Skocz do zawartości

Zielona karta, praca w Polsce, a podatek w USA?


shifty

Rekomendowane odpowiedzi

59 minut temu, shifty napisał:

W paszporcie mam ważną wizę rok od momentu wjazdu do USA. Potem miałem już otrzymać GC, ale jej nie otrzymałem do dziś. 
Co w takiej sytuacji jak będę chciał wjechać do US po upływie roku, a nadal nie dojdzie do mnie GC?
 

Proszę mnie poprawić bo nie bardzo rozumiem jak mam nie płacić podwójnych podatków skoro w chwili obecnej co miesiąc płacę podatki w PL ze swojej działalności gospodarczej, a Wy mi tu piszecie, że będę musiał je jeszcze dodatkowo zapłacić w US pomimo że tam nie mieszkam. W jakiej wysokości jeszcze w US trzeba zapłacić podatek? A może powinnienem być zwolniony z płacenia podatków w Polsce i płacić je tylko w Stanach?

 

Jestem obywatelem PL i rezydentem US. Pracuje, mieszkam i zarabiam w Polsce. 
Zieloną kartę wygraliśmy z żoną na loterii, ale w chwili obecnej nie przeprowadzimy się do US. Dla tego chcemy wystąpić o zawieszenie naszej zielonej karty czy biały paszport, aby ta opcja nam nie przepadła, a warto jest ją mieć. 
 

Czyli rozumiem że za wszystko co zarobiłem od kwietnia 2016r muszę się rozliczyć w USA pomimo, że zapłaciłem już podatki w Polsce? Jak i gdzie mogę się dowiedzieć w jakiej formie ma być to rozliczenie, w jakiej kwocie i na jakich zasadach. Czy są jacyś specjaliści w Polsce który umieją to rzetelnie policzyć lub poprowadzić tak abym nie musiał płacić nic w US skoro w PL już zapłaciłem. Ktoś mi powiedział że jeżeli nie przebywam dłużej niż 180 dni w USA to nie muszę tam płacić podatku. 
 

Ja nie mam ciśnienia na to aby mieć obywatelstwo w USA.
Zielona karta mi wystarczy, ale jeżeli okaże się że muszę płacić podatki w PL a potem w US, a i tak większość czasu będę w Polsce ( USA narazie tylko turystycznie ) przynajmniej jeszcze przez 2-4 lata, to nie ma to przecież sensu. Macie jakieś sensowne rozwiązane na to?

 

Nie czaisz kilku calkowicie podstawowych rzeczy. Otrzymales przywilej bycia rezydentem US i z punktu widzenia US i amerykanskiego IRS, to ze jestes obywatelem jakiegos innego kraju jest calkowicie nie istotne, Jako rezydent, masz obowiazek mieszkania w US, inaczej nie jestes rezydentem. Nie mozna miec ciasteczka i zjesc ciasteczka poza tymczasowymi sytuacjami. Mowiac szczerze to Twoje niezrozumienie tych podstawowych rzeczy jest oslabiajace.

Z punktu widzenia IRS (amerykanskiego skarbowego) wbij sobie do glowy ponizsze : 

- Zapomnij ze mieszkasz w PL, placisz tam podatek itp - to nie jest NIEISTOTNE I NIKOGO NIE INTERESUJE. Jezeli jestes rezydentem, to dla IRS rezydujesz w US i masz ewentualne przychody w innym kraju. Od zaplaconego podatku w PL przysluguje foreign tax exclusion to wysokosci (dochodu $90k bodajze).

- Pytanie ile masz zaplacic podatku jest jeszcze bardziej oslabiajace - przeciez to trzeba wyliczyc, jak juz pisalem to zalezy od wielu czynnikow. Pewnie istnieje mozliwosc placenia podatku w US i nie placenia w PL (pewnie tez jakis exclusion) ale za doradztwo w tym zakresie (gdzie korzystniej) ludzie biora ciezkie pieniadze i nikt Ci na tym forum nie poda odpowiedzi na tacy, bo nikt jej nie zna. Placenie w US przy biznesie ulokowanym w PL na moje oko skonczy sie sprawa karna o unikanie podatkow, szczegolnie w obecnym rezimie.

