Skocz do zawartości

Sponsorowanie przez pracodawcę - Registered Nurse


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

   Przeczytałam masę artykułów, dokumentów i postów na rozmaitych forach na temat sponsorowania na zieloną kartę przez pracodawcę. Niestety nadal nie udało mi się znaleźć wystarczająco informacji na temat przebiegu tego procesu w przypadku osób w podobnej sytuacjami co ja.

 

     Zacznijmy od tego, że chciałabym starać się o zieloną kartę jako pielęgniarka [RN]. Jestem w USA na wizie studenckiej, i od września rozpoczynam studia pielęgniarskie w NJ. Program jest 2-letni, natomiast posiada on akredytację, więc mogę przystąpić do egzaminu NCLEX po ukończeniu tego programu. No i właśnie.

      Proces chciałabym przejść pozostając tutaj na miejscu.

      Czy jest tu może ktoś, kto orientuje się jak długo ten proces trwa w takiej sytuacji? [przynajmniej na ten moment, zdaję sobie sprawę, że za dwa lata realia mogą być zupełnie inne].

I jak to wygląda z podróżowaniem? Jaka jest szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku I-131?

I ostatnia rzecz. Czy jest możliwe, aby złożyć również dla mojego partnera [jako współmałżonek], który nie przebywałby na terenie Stanów w momencie składania wniosku, jak i w trakcie jego rozpatrywania?

 

Dziękuję z góry za wszelką pomoc.

Pozdrawiam! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym sie Twoja sytuacja rozni od tych innych osob i jakich informacji konkretnie nie znalazlas ?

Proces jest dokladnie identyczny - jezeli chcesz zostac na stale (a nie otrzymac wize pracownicza), to pracodawca musi Cie sponsorowac na wize imigracyjna / zielona karte w kategorii EB - od tego powinien miec prawnikow ktorzy ten proces poprowadza - w ktorej kategorii to juz musisz sie dokladnie dowiedziec ale na oko EB-3 ktora nie jest current w tej chwili dla Polski (1-Apr-19) - wiec ten proces potrwa co najmniej rok. 

Jako ze w tym procesie musisz utrzymac legalny status (zeby pozniej go zmienic na LPR) to podrozowanie nie jest problemem i I-131 w ogole Cie nie dotyczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kzielu napisał:

A czym sie Twoja sytuacja rozni od tych innych osob i jakich informacji konkretnie nie znalazlas ?

Proces jest dokladnie identyczny - jezeli chcesz zostac na stale (a nie otrzymac wize pracownicza), to pracodawca musi Cie sponsorowac na wize imigracyjna / zielona karte w kategorii EB - od tego powinien miec prawnikow ktorzy ten proces poprowadza - w ktorej kategorii to juz musisz sie dokladnie dowiedziec ale na oko EB-3 ktora nie jest current w tej chwili dla Polski (1-Apr-19) - wiec ten proces potrwa co najmniej rok. 

Jako ze w tym procesie musisz utrzymac legalny status (zeby pozniej go zmienic na LPR) to podrozowanie nie jest problemem i I-131 w ogole Cie nie dotyczy.

Z podróżowaniem mam problem już teraz, ponieważ mam Status studencki, przyleciałam tu na wizie turystycznej i zmieniłam status będąc już tutaj. Czy w tym wypadku ta forma również mnie nie dotyczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W szczegółach wygląda to tak. Masz obecnie status studencki, ale nie masz wizy studenckiej w paszporcie. Czyli jak wyjedziesz obecnie do Polski to przed wyrobieniem nowej wizy studenckiej nie wrócisz na wizie studenckiej. Nie rekomenduje się wyjazdu osobom, które zmieniały status, gdyż uzyskanie nowej wizy nieimigracyjnej może być bardzo trudne. Czyli w skrócie nie pownnnaś obecnie rozważć wyjazdu do Polski zanim nie zakończysz nauki. Status studencki masz ważny do jakiejś daty. Jeśli byś chciała zmienić status na zieloną kartę to musiałabyś utrzymać status (np studencki) przez cały czas sponsorowania przez pracodawcę procesu zielonej karty do momentu, gdy zielona karta będzie dostępna. Co to oznacza w praktyce? Narysowałem przykładowy kalendarz abyś zrozumiała co to znaczy "utrzymać status"

Wrzesień 2020 - rozpoczynasz naukę
Czerwiec 2022 - kończysz naukę
Lipiec 2022 - znajdujesz pracodawcę, który zgadza się Ciebie sponsorować - twoja petycja I-140 złożona przez pracodawcę będzie miała priority date z lipca 2022. Kategoria EB3 ma obecnie 13 miesięcy opóźnienia to oznacza, że jak chcesz czekać na zieloną kartę na terenie USA musisz utrzymać legalny status przez te 13 miseięcy. Np. idąc na kolejne studia i przedłużając status studencki.
Sierpień 2023 - kategoria EB3 staje się dla twojego case "current". Możesz złożyć petycję o zieloną kartę, I-130 oraz EAD w oczekiwaniu
Czerwiec 2024 - po około 10 miesiącach (tyle czeka się obecnie) przychodzi Travel Authorization i EAD - możesz zacząc pracować i wylecieć do Polski
Trochę pózniej 2024/2025 - przychodzi zielona karta

Czyli pomiędzy skończeniem studiów a momentem gdy kategoria dla Ciebie będzie Current musiałabyś utrzymać "legalny status" jeśli chcesz czekać na zieloną kartę w USA.

Małżonek ma to samo. Jeśli jest w USA to musi mieć cały czas legalny status. Jeśli jest w Polsce to zieloną kartę / wizę imigracyjną odbierze w ambasadzie w 2024 roku

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, maciejevska23 napisał:

Z informacji, których ciagle szukam to na przykład czy w ramach utrzymania legalnego statusu w trakcie procesu mogę podjąć OPT, czy powinnam kontynuować studia do Bachelor Degree? Czy też nie ma to większego znaczenia?

Bez znaczenia - musisz utrzymac legalny status. OPT to chyba obecna administracja ma zapedy zeby zlikwidowac albo przynajmniej zawiesic...

I-131 w momencie jak masz status studenta w ogole nie jest formularzem ktory mozesz uzyc - mcpear Ci napisal co musisz zrobic jezeli chcesz podrozowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim poście napisałem:

(..)
Sierpień 2023 - kategoria EB3 staje się dla twojego case "current". Możesz złożyć petycję o zieloną kartę, I-130 oraz EAD w oczekiwaniu
(..)

Miało być (a nie mogę już wyedytować):

(..)
Sierpień 2023 - kategoria EB3 staje się dla twojego case "current". Możesz złożyć petycję o zieloną kartę, I-131 oraz EAD w oczekiwaniu
(..)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...