Jump to content

Studia california


Sebastian z

Recommended Posts

Sprawidziłam u siebie w IL, na bardzo dobrym uniwersytecie (38 miejsce w ostanim rankingu szanghajskim) najtańszy kierunek to czesne 25k$ za rok, najdroższy (prawo): 50k za rok (stawki dla nie-rezydentów, choć przy studiowaniu prawa zniżka rezydencka już nie ma zastosowania wedle cennika).

Ostatnio też się orientowałam ile kosztuje miejsce w akademiku: $1500 /mc (ale z wyżywieniem). Plus do tego podręczniki, życie studenckie itp...

W Kaliforni będzie tylko drożej.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

podłączę się pod temat. Jestem rezydentem bo GC wylosowaliśmy, z racji mojego zawodu, zastanawiam się czy iść na na jakąś uczelnię by zrobić PHD, czy ktoś może mi napisać jak to wygląda i od czego zacząć? oraz moze ktoś wie ile takie robienie PHD kosztuje. 
Bo nie wiem czy naprawdę się w to bawić by móc pracować jako psycholog w strefie medycznej, czy dać sobie spokój i iść pracować do korpo ;)

Link to comment
Share on other sites

PHD jest "darmo" - w sensie nie płacisz tuition a nawet dostajesz minimalne stypendium na  przeżycie. Przez to trudno się tam dostać. Prefereowani są ludzie z "zacięciem" naukowym i rokujący na to, że zostaną na uczelni jako pracownicy naukowi, aczkolwiek może w przypadku psychologii być inaczej bo wiem z doświadczenia rodzinnego, że jako psycholog chcąc zrobić karierę w zawodzie to praktycznie trzeba się kształić z PHD włącznie.

Rekrutacja odbywa się na jesieni/wiosną. Większość uczelni wymaga złożenia aplikacji w listopadzie/grudniu. trzeba przedstawić dyplom ukończenia szkoły wyższej, referencje i napisać esej o sobie. Jest też specjalny egzamin zwany GRE, który trzeba zdać (aczkolwiek wiele uczelni w ostatnich 2 latach nie wymagało tego przez COVID).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...