Skocz do zawartości

olbek + EB3


accalon

Rekomendowane odpowiedzi

Permanent nie jest taki znowu super. Bedzie szybki, ale w wiekszosci przypadkow bedzie latwiej urzedowi prawcy odrzucic kandydata. Do tej pory urzad sprawdzal papiery i wystawial decyzje, z permanent urzad pracy bedzie bral udzial w rekrutacji i jesli stwierdzi ze jest na rynku pracy kandydat, ktory spelnia warunki a nie zostal przyjety, process nie moze byc kontynulowany. To tylko jedno z utrudnien. Pozatym jakby zalatwienie zielonej karty przez pracodawce bylo takie latwe to w stanach chyba nie byloby nielegalnych. Nie mowie ze tego nie da sie zrobic, bo sie da, ale nie jest to az takie latwe jak opisuja to wszelakie biura, ktore podobno moga to zalatwic. Przechodzilem przez to to wiem z piewrszej reki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Tego nie mozesz powiedziec czy jest super czy nie, bo nikt praktycznie jeszcze nie zakonczyl procesu w DOL - dopiero pierwsze osoby dostana zawiadomienia okolo 28 maja... Po drugie proces jest na pewno szybszy - 45-60 dni zamiast kilku lat w Departamencie Pracy - co bylo przyczyna, ze nie kazda osoba mogla tyle czekac LEGALNIE w USA na przejscie dokumentow do USCIS - i wlasnie dlatego tylu jest nielegalnych, ale osoby bedace legalnie moga sie 'zalapac' na PERM i zostac legalnie az do otrzymania Green Card - i to bylo zamyslem do stworzenia PERM. Po trzecie ty przechodziles przez stary system wiec tak naprawde nie mozesz sie wypowiadac na temat nowego - kiedys bylo to inaczej - teraz jest inaczej. Kiedy tez Departament Pracy nie ackeptowal kazdego kandydata i tak samo bedzie teraz. Przedtem dodatkowo oprocz czekania bylo jeszcze sprawdzanie dokumentow dwukrotnie: DOL stanowy i regionalny - teraz jest to sprawdzane tylko w jednym miejscu.

Kiedys - wg starego systemu - praktycznie niemozliwym bylo czekanie na wize w USA (chyba, ze ktos podlegal pod 245(i) ), bo nikt nie mial wizy waznej kilka lat - wyjatek: F/H. Teraz wystarczy wiza wbita na pol roku - i mozesz legalnie czekac w USA na Zielona Karte majac pozwolenie na prace, ssn itd.

DODANE 12-17-2005:

Obecnie przy sponsorowaniu na EB-3 NIE ma mozliwosci - tak jak to pisalam w majau- aby w ciagu pol roku zalatwic wszystko i byc legalnie w USA. Prawo sie zmienilo - kiedy ja pisalam te slowa to tak bylo, teraz jest inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha, PERM nie dotyczy nielegalnie juz przebywajacych w USA wiec twoje stwierdzenie, ze 'nie byloby tylu nielegalnych' jest nie na miejscu... te nielegalne osoby sa tu od lat a PERM wszedl w zycie pod koniec marca 2005, wiec jak niby ma dotyczyc nielegalnych? PERM pomoze wielu osobom, ktore legalnie wjada do USA i beda chcialy legalnie zostac w USA - w ten sposob z pewnoscia bedzie mniej 'nowych' nielegalnych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oto co na temat PERM mowi jeden z czolowych adwokatow imigracyjnych Shusterman

PERM: March 28 - A Revolution in Employment Immigration

On March 28, the new PERM system replaced both RIR and Regular Foreign

Labor Certifications.

There will be numerous technical issues related to PERM which must be

resolved.  Among these issues are the 4-level prevailing wage system,

the amount of education and experience required, and problems associated

with transitioning from Labor Certification to PERM with and without

losing your priority date.  Another issue involves PERM applicants being

able to go to the front of the queue bypassing persons with long-pending

applications for labor certification.

We think that as important as these issues are, the introduction of PERM

will bring about seismic changes in employment-based immigration.

Consider that the speed and ease with which an employer may file a PERM

application may result in the number of applications received by the

Labor Department doubling or tripling.

A person present in the U.S. on a visitor's visa, a student with

optional practical training or a person in TN or J status may have been

hard pressed to find a sponsoring employer given that labor

certification processing was typically measured in years, much longer

than the validity of their nonimmigrant status.  Now that the PERM

process, including pre-filing recruitment, will last only a few months,

who needs to waste thousands of dollars in legal and government filing

fees in obtaining H-1B status.  Why not apply for PERM directly?

Once their PERM applications are approved, persons who are not born in

India, China or the Philippines (each of which is currently experiencing

a three-year backlog in priority dates) can be expected to immediately

submit application for green cards via combined processing.

Since the number of employment-based green cards is limited to just

140,000 annually, we expect that the worldwide quotas for EB-3 and EB-2

cases to backlog within a few months.  Before the end of 2005, the

worldwide backlogs could be three to five years.

Persons who have already filed I-140/I-485s would have to renew their

EAD work permits and their Advance Parole travel permits over and over

until their priority dates become current, and then adjust status.

They would be envied by persons with approved PERM applications whose

priority dates are nowhere near being current.  These people would be

the immigration "untouchables", unable to extend their temporary status

or obtain H-1B status and not happy about the necessity of returning

home.

On the flip side of the coin, look out for fraudulent PERM applications

which promise to divert a substantial amount of DOL resources into

supervised recruitment and audits.  We fear that this will so tarnish

the image of PERM that Congress will step in to abolish the "honor

system" and demand that recruitment documentation be submitted to DOL

upfront.

