Skocz do zawartości

Wiza B1/B2 - jak się przygotować?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam! 

Chciałabym złożyć wniosek o wizę b1/b2, kiedyś byłam na programie work and travel, rozmowa to pestka jednak nie wiem jak wyglada sprawa jak nie jest się już studentem. Widziałam, że warto przygotować różne dokumenty typu umowa o pracę, umówę wynajęcia mieszkania itp. 

Moje pytania: 

1. Czy zostanę poinformowana wcześniej co konkretnie powinnam zabrać ze sobą na podstawie wypełnionego przeze mnie formularza czy sama mam wziać wszystko co może się przydać? Konsul poprosi o pokazanie mu dokumentów czy sama muszę to zrobić? 

2. Czy umowa zlecenie się liczy? Niedługo podpisuje umowę o pracę, mogę się wstrzymać z wnioskiem o wizę jeszcze trochę. 

3. Czy muszę mieć już konkretnie ustalony plan podróżny? Wszystkie daty, miejsca? Nie wiem jescze czy dostanę wizę, dlatego nie wiem na ile takie planowanie ma sens.    

4. Jeśli wstępnie podam datę wylotu i czas pobytu to czy jestem zobligowana wyleciec i wrócić dokładnie w tych terminach? 

Z góry dziękuję bardzo za odpowiedzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, anntru napisał:

Witam! 

Chciałabym złożyć wniosek o wizę b1/b2, kiedyś byłam na programie work and travel, rozmowa to pestka jednak nie wiem jak wyglada sprawa jak nie jest się już studentem. Widziałam, że warto przygotować różne dokumenty typu umowa o pracę, umówę wynajęcia mieszkania itp. 

Moje pytania: 

1. Czy zostanę poinformowana wcześniej co konkretnie powinnam zabrać ze sobą na podstawie wypełnionego przeze mnie formularza czy sama mam wziać wszystko co może się przydać? Konsul poprosi o pokazanie mu dokumentów czy sama muszę to zrobić? 

Konsul moze poprosic cie do dokumenty, albo nie. Sama nic mu nie proponuj. :)

 

2 minuty temu, anntru napisał:

 

3. Czy muszę mieć już konkretnie ustalony plan podróżny? Wszystkie daty, miejsca? Nie wiem jescze czy dostanę wizę, dlatego nie wiem na ile takie planowanie ma sens.    

Dobrze jest miec przygotowany jakis plan, szczegolnie gdy konsul zapyta cie co bedziesz robic w USA, gdzie lecisz, co bedziesz zwiedzac..

 

2 minuty temu, anntru napisał:

4. Jeśli wstępnie podam datę wylotu i czas pobytu to czy jestem zobligowana wyleciec i wrócić dokładnie w tych terminach? 

 

Nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, pytają o pracę, o zwiedzanie, o rodzinę w PL itd, ale nigdy nie słyszałem aby chcieli jakies dokumenty, czy to domu, czy konta z banku czy umowę. Hmm, albo nikt się nie przyznał (w co wątpię)
Zauważ(cie), że rozmowa przeważnie trwa kilka minut, więc jakby mieli oglądać papiery, to by dnia im zabrakło, a kolejki czy czas oczekiwania na rozmowę, byłby bardzo dlugi.
Spokojnie, konsul to osoba z doświadczeniem, kręcisz - nie masz promesy. I bardzo dobrze, krętaczom mówimy STOP :)
No i jeszcze jedno, na 100 % sprawdzają wcześniej to co się wypełniło we wniosku, więc czasem pytania są właśnie w tym kierunku. Napiszesz o zwiedzaniu - pytają co będziesz zwiedzać, napiszesz o rodzinie - pytają o rodzinę.
Ale ogólnie to ich praca, a sama rozmowa miła. Więc żadnych papierków, bo i po co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokumenty mozna przyniesc na wszelki wypadek. Nigdy nie wiesz o co zapytaja. Mnie przy okazji wizy B2 pytali czy mam jakis dowod na to, ze mnie stac na podroz. ;) (Wiec np. umowa o prace, wyciag z konta, etc. - nigdy nie wiadomo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Roelka napisał:

Dokumenty mozna przyniesc na wszelki wypadek. Nigdy nie wiesz o co zapytaja. Mnie przy okazji wizy B2 pytali czy mam jakis dowod na to, ze mnie stac na podroz. ;) (Wiec np. umowa o prace, wyciag z konta, etc. - nigdy nie wiadomo)

Przynieść można, ale czy zaglądają w papiery... hmm, Ty piszesz, że zapytali, mnie też zapytali o pracę, co robię i gdzie, ale nic nie chcieli, zresztą i tak nie miałem przy sobie.
Być może moja odpowiedź dała konsulowi info, że mnie stać na podróż wraz z całą rodziną. Oczywiście, że konsul w razie wątpliwości może poprosić, ale też jest coś takiego, że proszą o dosłanie dokumentów i wtedy podejmują decyzję.
Ale jak nie ma wątpliwości i sami to czujemy że nie ma, to i promesa będzie na 100 %.
Roelka, zobacz na pytania pojawiające się na forum, przeważnie Ci co mają jakieś dziwne sytuacje, mają też potem problemy z napisaniem wniosku czy też rozmową. W innym przypadku to tylko formalność bez zbędnych dokumentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest w przypadku "sponsoringu" ?? Ja mam akurat taką sytuację, że pracuje i stać mnie na opłacenie wycieczki do USA ale równie dobrze mogę wpisać że rodzice sponsorują mi wycieczkę. Co mógłbym bardziej wybrać żeby w oczach konsula być bardziej wiarygodniejszy????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, antoniowawa napisał:

A jak to jest w przypadku "sponsoringu" ?? Ja mam akurat taką sytuację, że pracuje i stać mnie na opłacenie wycieczki do USA ale równie dobrze mogę wpisać że rodzice sponsorują mi wycieczkę. Co mógłbym bardziej wybrać żeby w oczach konsula być bardziej wiarygodniejszy????

Wpisz to co jest prawdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, rzecze1 napisał:

Wpisz to co jest prawdą.

Dokładnie ! Czemu ludzie kombinują za wszelką cenę ? Wpisać prawdę, bo kłamstwo (kombinowanie) wyjdzie wcześniej czy później. A za to prawda przybliży do otrzymania wizy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...