, i na wniosku zostawilem niewypełniony (zgodnie z instrukcjà) punkt w jaki sposób syn znalazł się w USA. Instrukcja poucza, że ten punkt zostanie wypełniony w czasie rozmowy z urzędnikiem już jak syn przyleci ma tę rozmowę, prawdopodobnie na wizie imigracyjnej.

Wyprawa syna do ambasady była jakby niezależna od spraw toczących się tutaj.

Po prostu napisaliście, że powinien dostać paszport USA w ambasadzie (jak na Boga siedząc w kosulacie w W-wie miał udowodnić, że jest legalnie w Stanach????? Nieuważnie czytasz posty Karina;) nawet bez wcześniej załatwionego 'citizenship', ale powiedzieli, że tak to nie jest możliwe. Mają racjè czy nie tego nie jestem pewien, ale nie pozostJe mi nic innego jak czekać na odpowiedź z urzędu imigracyjnego tu na miejscu w USA.

Czytam bardzo uwaznie, wierz mi. Ja Ci nie sugerowalam, ze Twoj syn powinien dostac paszport w Warszawie. Napisalam Ci, ze dzieci obywateli czesto kwalifikuja sie na paszport amerykanski bez wczesniejszego 'citizenship' w formie dokumentu. Takie jest prawo.. Czy Twoj syn pod nie podlega tego nie wiemy i o tym napisala Ci Jackie. Staranie sie o poszport to less headache niz n-600k co nie znaczy, ze posiadanie certyfikatu nie jest rzecza dobra - jest to bardzo dobra rzecz.. Jesli dziecko sie nie kwalifikuje na paszport overseas, to n-600k jest jedna z alternatyw.

Raczej Ty czytasz nieuwaznie - nikt nie kaze Twojemu synowi udowadnac w Warszawie, ze jest legalnie w Stanach. Chetnie przeczytam gdzie tak napisalam wczesniej, prosze o cytat. Ale przepisy dot. formy N-600k mowia wyraznie, ze syn musi byc w USA i dolaczyc odpowiednie dokumenty, ktorych Ty nie jestes w stanie dolaczyc jesli dziecko jest poza USA. Pokazalam Ci odpowiednie decyzje urzedu imigracyjnego, gdzie te warunki nie zostaly spelnione i dzieci nie dostaly dokumentu.

N-600k wypelnia sie na miejscu w USA, ale warunkiem jest zeby dziecko, ktore nawet na stale zamieszkuje poza USA, bylo w Stanach legalnie oraz do momentu interview utrzymywalo legalny status - takie jest prawo. Instrukcja mowi, ze pewne punkty wypelnia sie podczas interview. Instrukcja nie mowi w zadnym punkcie, ze dziecko wleci na rozmowe z urzednikiem i instrukcja nie mowi, ze dziecko musi wize dostac na te rozmowe i to staramy Ci sie wytlumaczyc. Dlatego dobrze, zeby o to zadbac teraz zanim moze byc za pozno. Otrzymanie wizy warunkuja w tym momencie 2 przepisy.

Piszesz, ze syn prawdopodobnie wleci na wizie imigracyjnej. Czy Ty wiesz co to wiza imigracyjna? To inaczej green card. I jesli syn ma wleciec na green card to wczesniej musialbys spelnic odpowiednie warunki zeby te wize imigracyjna Twoj syn mogl dostac. To nie jest tak, ze syn pojdzie do konsula a oni mu dadza wize imigracyjna. To sa dlugie miesiace czekania, najpierw USCIS pozniej NVC i w koncu ambasada - tak to jest w przypadku wizy imigracyjnej. Poza tym, gdybys czytal uwaznie, to bys wiedzial co pisze w przepisach, ze dziecko powinno wleciec na wizie nieimigracyjnej (jesli juz mowimy o uwaznym czytaniu). Taki wymog prawny jesli ubiegasz sie o benefity pod sekcja 322. Wiza nieimigracyjna a wiza imigracyjna to dwa rozne pojecia.

Czytaj uwaznie co pisze, bo mieszasz rozne rzeczy jak to, ze ktos kazal Twojemu synowi udowadniac, ze jest legalnie w Stanach kiedy byl w ambasadzie. Twojemu synowi kaza udowodnic, ze jest legalnie w Stanach podczas interview w urzedzie imigracyjnym. I prawnie powinni Ci wczesniej wyslac RFE zeby dziecko wykazalo, ze juz wlecialo do USA legalnie i jest juz tutaj na miejscu ZANIM wysla wezwanie na interview. Czyli powinienes byc przygotowany na to, ze dziecko powinno wleciec w kazdej chwili. Czy na pewno wysla Ci RFE? Nie, nie na pewno. Ale jesli wysla to bedzie problem. Pokazalam Ci decyzje gdzie ludzie odwolywali sie od decyzji immigration i AAO potwierdzil, ze urzad odmawiajac zatwierdzenia N-600k mial racje. Jak to mawia moja kolezanka, ktora jest supervisorem w urzedzie imigracyjnym: It may depend on which human being is wearing the DHS officer's suit when you approach the

immigration desk.