- 180 dni odnosi sie do nie-rezydentow. Ktokolwiek Ci to powiedzial, nie ma specjalnie pojecia o czym mowi. Bedac rezydentem, nie ma mozliwosci nie rozliczania sie, chyba ze dochody nie przekroczyly minimalnej kwoty (zapomnij, na 99.,9% Ciebie nie dotyczy)

- Po raz dziesiaty - nie wiadomo czy bedziesz musial placic cokolwiek - masz obowiazek rozliczania sie. Byc moze bedziesz musial cos zaplacic, byc moze nie. 

- Nie ma sensownego rozwiazania w sytuacji gdy chesz pozostac rezydentem, ale nie po drodze Ci jest ze wszystkimi obowiazkami z tego wynikajacymi. Twoj plan jest slaby bo za chwile stracisz zielona karte.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Jeszcze jedna uwaga z mojej strony... Gdzie spodziewasz się dostać GC? To, że nie dostałeś jej do tej pory mnie nie dziwi, bo jak piszesz dopiero teraz za nią zapłaciłeś, a nikt nie zaczyna jej produkować nim tego nie opłacisz, ale pamiętaj, że nikt Ci jej nie wyśle do Polski...

A numer SSN dostałeś? On też nie jest wysyłany do Polski, ale za niego się nie płaci, więc pewnie po takim czasie już został wysłany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są firmy które w Polsce czy w USA znają się na podatkach lecz to jest płatne. Jeśli będzie za drogo to pomyśl dalej nad tym gdzie chcesz żyć. Co do zielonej karty to sam musisz ja dopilnować nie uczynisz tego to urzędnik powie Twoja sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Joanna30 napisał:

1. Będziesz miał problem, bo staniesz w obliczu porzuconej rezydentury. To na Tobie, jako na rezydencie ciąży obowiązek utrzymywać rezydenturę w USA. Zieloną kartę powinieneś dostać przed upływem roku. Niedopilnowałeś tego i teraz może się okazać, że zieloną kartę stracisz.

2. Ja nie znam się na przepisach podatkowych. Już kzielu doradził Ci, kogo się poradzić. Niestety nie wiem, czy w Polsce znajdziesz specjalistę, który zna się na podatkach USA.

3. Możecie starać się o białe paszporty, tylko przygotujcie się na solidne uzasadnienie, dlaczego takowe potrzebujecie. Jeśli dobrze pamiętam, to karina ostatnio pisała, że ostatnio coraz trudniej dostać biały paszport bez solidnej argumentacji.

4. Nie wiem, czy ten ktoś powiedział Ci także, że jeśli nie przebywasz w USA dłużej, niż 180 dni, to możesz stracić zieloną kartę ;)

Dziękuję za odpowiedzi.

Nikt nas nie poinformował że mamy zrobić opłatę aby karta była wydana. Zapłaciliśmy wszystko o co nas w Polsce poproszono. W stanach na lotnisku zabrali nam dokumenty wbili stempel i powiedzieli abyśmy czekali na GC. Zostaną wysłane pocztą do 6mc. Ponieważ nie doszły to po mojej interwencji okazało się musimy umieścić opłatę za ich wydanie. To wyszło niedawno, obecnie są zapłacone przez ich stronę online i dostaliśmy informację ze do 120 dni je wyślą. 

W Polsce od kilku dni usiłuję znaleźć osobę która może mi pomóc rozwiązać problem z podatkami i to policzyć, ale wszyscy rozkładają ręce.

Jeżeli chodzi o biały paszport to mamy bardzo silne argumenty dla których w tym momęcie musimy zostać przynajmniej 2 do 4 lat w Polsce. Potem pewnie będziemy mogli wyjechać, a jak nie to trudno. Karty nam przepadną.

 

3 godziny temu, kzielu napisał:

- Zapomnij ze mieszkasz w PL, placisz tam podatek itp - to nie jest NIEISTOTNE I NIKOGO NIE INTERESUJE. Jezeli jestes rezydentem, to dla IRS rezydujesz w US i masz ewentualne przychody w innym kraju. Od zaplaconego podatku w PL przysluguje foreign tax exclusion to wysokosci (dochodu $90k bodajze).

