Skocz do zawartości

Zycie W Usa, Zarabianie W Polsce I Płacenie Podatków W Usa


Misuzu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam pytnie i nie wiem jak zaczac szukac informacji.

Jak płacic podatki, jesli mam mozliwość zarabianie w Polsce, ale zyje i pracuje w USA. Czy lepiej płacic podatek w polsce i przelać te pieniądze na konto w USA? CZy zarabiać w Polsce i mieć te pianiądze prelane na Pay-Pal (pay pal rolzicza się z podatków tak?). Czy zarabiac w Polsce i deklarować sie w USA przy rozliczeniu z podatków, że zarobiło się tyle i tyle za granicą?

Moze ktos z was ma doświadecznia na ten temat.

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieniadze ktore zarobisz gdziekolwiek na swiecie - nawet z Zimbabwe, musisz zadeklarowac IRSowi jako dochod. Jezeli zaplacisz od nich w PL podatek, to w US nie bedziesz musiala placic jezeli nie przekroczysz limitu ~$90k. Jezeli nie zaplacisz, to bedziesz placic w US. PayPal nie ma absolutnie nic do rzeczy i nie pobiera zadnych podatkow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi :)

Tak na prawde moze to byc na każdej zasadzie, nie jest to uzgodnione, może umowa, moze niezależna działaność.

Rozumiem, że do wszystkoego sa odpowiednie formy i dowiem sie o nich jesli udam sie do HR Block :P

Muszę jedynie poszperać gdzie strace mniej: czy wypelniajac podatki w polsce przed przekroczeniem 90k (nie wydaje mi się) lub od razu w USA. Bo jesli od razu rozlicze się w USA to w Polsce już nie muszę sie rozliczać od tego dochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nadal jestes rezydentem podatkowym w Polsce?to sprawdź dobrze w prawie w Polsce

Sa osoby ze składają pewne deklarację ze nie mieszkają na stale w Polsce ;)

A masz własną działalność w Polsce?

Te formy też mają pewne plusy i minusy ;)

NP umowa o dzielo nie daje Ci ubezpieczenia medycznego za to zlecenie już tak ;) to piszę na przyszłość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm.. no to musze sprawdzić, bo jak wyjeżdżałam to nie wymeldowałam się, nic nie robiłam w tym kierunku. Mam nadany NIP.

Mieszkam tutaj i ubezpieczona jestem tutaj, nie planuję powrotu do Polski, ale moge mieć zarobek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi :)

Tak na prawde moze to byc na każdej zasadzie, nie jest to uzgodnione, może umowa, moze niezależna działaność.

Rozumiem, że do wszystkoego sa odpowiednie formy i dowiem sie o nich jesli udam sie do HR Block :P

Muszę jedynie poszperać gdzie strace mniej: czy wypelniajac podatki w polsce przed przekroczeniem 90k (nie wydaje mi się) lub od razu w USA. Bo jesli od razu rozlicze się w USA to w Polsce już nie muszę sie rozliczać od tego dochodu.

Masz kilka problemow - po pierwsze musisz sie zdecydowac gdzie masz rezydencje podatkowa - jezeli jestes rezydentem w US to z definicji nie mozesz miec rezydencji w PL. Jezeli sama bedziesz musiala odprowadzic podatek, to nie masz wyjscia i musisz to zrobic w US (IMHO). Jezeli firma w PL za Ciebie go odprowadzi to nie ma problemu.

W HR Block za wiele podejzewam sie nie dowiesz, oni czaja tylko proste kwestie to centralnie przekracza ich mozliwosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapoznaj sie z ustawa:

Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Waszyngtonie dnia 8.10.1974 r.

http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,4,15,84,174,,,umowa-miedzy-rzadem-polskiej.html

Mysle, ze co kogos zapytasz to uzyskasz inna odpowiedz. Generalnie ciezko znalezc kogos, kto zna sie na tych przepisach. Osobiscie stosuje metode, ze podatki place w tym kraju w ktorym je zarobilam. Nigdy nie przekroczylam limitu, wiec nie musialam sie martwic, ze musze doplacic podatek w Stanach. Czyli to co zarobilam w Stanach deklaruje w IRS, a co zarobie w PL deklaruje w polskim Urzedzie Skarbowym.

Pamietaj, ze jesli masz na koncie w Polsce wiecej niz $10K, to musisz to zaznaczyc to w swoim amerykanskim rozliczeniu podatkowym. Dodatkowo musisz oddzielnie zlozyc do konca czerwca kazdego roku Report of Foreign Bank and Financial Account tzw. FBAR.

Nie wiem na 100% czy to jest najlepsza metoda, ale ja przyjelam taka koncepcje. Zauwaz, ze w ten sposob nie ukrywam mojego dochodu, a rozliczam sie z podatku z kazdego zarobionego dochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...