Skocz do zawartości

2-Years Rule


tomasz laszczyk

Rekomendowane odpowiedzi

Hey,

Mam pytanie, czy mozlwie jest pozbycie sie 2-letniego zakazu przyjezdzania do USA? Wiem, ze jeden ze znajomych zaplacil okolo 500$ zeby tylko pozbyc sie 2-years rule i moc czym predzej przyleciec ponownie do Stanow. Jak to wyglada w praktyce? Czy jak wroce do PL po internshipie moge to samo robic u siebie w kraju, czy musze to zrobic poki jestem jeszcze w USA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co sie dowiedzialem z jednej amerykanskich fundacji (CIEE) zakaz nadal obowiazuje.. taka mi powiedziala przynajmniej babka z CIEE, organizacji, z ktorej wyjechalem na internshipa, ale slyszalem tez, ze za oplata 400 lub 500$ mozna sie tego zakazu "pozbyc". Tak przynajmniej zrobil taki znajomy turek :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakazu nie zlikwidowano i obowiązuje np. jeśli program na który się jedzie jest sponsorowany przez rząd. Moi znajomi którzy wyjechali na J-1 z programu Top 500 Innovators za kasę ministerstwa edukacji mają ten zakaz.

Na internshipie natomiast chyba nie powinno tego być - ja byłem na dwóch i na żadnym nie miałem tego zakazu.

Ale tak jak napisałem, to zależy kto sponsoruje. Zakaz ten ma na celu zmuszenie osoby, która wyjechała, do przywiezienia zdobytej wiedzy z powrotem do ojczyzny i wykorzystania jej w swoim kraju (zakaz nie mówi o konieczności przebywania poza USA przez dwa lata tylko o przebywaniu w swoim kraju przez dwa lata). Jest to całkiem logiczne, że jeśli rząd Polski płaci komuś za wyjazd to chce mieć z tego pożytek a nie zrobić sobie nowego zdolnego emigranta. Jeśli za internship płacisz sam albo masz pensję, to zakazu nie ma bo Polska nie może go w tym przypadku narzucić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie do końca jest tak. Zakaz, a raczej nakaz, dotyczy dwuletniej rezydentury "two year home country physical residency". Możesz sobie w ciągu tych dwóch lat do Stanów turystycznie pojechać, ale np. nie możesz zmienić statusu. Nie możesz także wjechać do USA jako LPR, H ani L. Aby ominąć ten problem, trzeba zdobyć trochę papierów, m.in. no objection letter z ambasady RP (z tego, co wiem, nie ma problemów z uzyskaniem), który jest potrzebny do uzyskania waivera. Więcej do poczytania http://travel.state..../info_1296.html oraz uncle google ;)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i sly sprawę wyjaśnił ostatecznie ;)

EDIT: hmm, na tej stronie są trzy warunki, ale uwaga o braku konieczności dwuletniej rezydentury dotyczy tylko zapotrzebowania na wiedzę specjalistyczną - czy to nie oznacza, że w przypadku specjalizacji medycznej/stażu oraz finansowania w całości lub częściowo przez rząd, 212(e) nadal obowiązuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dobrze zrozumiałem, że zgodnie z tym co jest napisane pod tym linkiem niezależnie czy wiza J1 jest sponsorowana przez rząd czy samemu to 2 year rule juz nas Polaków nie dotyczy?

Przeczytaj mój post wyżej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dobrze zrozumiałem, że zgodnie z tym co jest napisane pod tym linkiem niezależnie czy wiza J1 jest sponsorowana przez rząd czy samemu to 2 year rule juz nas Polaków nie dotyczy?

Dwa tygodnie temu widziałem wizę kolegi i było wyraźnie napisane two year rule does apply...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...