Won't this leave us with a system not that different from the labor

certification system, with a huge DOL bureaucracy, assessment notices,

notice of findings and long waiting times?

All of which reminds us of the old Chinese curse: "May you live in

interesting times!"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karino czyli jak ja wjade na j1 na internshipa do pracodawcy x a dla przykladu bede chciala zalatwiac przez perm zielona karte z pracodawca innym y to czy to tak moze tez dzialac...jak znajdziesz wiecej czasu prosze napisz wiecej...skoro bede tam legalnie rok to moge zaczac dzialac..z zaprzyjazniona firma (tylko to small business), napisz wiecej jak wiesz cos na ten temat moze to szansa i moze ja wykorzystac..pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak pislaem: 'nie byloby tylu nielegalnych' chodzilo mi o caly proces i jak jest on opisywany przez firmy zalatwiahjace to. Jak to czytasz to nic tylko skladac papiery, 2 lata i jest zielona karta, a nie jest to prwada. Latwizna, a tak nie jest. Trwa to dlugo i petycje sa odrzucane na roznych szczeblach z roznych powodow. Nie jest to furtka do raju.

Co do perm, to fakt ja szedlem na EB2 RIR, ale wiem co o tym mowia naptzyklad moj prawnik i moja firma, ktora ma duze doswiadczenie w wizach immigracyjnych. Zreszta z ludzi ktorych znam kazdy staral sie jeszcze zalapac na RIR, bo perm nie wyglada za ciekawie. Jedyny plus perm w tej chwili to to ze fakt, wyglada ze bedzie szybki, mi labor zajal 20 miesiecy.

Jeszcze raz nie mowie ze tego sie nie da zlalatwic i nie chce nikogo tutaj straszyc, tylko raczej zwracam uwagae, zeby dodac trroche realizmu w podejsciu do tematu. W kazdym przypadku najlepszym wyjsciem jest chyba zalatwienie H1B na poczatek i startowanie z tego, bo na pewno w ten sposob jest latwiej. Ptrzyjad tutaj zaraz po studiach, bez doswiadczenia i proba zalatwienia EB3/2 jak sama pewnie wiesz ma male szanse powowdzenia bo DOL odrzuci taka perycje. Kiedys (2000) bylo duzo latwiej te sprawy zalatwic. Teraz niestety z roku na rok jest cosraz trudniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

widze ze osoby piszace cos w tym temacie na forum wiedza sporo na ten temat (na pewno wiecje ode mnie) ja mam jak zwykle proste pytanko o co w tym wszystkim chodzi karina wypisala zawody ktore nie kwalifikuja sie do tego PERM. w jednym poscie jest napisane ze najlepiej wjechac do usa i tam takie cos zalatwiac i oczekiwac na gren card. ale jak co z czym sie je i co to w ogole oznacza to cale PERM. jestem sponsorowane na green card i juz sobie troszke czekam a chce juz siedziec w usa postanowilem jechac na wize turystycznej bo taka mam poznije isc do szkoly jezykowej aby miec szanse dostac wize j-1. w momecie kiedy dostałbym wize studencka(postaralbym sie znalesc pracodawce i rozpoczac starania o wize pracownicza wystapil bym o wize pracownicz bo kiedys w poscie dostalem odpowiedz ze moge zaliczac swoj zawod( GIS and Remote Sensing) i moge starc sie o taka wize tylko sa ograniczenia i w ciagu roku jest limit.

to PERM zaciekawli mnie wiec prosze o pomoc ktora droga byla byl lepsza ta co objalem czy wiza studencka poziej studencka i pracownicza jak sie wsio powiedzie czy te PERM. dziekuje za odpowiedz i troszke wyrozumialosci dla mnie a chetnych mnie wdrozyc w ten temat serdeczne bóg zapłac :D)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karina wypisala zawody ktore nie kwalifikuja sie do tego PERM

teraz juz lista ta jest zniesiona - kazdy zawod kwalifikuje sie aby byc sponsorowany( przedtem wiele sie o tym mowilo, ale nikt tak na 100% nie wiedzial czy np. czy po wejsciu PERM Departament Pracy wyda na 100% certyfikat pracy dla zawodow, ktore byly wczesniej na liscie B - teraz wiemy juz, ze wydaje takie certyfikaty, jednak wiele aplikacji wplywajacych do DOL jest odrzucanych ... przez bledy komputera w ich systemie... ) . Wazne jest tez, ze wstrzymano status "current" dla wiz EB-3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...
karina wypisala zawody ktore nie kwalifikuja sie do tego PERM

teraz juz lista ta jest zniesiona - kazdy zawod kwalifikuje sie aby byc sponsorowany( przedtem wiele sie o tym mowilo, ale nikt tak na 100% nie wiedzial czy np. czy po wejsciu PERM Departament Pracy wyda na 100% certyfikat pracy dla zawodow, ktore byly wczesniej na liscie B - teraz wiemy juz, ze wydaje takie certyfikaty, jednak wiele aplikacji wplywajacych do DOL jest odrzucanych ... przez bledy komputera w ich systemie... ) . Wazne jest tez, ze wstrzymano status "current" dla wiz EB-3.

Mam pytanko do Kariny!!!Czy może wiesz coś więcej na temat sponsorowania przez pracodawcę "EB3"?Bardzo na tym mi zależy,gdyż to może dotyczyć mnie,jeśli Casina mogą brać w tym udział.Będę wdzięczny za odpowiedź.Czy istnieje jakaś strona,gdzie jest to wyjaśnione od "a" do "z".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...