piotr96 Napisano 3 Stycznia 2016 Zgłoś Napisano 3 Stycznia 2016 Kłaniam się . Chciałbym uzyskać obywatelstwo po ojcu. Mam 19 lat (urodziłem się w sierpniu 1996). Tata ma obywatelstwo od lat 80. Legalnie pracuje w USA. Jeśli to istotne, Jego rodzice również mają obywatelstwo USA, ale mieszkają w Polsce. Plan był następujący: po maturze miałem wyjechać do USA, do taty, ale zdałem ją lepiej, niż się spodziewałem, dostałem się na dobrą uczelnię i studiuję w Polsce. Nie chcę przerywać studiów, więc wyjazdy do Stanów najlepiej na max 3 miesiące. Czy jest możliwe, abym starał się o obywatelstwo, pozostając w Polsce? Wiem, że obudziłem się nieco za późno, ale wcześniej miałem liczne problemy zdrowotne oraz nie myślałem, że zostanę w Polsce po liceum. Pociesza mnie tylko to, że nie skończyłem jeszcze 21 lat, może to coś ułatwi. Bardzo proszę o pomoc. Z wyrazami szacunku i sympatii, Piotr.
kzielu Napisano 3 Stycznia 2016 Zgłoś Napisano 3 Stycznia 2016 Za późno niestety - child citizeship Act obejmuje dzieci do 18 roku życia, natomiast sytuacja jest o tyle dobra że ojciec może Cię sponsorować na zielona kartę w kategorii immediate relative tyle że posiadając ją będziesz musiał mieszkac w US (mniej więcej). Po 5 latach od GC -obywatelstwo jeżeli spelnisz warunki.
piotr96 Napisano 3 Stycznia 2016 Autor Zgłoś Napisano 3 Stycznia 2016 Dziękuję za odpowiedź. No to kiepsko... W przypadku sponsorowania na GC nie ma już praktycznie wpływu mój wiek i stan cywilny? Chcę jeszcze dopytać o form N-600. http://www.uscis.gov/sites/default/files/files/form/n-600instr.pdf NOTE na 1. stronie, po akapicie o Adopted Child. Czy to by mnie jeszcze obejmowało? Jak długo musiałbym przebywać w US?
kzielu Napisano 3 Stycznia 2016 Zgłoś Napisano 3 Stycznia 2016 A jestes adoptowany ? Jak nie, to oczywiście że nie. W przypadku sponsorowania wiek i stan cywilny ma gigantyczne znaczenie. Do 21 roku życia jesteś w kategorii immediate relative (traktowany jako dziecko), zielona karte dostaniesz w jakieś 6-10 miesięcy. Po przekroczeniu 21 lat trafiasz do kategorii F1 lub F3 w zależności od stanu cywilnego i czekasz 8 lub 12 lat... Zajrzyj do visa bulletin https://travel.state.gov/content/visas/en/law-and-policy/bulletin/2016/visa-bulletin-for-january-2016.html
kzielu Napisano 3 Stycznia 2016 Zgłoś Napisano 3 Stycznia 2016 Wait - przeoczylem jeden szczegół - jeżeli urodzileś się w momencie jak ojciec był obywatelem to _mogles_ nabyć obywatelstwo w momencie urodzin. Wszystko zależy od co najmniej kilku czynników.
piotr96 Napisano 3 Stycznia 2016 Autor Zgłoś Napisano 3 Stycznia 2016 Dokładnie tego nie do końca rozumiem. Zrozumiałem, że ta nota nie odnosi się tylko do adoptowanych dzieci (nie jestem adoptowany). Jak najbardziej, ojciec był obywatelem w momencie mojego urodzenia. Gdyby była możliwość, o jakiej rozmawiamy, wykombinowałbym następująco. Poleciałbym na wymianę studencką na semestr, na wizie F1 (jeśli by się powiodło). Złożył wymagane papiery. Po semestrze liczyłbym, że wrócę do Polski już z amerykańskim paszportem w kieszeni . Jakie czynniki muszą być spełnione? P.S. Dziękuję za poświęcony czas.
kzielu Napisano 3 Stycznia 2016 Zgłoś Napisano 3 Stycznia 2016 Moim zdaniem to musisz się skonsultować z prawnikiem w tej kwestii. Przypadek nabycia obywatelstwa przy urodzeniu - obowiązuje prawo z dnia urodzin. Jeżeli nie, to wszystko co napisałem wyżej jest obowiązujące.
piotr96 Napisano 3 Stycznia 2016 Autor Zgłoś Napisano 3 Stycznia 2016 Dla potomnych. Popełniłem mały research. Wygląda na to, że jestem Citizen at Birth. Spełniam wymagane kryteria:1. birthdate is on or after November 14, 1986 2. The U.S. citizen parent had been physically present in the U.S. or its territories for a period of at least five years at some time in his or her life prior to the birth, of which at least two years were after his or her 14thbirthday. 3. Born in Wedlock Właśnie to ostatnie mnie ratuje, mimo że jestem over 18. Gdybym urodził się poza małżeństwem, byłoby to możliwe do 18 roku życia. Teraz jakby nie ma limitu wieku... Tak wynika z prawa obowiązującego od 14.11.1986. Potrzebuję teraz Consular Report of Birth Abroad of a Citizen of the United States of America (Form FS-240) Wiem, że do 18. roku życia jest to bezproblemowo wydawane, jako że jestem zbyt stary oczekuję komplikacji, ale nie tracę wiary. Właśnie redaguję pismo do ambasady. Będę informował o postępach. Zabawne uczucie, odnaleźć w zawiłościach prawa, że jest się obywatelem US, tylko nie ma się na to dokumentów . Przepraszam za zróżnicowanie czcionki. Źródła:http://www.uscis.gov/us-citizenship/citizenship-through-parents http://www.uscis.gov/policymanual/HTML/PolicyManual-Volume12-PartH-Chapter3.html https://cliniclegal.org/sites/default/files/overview_of_acquisition.pdf https://travel.state.gov/content/travel/en/legal-considerations/us-citizenship-laws-policies/citizenship-child-born-abroad.html
kzielu Napisano 3 Stycznia 2016 Zgłoś Napisano 3 Stycznia 2016 OK, ale born in wedlock to wlasnie poza malzenstwem. Wiec spelniasz ten warunek czy nie ? O CRBA musi Twoj ojciec wystapic zdaje sie.
jkb Napisano 3 Stycznia 2016 Zgłoś Napisano 3 Stycznia 2016 kzielu, born in wedlock to jest w malzenstwie, nie poza nim (to by bylo out of wedlock)
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.