Czy mam rozumieć, że jak przekroczyłem granicę w US w Marcu 2016 to od marca jestem rezydentem i za pozostałe 9 miesięcy moich przychodów w Polsce muszę zapłacić podatek w US. Natomiast jeżeli nie przekroczyłem dochodu na poziomie $90k w tych miesiącach łącznie to będę z niego zwolniony? Natomiast muszę złożyć deklarację. 
 

3 godziny temu, kzielu napisał:

- Pytanie ile masz zaplacic podatku jest jeszcze bardziej oslabiajace - przeciez to trzeba wyliczyc, jak juz pisalem to zalezy od wielu czynnikow. Pewnie istnieje mozliwosc placenia podatku w US i nie placenia w PL (pewnie tez jakis exclusion) ale za doradztwo w tym zakresie (gdzie korzystniej) ludzie biora ciezkie pieniadze i nikt Ci na tym forum nie poda odpowiedzi na tacy, bo nikt jej nie zna. Placenie w US przy biznesie ulokowanym w PL na moje oko skonczy sie sprawa karna o unikanie podatkow, szczegolnie w obecnym rezimie.

Może źle to sformułowałem. Jakiej jest wysokości ten podatek, ile procent? Na tej podstawie sobie mogę go wyliczyć. Czy w US jest to bardziej złożony system podatkowy? Szukałem osób które się tym w Polsce zajmują i rozmawiałem z kancelariami podatkowymi, ale oni sami nie wiedzą. Za tem kto w USA może mi w tym temacie pomóc. Z pewnością temat tam jest powszechny. 
 

3 godziny temu, kzielu napisał:

- Nie ma sensownego rozwiazania w sytuacji gdy chesz pozostac rezydentem, ale nie po drodze Ci jest ze wszystkimi obowiazkami z tego wynikajacymi. Twoj plan jest slaby bo za chwile stracisz zielona karte.

Czyli w chwili obecnej skoro nie mogę się przeprowadzić do US to pozostaje mi biały paszport lub czy jest jakaś inna forma "zawieszenia" zielonej karty na jakiś czas?
Czy posiadając aktywny biały paszport też muszę się rozliczać w US?

 

 

Godzinę temu, daisy1 napisał:

Jeszcze jedna uwaga z mojej strony... Gdzie spodziewasz się dostać GC? To, że nie dostałeś jej do tej pory mnie nie dziwi, bo jak piszesz dopiero teraz za nią zapłaciłeś, a nikt nie zaczyna jej produkować nim tego nie opłacisz, ale pamiętaj, że nikt Ci jej nie wyśle do Polski...

A numer SSN dostałeś? On też nie jest wysyłany do Polski, ale za niego się nie płaci, więc pewnie po takim czasie już został wysłany...

GC spodziewam się ją dostać w terminie do maja 2017. Będzie wysłana na adres w US i znajomy mi ją osobiście przywiezie do Polski.
Numer SSN - chodzi o  (Social Security no)? Nie otrzymałem żadnej korespondencji z takim numerem. Nie mam go a chyba na jego podstawie się trzeba rozliczyć z IRS?
Jedyne co mam to Wiza DV1 ważna do kwietnia 2016r a potem podstęplowana na lotnisku która upoważnia do jej przedłużenia na rok od czasu wjazdu. 
Ponoć w tym czasie mam dostać GC.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, sly6 napisał:

są firmy które w Polsce czy w USA znają się na podatkach lecz to jest płatne. Jeśli będzie za drogo to pomyśl dalej nad tym gdzie chcesz żyć. Co do zielonej karty to sam musisz ja dopilnować nie uczynisz tego to urzędnik powie Twoja sprawa.

Nie oczekuję aby mi to zrobił ktoś, ża free. Niestety firmy w PL poległy na konkretnie moim przypadku. Raczej robią optymalizacje podatkowe w drugą stronę. Uciekają z podatkami z Polski. 

17 minut temu, sly6 napisał:

trochę Cię nakieruję na ten stempel

 

http://www.norrielaw.com/articles/Immigration-LPR-Info.shtml

linia lotnicza może Cię nie wpuścić jak będzie ten stempel nie ważny.

to jest tymczasowe na okres 1 roku.

