Skocz do zawartości

The Opioid Diaries


kzielu

Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, kzielu napisał:

http://time.com/james-nachtwey-opioid-addiction-america/

Polecam każdemu. Tak obecnie wygląda Ameryka w wielu stanach i nie jest to problem tylko marginesu.

 

Ostatnio widzialem dokument Louis'a Theroux, "Dark States - Heroin Town", poruszajacy dokladnie te kwestie. W tym konkretnym przypadku Huntington, West Virginia, zaczelo sie od masowego przepisywania przez lekarzy srodkow przeciwbolowych na powszechne w tym industrialnym okregu dolegliwosci, bol kregoslupa, bole stawow, urazy powypadkowe, itp.

Zanim wladze zauwazyly i wziely sie za problem firmy farmaceutyczne zdazyly zarobic miliony. A ludzie ktorzy w miedzy czasie uzaleznili sie w calkowicie legalny sposob, z braku laku zwrocili sie ku substancjom nielegalnym.

Warto poruszac takie kwestie bo duzo ludzi nie zdaje sobie sprawy jak niebezpieczne jest branie tego typu lekow i jak latwo mozna sie uzaleznic.

Mi na Work&Travel w 2004 od reki przepisano opakowanie kodeiny na oparzenia sloneczne. Nikt mi nic nie tlumaczyl, myslalem ze to po prostu zwykly srodek przeciwbolowy, do czasu az nie wzialem pierwszej dawki.

Do tej pory pamietam jak nastepnego dnia rano zahaczylem glowa o zwisajscy nisko zyrandol, ktory w nastepstwie spadl i wbil mi sie ostrym szpicem w poparzone sloncem i pelne babli ramie. Zero reakcji i wio do pracy. Zrozumialem co sie stalo dopiero wieczorem gdy sciagnalem koszulke a kolega zapytal skad krew i rana na ramieniu?... "Hmm?... a tak... to pewnie po tym zyrandolu co sie we mnie rano wbil..." Pozniej to co zostalo koledzy pozyczali "na bole glowy". Zatem tak to.

A reportaze Theroux to polecam kazde, sa swietne. Stare mozna znalezc na YouTube, nowe chyba tylko na platnych platformach lub gdy leca w TV.

http://www.bbc.co.uk/programmes/p05jgg2s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałam ten dokument Louis'a Theroux. Rzeczywiście świetny i wstrząsający. 

Jak ktoś jest zainteresowany tematem, a nie znajdzie nigdzie tego reportażu, to na Netflix jest dokument na ten sam temat "Heroin(e)". Inna forma, problem pokazany z perspektywy osób, które próbują pomóc osobom uzależnionym od heroiny i to chyba też w  Wirginii  Zachodniej, jeśli dobrze pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...