Jump to content

Przekroczenie pobytu w USA na wizie B1/B2 a COVID-19


Recommended Posts

Dzień dobry,

Na wstępie chciałbym powitać serdecznie wszystkich forumowiczów. Nie jestem pewny czy to odpowiedni dział ale chciałbym się podzielić swoją historią i poszukać pomocy, może ktoś miał podobną sytuację lub zna prawnika w Polsce lub USA, który mógłby pomóc.

Moja historia.... W dniu 21.10.2019 wyleciałem do Stanów Zjednoczonych na wizie turystycznej B1/B2, na lotnisku zezwolono mi na półroczny pobyt na terenie USA, dokładnie do 20.04.2020. Bilet powrotny miałem zabukowany na 18.04.2020. Po wprowadzonych restrykcjach w marcu 2020 przez Rząd USA, nie miałem możliwości powrotu do kraju, ponieważ ok tydzień przed planowanym lotem mój lot został odwołany z tytułu pandemii. Wiedząc, że nie będzie samolotu doradzono mi aby przez prawnika złożyć wniosek o przedłużenie pobytu (Forma I-538), tak też zrobiłem załączając wszystkie wymagane dokumenty między innymi list, w którym poinformowałem Rząd USA, że wrócę do Polski pierwszym możliwym lotem. Wróciłem w dniu 10.06.2020. Więc przekroczyłem termin pobytu o prawie dwa miesiące. W dniu 11.10.2020 otrzymałem wezwanie do Ambasady w USA w sprawie Biometrics Appointment na 2.11.2020 z oczywistych powodów pandemicznych nie mogłem się stawić na spotkaniu ponieważ loty do USA dla turystów są zablokowane. W między czasie postanowiliśmy się pobrać z moją narzeczoną, która jest obywatelką USA. Ślub wzięliśmy w Polsce pod koniec ubiegłego roku. Zapewniano mnie, że będę mógł przylecieć do USA, jeśli wezmę ze sobą komplet dokumentów, które złożyłem w sprawie przedłużenia pobytu, jednak prawnik w USA powiedział, że ostatnio ktoś miał podobną sytuację i osoba przylatująca do USA została zawrócona... tutaj rodzą się pytania:

1. Prawnik w USA powiedział że moja wiza jest "overstayed" i polecił abym poszedł starać się o nową wizę - jeśli dostanę wizę to mogę lecieć do USA. Nie do końca ma to dla mnie logikę, ponieważ decyzję i tak podejmuje Straż Graniczna w USA i pytanie czy ktoś z Państwa wie czy można uzyskać jakiś dokument, z którego będzie wynikać, że zostanę wpuszczony ?

2. Czy można gdzieś sprawdzić jaki jest status mojej wizy w systemach Straży Granicznej w USA ?

3. Czy można sprawdzić czy mam zakaz wejścia na teren USA ?

Dodam, że Ambasada USA w Warszawie i Krakowie odsyła mnie do kontaktu ze Strażą Graniczną lub proponują złożenie kolejnego wniosku DS-160 ale wiadomo nie gwarantują, że będzie pomyślnie rozpatrzona, a nawet jeśli będzie to i tak Straż Graniczna USA może mnie zawrócić, więc mało pocieszające rozwiązanie.

Wydaje mi się że nowa wiza nic nie zmieni jeśli okazałoby się, że mam zakaz wejścia na teren USA, ponieważ wiza jest przypisywana do konkretnej osoby tak jak prawo jazdy czy dowód osobisty lub paszport. jeśli jestem w błędzie, proszę mnie poprawić.

W między czasie z żoną staramy się o wizę K-3 ale procedura jest bardzo złożona a chciałbym do niej lecieć chociaż na miesiąc.

 

Czy ktoś z Państwa również przekroczył pobyt z tytułu COVID-19 ? Jeśli ktoś zna jakiegoś kompetentnego prawnika w Polsce lub w Stanach Zjednoczonych w okolicach NJ bardzo proszę o kontakt. 