Tak wiem, dziękuję.
Mam czas aby wjechać do końca marca 2017r. ale chyba się nie uda bo żona jest już w zaawansowanej ciąży. Chcieliśmy już wcześniej przylecieć, ale lekarz odradza. 

Więc jak nie przylecimy to pewnie nasze GC zostaną nam odebrane :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukaj takich kancelarii

http://gessel.pl/zespol/dr-janusz-fiszer-radca-prawnyi-doradca-podatkowy

z prawem międzynarodowym i amerykańskim. Wujek Google Ci pomoże.

mając bialy paszport musisz nadal się rozliczać.. Pytales się o numer tam gdzie miałeś podany adres może być tak ze musisz udać się do urzędu o jego wydanie bo czasami tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, shifty napisał:

Dziękuję za odpowiedzi.

Nikt nas nie poinformował że mamy zrobić opłatę aby karta była wydana. Zapłaciliśmy wszystko o co nas w Polsce poproszono. W stanach na lotnisku zabrali nam dokumenty wbili stempel i powiedzieli abyśmy czekali na GC. Zostaną wysłane pocztą do 6mc. Ponieważ nie doszły to po mojej interwencji okazało się musimy umieścić opłatę za ich wydanie. To wyszło niedawno, obecnie są zapłacone przez ich stronę online i dostaliśmy informację ze do 120 dni je wyślą. 

W Polsce od kilku dni usiłuję znaleźć osobę która może mi pomóc rozwiązać problem z podatkami i to policzyć, ale wszyscy rozkładają ręce.

Jeżeli chodzi o biały paszport to mamy bardzo silne argumenty dla których w tym momęcie musimy zostać przynajmniej 2 do 4 lat w Polsce. Potem pewnie będziemy mogli wyjechać, a jak nie to trudno. Karty nam przepadną.

Czy mam rozumieć, że jak przekroczyłem granicę w US w Marcu 2016 to od marca jestem rezydentem i za pozostałe 9 miesięcy moich przychodów w Polsce muszę zapłacić podatek w US. Natomiast jeżeli nie przekroczyłem dochodu na poziomie $90k w tych miesiącach łącznie to będę z niego zwolniony? Natomiast muszę złożyć deklarację. 
Może źle to sformułowałem. Jakiej jest wysokości ten podatek, ile procent? Na tej podstawie sobie mogę go wyliczyć. Czy w US jest to bardziej złożony system podatkowy? Szukałem osób które się tym w Polsce zajmują i rozmawiałem z kancelariami podatkowymi, ale oni sami nie wiedzą. Za tem kto w USA może mi w tym temacie pomóc. Z pewnością temat tam jest powszechny. 
Czyli w chwili obecnej skoro nie mogę się przeprowadzić do US to pozostaje mi biały paszport lub czy jest jakaś inna forma "zawieszenia" zielonej karty na jakiś czas?
Czy posiadając aktywny biały paszport też muszę się rozliczać w US?

GC spodziewam się ją dostać w terminie do maja 2017.
Numer SSN - chodzi o  (Social Security no)? Nie otrzymałem żadnej korespondencji z takim numerem. Nie mam go a chyba na jego podstawie się trzeba rozliczyć z IRS?
Jedyne co mam to Wiza DV1 ważna do kwietnia 2016r a potem podstęplowana na lotnisku która upoważnia do jej przedłużenia na rok od czasu wjazdu. 
Ponoć w tym czasie mam dostać GC.


 

Wiec na szybko bo musze spadac. 

- Musisz sie rozliczyc w US z podatku w 2016 roku. _Rozliczyc_ . Czy bedziesz musial cokolwiek placic to bedzie zalezalo od tego ile zaplaciles w PL, ile miales dochodu itd - od reki nikt Ci liczby nie poda. Jezeli jestes "self employed" to skladasz inna deklarancje niz wiekszosc na tym forum. Do $90k przychodu jest foreign tax exclusion (kiedys bylo $55k) czyli nie trzeba placic podatku podwojnie. (wszystko "o ile dobrze pamietam" bo przychodow w PL nie mam od dawna. 

Kolega jest u mnie w firmie na wizie pracowniczej z PL, bedzie ktos go tam rozliczal z dochodow "miedzynarodowych", moge sie spytac kto ale jako ze to jest pracujemy w duzej korporacji, od razu moge Cie powiedziec ze to bedzie specjalizowana firma ktora nie bedzie tania.