Moze Jackie albo ktos inny wytlumaczy Ci w innych slowach co napisalam we wczesniejszych postach i powie Ci o co chodzi w tym wszystkim.

Conclusion:

Przepis prawny, ktory Ci pomoze:

Section 322: Children Born and Residing Outside of the United States; Conditions for Acquiring Certificate of Citizenship

Another section of the Child Citizenship Act provides that children (biological or adopted) of U.S. citizens who are born and reside abroad, and who do not become U.S. citizens at birth can apply to the Bureau of Citizenship and Immigration Services for a Certificate of Citizenship if the following conditions are met.

  • At least one parent of the child is a U.S. citizen by birth or naturalization;
  • The U.S. citizen parent has been physically present in the United States for a total of at least five years, at least two of which are after the age of 14. If the child's U.S. citizen parent cannot meet the physical presence requirement, one of the child's U.S. citizen grandparents can meet it.
  • The child is under the age of eighteen;.
  • The child lives abroad in the legal and physical custody of the U.S. citizen parent and has been lawfully admitted into the United States as a nonimmigrant.
  • If the child is an orphan, the adoption must be finalized.

=================================================================================================

Podsumowujac:

pierwsze - trzeba by wiedziec kiedy dziecko konczy 18 lat i podajac odp. kroki zeby aplikacja byla pre-approved asap.

drugie - dziecko powinno wystapic o wize nieimigracyjna asap, najpozniej kiedy aplikacja jest pre-approved, ale moze pojawic sie RFE (co opozni sprawe nawet o 45 dni) wiec dobrze by dziecko w razie problemow wlecialo szybko do USA plus ambasada/konsulat moga miec rozne watpliwosci ZANIM wydadza wize (odmowy, z roznych powodow, zdarzaja sie non stop wiec lepiej sie upewnic co i jak). Wiele spraw, ktore znam, nie przeszlo przez konsulat z powodow formalnych.

trzecie - USCIS wyznaczy appointment u siebie na ktorym pojawi sie rodzic oraz dziecko

czwarte - dziecko ma przysiege, dostaje certyfikat

piate- dziecko ubiega sie o paszport amerykanski

dodatkowo: jest przepis, ktory dobrze aby dziecko mialo ze soba podczas wizyty w konsulacie/ambasadzie dot. sekcji 322. Przekonalam sie, ze kiedy sa watpliwosci w konsulacie to po pokazaniu wydrukowanych przepisow, konsul wize przyznaje. Uzywalam tez tego kiedy konsul wize odmawial, bo konsulat, jak kazdy wie, lubi odmawiac wizy nieimigracyjne i kaza sie ubiegac o wize imigracyjna.

Powodzenia.

PS. wczoraj dostalam dok. dot. N-600k - sprawa toczyla sie 42 dni, maja interview wyznaczone na pierwszy tydzien grudnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Prośba o pomoc!!!

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Przeczytałam uważnie posty,ale nadal mam wątpliwości co do kolejności załatwiania spraw.

Może na początek naświetle swój przypadek.

Moja mama mieszka w USA od 15 Lat,od dwóch tygodni ma obywatelstwo,3 lata temu zaadoptowała dziecko z ukrainy , w obecnej chwili dziewczynka ma 15 lat,w czerwcu skończy 16, i przebywa na Ukrainie.(nigdy wcześniej nie była w USA)

Do tej pory dziecko mieszkało z moją Babcią, która jest schorowana,i nie może już zajmować się nią.W związku z powyższym chcemy jak najszybciej "sciągnąć"dziecko do stanów.

Z postów wywnioskowałam iż w celu najszybszego załatwienia sprawy należy:

-przyjechać do Ambasady USA w Kijowie,(rodzice wraz z dzieckiem)

-przedstawić certyfikat obywatelstwa;

- akt urodzenia dziecka

- wyrok sądu w sprawie adopcji

-oraz uzbroić się w przepisy uprawniające dziecko do odebrania paszportu

I dopiero po dotarciu do USA składać wniosek n600k.

Moje pytanie brzmi następująco:

czy dobrze zinterpretowałam posty?

czy jest jakaś możliwość wcześniejszego sprawdzenia czy dziecko na pewno kwalifikuje się do paszportu?

i czy potrzeba wypełniać jakieś wnioski na rozmowę z konsulem.

Będę bardzo wdzięczna za każdą opinię

Pozdrawiam RJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...