Serdecznie pozdrawiam

Edited by Piotrek19917
Link to post
Share on other sites

25 minut temu, Piotrek19917 napisał:

Po wprowadzonych restrykcjach w marcu 2020 przez Rząd USA, nie miałem możliwości powrotu do kraju, ponieważ ok tydzień przed planowanym lotem mój lot został odwołany z tytułu pandemii. Wiedząc, że nie będzie samolotu doradzono mi aby przez prawnika złożyć wniosek o przedłużenie pobytu

Wielu ludzi bylo w takiej sytuacji. Mozna bylo zlozyc wniosek online o przedluzenie wizy turystycznej z powodow CoVID19. Dostawalo sie decyzje automatycznie. Znam przypadki z autopsji. Tym samym spieprzyles sobie sytuacje.

 

28 minut temu, Piotrek19917 napisał:

W dniu 11.10.2020 otrzymałem wezwanie do Ambasady w USA w sprawie Biometrics Appointment na 2.11.2020 z oczywistych powodów pandemicznych nie mogłem się stawić na spotkaniu ponieważ loty do USA dla turystów są zablokowane.

To gdzie miales te odciski skladac? W Ambasadzie amerykanskiej  w USA?

Link to post
Share on other sites

1. Całkowicie logiczne bo po przekroczeniu pobytu wiza jest automatycznie nieważna. Dokumentu żadnego uzyskać nie można, możesz się starać o ESTA (w sumie to po co koniecznie Ci wiza ?) ale najprawdopodobniej dostaniesz denial.

2. Nie

3. Zakazu nie masz oczywiscie ale to nie oznacza że uzyskasz wizę turystyczną lub zostaniesz na niej wpuszczony.

Poza tym Lot miał regularne loty do kraju i ile dobrze pamiętam...

 

Link to post
Share on other sites

Przedłużenie statusu byłoby jedynie skuteczne o ile doczekałbyś decyzji o przedłużeniu statusu w USA. Poza tym w przypadku pozytywnej decyzji czas oczekiwania nie zostałby uznany za overstay. Skoro wyjechałeś bez doczekania decyzji o przedłużeniu statusu uznano petycję za abandoned. A jedynym obowiązującym Ciebie terminem był 20 kwietnia i jego nie dotrzymałeś. Z tego powodu wiza B1/B2 w twoim paszporcie jest nieważna. Twój overstay był krótszy niże 180 dni i nie masz zakazu wjazdu do USA ale musisz wyrobić nową wizę. Praktyka przedCOVIDowa była, że osoby dokonujące takiego overstayu praktycznie nie uzyskiwały już nowej wizy B1/B2 przez znaczący czas (kilka lat na 100%). Incydent ten praktycznie wyklucza Ciebie z ruchu bezwizowego - twoje petycje o autoryzację ESTA zostaną prawie na 100% odrzucone gdyż w jedym z pytań będziesz musiał potwierdzić że przedłużyłeś nielegalnie pobyt w USA. COVID może być dla Ciebie przesłanką usprawiedliwającą aczkolwiek jak tu wspomniano LOT latał do Polski, wiele linii lotniczył latało do Europy - o tym też konsul na rozmowie o wizę B1/B2 będzie świadomy i nie szedłbym za bardzo w upieranie się, że nie było możliwości przylecieć do Europy bo takie loty się odbywały. Na 100% konsul sprawdzi czy we wniosku o wizę oraz czy na granicy przyleciawszy jesienią 2019 deklarowałeś że zostaniesz prawie pełne 6 miesięcy. To że pozwolono Tobie zostać 6 miesięcy to jedno a to ile deklarowałeś we wniosku wizowym albo podczas rozmowy na granicy (co zostało na 100% zapisane w Twoich aktach) to drugie. Jeśli Twoje deklaracje były, że planowałeś przylecieć na kilka tygodni a zostałeś z założenia 6 miesięcy to powoduje, że mimo, że nie planowałeś złamać prawa imigracyjnego ale mogłeś "misreprezentować" plany w rozmowie z oficerem CBP na granicy.

Ja bym na Twoim miejscu ubiegał się o nową wizę B1/B2 zaopatrzony w dokumenty, które posiadasz. Bez tego ubiegania nie dowiesz się czy masz szansę odwiedzić swoją żonę przed zakończeniem procesu wiz małżeńskich. Jedyne co możesz stracić to kasę. Uważam, że jakby Ambasada wydała Tobie wizę to CBP na granicy Ciebie wpuści

  • Upvote 2
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...