Skocz do zawartości

Zakup laptopa przez wujka


Izabela Duczmal

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałabym zakupić laptop ze Stanów za około 1100$, w Polsce kosztuje on około 5000zl więc bardzo poważnie zastanawiam sie nad sprowadzeniem go zza Oceanu. Mam wujka w Stanach i żeby ominąć opłatę celną lub ją zminimalizować wpadłam na pomysł żeby wujek przepakował wszystko w kilka paczek i rozładowany Laptop bez baterii i ładowarki przesłać jako uszkodzony laptop w postaci giftu i zadeklarować wartość np. 70$. Macie może doświadczenie w akcjach tego typu i jesteście w stanie poradzić czy cos takiego ma w ogóle sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, Izabela Duczmal said:

Chciałabym zakupić laptop ze Stanów za około 1100$, w Polsce kosztuje on około 5000zl więc bardzo poważnie zastanawiam sie nad sprowadzeniem go zza Oceanu. Mam wujka w Stanach i żeby ominąć opłatę celną lub ją zminimalizować wpadłam na pomysł żeby wujek przepakował wszystko w kilka paczek i rozładowany Laptop bez baterii i ładowarki przesłać jako uszkodzony laptop w postaci giftu i zadeklarować wartość np. 70$. Macie może doświadczenie w akcjach tego typu i jesteście w stanie poradzić czy cos takiego ma w ogóle sens?

Nie mam doświadczenia. Ciekawe co by się stało jakby taki laptop rzeczywiście został uszkodzony przez firmę przesyłkową - chyba by nie odpowiadali za uszkodzenie, bo mogliby powiedzieć, że otrzymali już uszkodzony. Poza tym jakby "zaginął", bo ktoś by się zorientował "jak uszkodzony" ten laptop był uprzednio to czy byś się zadowoliła 70 dolarami rekompensaty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, mcpear napisał:

Nie mam doświadczenia. Ciekawe co by się stało jakby taki laptop rzeczywiście został uszkodzony przez firmę przesyłkową - chyba by nie odpowiadali za uszkodzenie, bo mogliby powiedzieć, że otrzymali już uszkodzony. Poza tym jakby "zaginął", bo ktoś by się zorientował "jak uszkodzony" ten laptop był uprzednio to czy byś się zadowoliła 70 dolarami rekompensaty?

Faktycznie bardzo trafna uwaga, dziękuje za nią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazlam najlepsze rozwiazanie Dla tego problemu wiec się podzielę gdyby ktoś kiedyś próbował zrobić cos podobnego.

Dla sprostowania: na laptopy nie ma cła tylko podatek VAT 23% od ceny powiększonej o koszty wysyłki. Dlatego wystarczy aby nasz znajomy w Stanach, (w moim przypadku wujek) dodał aukcje na ebay z mocno zaniżoną kwotą którą my szybko kupimy i dokonamy przelewu. W ten sposób mamy niezbite dokumenty na wartość tego przedmiotu. W praktyce nie ominiemy do końca przepisów ale koszta i tak są mniejsze niż gdybyśmy kupowali w Polsce. (Ja zaoszczędze około 1000zl w totalu)

P.S. Żeby wszystko potwierdzić dzwoniłam rownież do urzędu celnego żeby spytać czy te dokumenty (aukcja i potwierdzenie przelewu) wystarczą do podania wartości przedmiotu od której będzie liczony VAT i zostało to potwierdzone.

W moim przypadku niedługo idą święta, a mi sie tak nie spieszy z zakupem wiec poczekam, to może jeszcze będzie jakaś przecena. Jak będzie po wszystkim to mogę poinformować czy były jakieś komplikacje, jeśli będą osoby zainteresowane. 

Dziękuję wszystkim komentującym za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minutes ago, Izabela Duczmal said:

W moim przypadku niedługo idą święta, a mi sie tak nie spieszy z zakupem wiec poczekam, to może jeszcze będzie jakaś przecena. Jak będzie po wszystkim to mogę poinformować czy były jakieś komplikacje, jeśli będą osoby zainteresowane. 

Dziękuję wszystkim komentującym za pomoc :)

Ja rok temu kupowałem w "czarny piątek" na bestbuy.com z wysyłką do domu. Szukałem konkretnego macbook aira wtedy dla córki - w ten piątek był o 20% taniej. W tym roku czarny piątek to 24 listopada jak byś chciała wtedy spróbować. Powodzenia w zakupach i mam nadzieję że jakiś "automat licytacyjny" cię nie wyprzedzi w aukcji ;) Daj znać jak już będziesz "po" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upewnij się, że do tego lapa dostaniesz gwarancję worldwide respektowaną w Polsce, bo w innym przypadku odeślesz sprzęt z powrotem w razie problemu.

Kontakt z urzędem celnym może unikniesz, a może nie. Nikt nie da pewności, że to Cię ominie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...