- Musisz w US znalezc firme od rozliczania sie _z_ _doswiadczeniem_ w takim przypadkach. 99% istniejacych na rynku bedzie rozliczala proste sytuacje z dochodem tylko w US, wiekszosc to beda srednio douczeni ludzie zatrudnieni tymczasowo na okres rozliczen podatkowych wypelniajacy rubryki w programie. Ja rozliczam sie zawsze sam.

 

- Dopoki jestes rezydentem / obywatelem, musisz sie rozliczac z IRS. Jezeli nie chcesz tego robic, jedyna mozliwosc to przestac byc rezydentem (oddac zielona karte).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.01.2017 o 22:06, sly6 napisał:

mając bialy paszport musisz nadal się rozliczać.. Pytales się o numer tam gdzie miałeś podany adres może być tak ze musisz udać się do urzędu o jego wydanie bo czasami tak jest.

Nic nie przyszło na adres który podałem do korespondencji w US. Może przyjdzie razem z zieloną kartą.
Czy aby rozliczyć się z IRS musze mieć nadany SSN?
 

Dnia 6.01.2017 o 22:09, kzielu napisał:

Wiec na szybko bo musze spadac. 

- Musisz sie rozliczyc w US z podatku w 2016 roku. _Rozliczyc_ . Czy bedziesz musial cokolwiek placic to bedzie zalezalo od tego ile zaplaciles w PL, ile miales dochodu itd - od reki nikt Ci liczby nie poda. Jezeli jestes "self employed" to skladasz inna deklarancje niz wiekszosc na tym forum. Do $90k przychodu jest foreign tax exclusion (kiedys bylo $55k) czyli nie trzeba placic podatku podwojnie. (wszystko "o ile dobrze pamietam" bo przychodow w PL nie mam od dawna. 

Kolega jest u mnie w firmie na wizie pracowniczej z PL, bedzie ktos go tam rozliczal z dochodow "miedzynarodowych", moge sie spytac kto ale jako ze to jest pracujemy w duzej korporacji, od razu moge Cie powiedziec ze to bedzie specjalizowana firma ktora nie bedzie tania.

- Musisz w US znalezc firme od rozliczania sie _z_ _doswiadczeniem_ w takim przypadkach. 99% istniejacych na rynku bedzie rozliczala proste sytuacje z dochodem tylko w US, wiekszosc to beda srednio douczeni ludzie zatrudnieni tymczasowo na okres rozliczen podatkowych wypelniajacy rubryki w programie. Ja rozliczam sie zawsze sam.

 

- Dopoki jestes rezydentem / obywatelem, musisz sie rozliczac z IRS. Jezeli nie chcesz tego robic, jedyna mozliwosc to przestac byc rezydentem (oddac zielona karte).

 


W takim układzie skoro nie będę miał w najbliższym czasie możliwości aby przyjechać do US to rozumiem że odbiorą mi GC.
Za tem może warto z niej zrezygnować, nie będę musiał się teraz rozliczać, ani w kolejnych latach.

Jeżeli oddam GC teraz, to czy za jakiś czas mogę znowu do niej powrócić.
Jest na to jakaś oddzielna procedura dla osób które już otrzymały kartę i ją oddały, aby za jakiś czas do niej wrócić?
Czy znowu trzeba przechodzić cały proces, a przede wszystkim mieć szczęście na loterii?

Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi. Jesteście bardzo pomocni, bo w Ambasadzie to oni właściwie nic nie wiedzą.

 

 



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

numer musisz mieć tym bardziej ze jesteś rezydentem. Ten numer przychodzi szybciej niż sama karta. Pozostaje Ci się udać do urzędu i złożyć formularz o wydanie numeru i piwonie dojść za tydzień lub dwa tygodnie. Jak nie zamierzasz być w USA a chcesz np nie rozliczać się z podatków to oddaj GC.

nie ma innej drogi dla Ciebie przy kolejnej GC . Nowe losowanie i taka sama droga jak za pierwszym razem.

 

a czy masz oddać GC to pomyśl dobrze i zrób tak by bylo ok dla Was.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...