Jump to content

Zwrot podatku i Recovery Rebate Credit


Recommended Posts

Witam,

Mam pytanie odnośnie zwrotu podatku z USA, może ktoś będzie coś wiedział. 

Mieszkałem w USA przez 2.5 roku, żona na wizie J1, ja na J2. Żona dostała grant na badania na tamtejszej uczelni i przez pierwsze 2 lata pobyt był finansowany z Polski z tego grantu. Po 2 latach została zatrudniona na tamtejszej uczelni i dostawała wynagrodzenie stamtąd. Ja gdy już dostałem pozwolenie na pracę tam, pracowałem w USA przez kilka miesięcy.

No i teraz trzeba się rozliczyć z podatku. Mamy swoje formularze W2, rozliczałem się na stronie TaxSlayer, polecanej przez IRS. 

I wszystko niby jasne, ale doliczyli nam do zwrotu Recovery Rebate Credit w wysokości $3600. Zacząłem drążyć temat i wynika z tego że nie przysługuje on tylko nonresident alien. A my byliśmy tam ponad 2 lata więc powinniśmy już być resident alien.

I jak to ugryźć? Dają $3600 ale nie wiem czy brać :)

 

Link to comment
Share on other sites


     

15 minutes ago, pelasia said:

Resident to posiadacz zielonej karty. Non resident to osoby na roznych wizach tymczasowych. Wiec wy byliscie NR.

Tak przynajmniej ja to rozumiem. Uwazaj,  z IRS nie chcesz zadzierac!

Nie. IRS jest jak matka: kocha Cie za to, ze jestes. Jest to instytucja, ktora najszybciej uznaje Cie za pelnoprawnego obywatela USA (for tax purposes :-) ).

W przypadku J-1 to sie nie wypowiem, bo tam w zaleznosci od podrodzaju wizy (np. trainee vs researcher, itp) i tax treaties sa rozne okresy, kiedy mozna sie uznawac za nonresident, ale w przypadku J2 i pracy, to raczej na 99% zwykly presence test. Ja osobiscie juz za 3 rok pobytu na J2 skladalem normalne I-1040.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, pelasia said:

Resident to posiadacz zielonej karty. Non resident to osoby na roznych wizach tymczasowych. Wiec wy byliscie NR.

Tak przynajmniej ja to rozumiem. Uwazaj,  z IRS nie chcesz zadzierac!

Nie. Non-resident alien z punktu widzenia prawa podatkowego to nie jest to samo co non-resident w sensie imigracyjnym. Jeśli ma się GC (obywatelstwo) to JEST się z definicji "resident alien", ale jest się również jak się spełnia "substantial presence test" (nawet jak się jest na wizach nieimigracyjnych) - sprzwdź sobie poniższy artykuł:

https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/determining-alien-tax-status

Jeśli nie jesteś "resident-alien" to nie tylko że te 3600 ci nie przysługują ale również masz zupełnie inne możliwości dokonywania odliczeń (standardowych lub szczegółowych) - tak więc to chyba głębsza różnica. Ale jako "resident alien" spowiadasz się w IRS z dochodów z całego świata (nic za darmo)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi.

W marcu 2020 na 99% byliśmy już resident alien ponieważ wtedy minęło 2 lata pobytu w USA, a ten rodzaj J1 mówi coś o 2 latach przejściowych.

Teraz chyba trudniejsze pytanie. W USA byliśmy do połowy sierpnia, po czym wróciliśmy do Polski. I jak teraz rozliczyć dochód z USA? Czy w ogóle rozliczać? Przecież byliśmy rezydentami podatkowymi USA. No ale ostatnie kilka miesięcy roku spędziliśmy w Polsce. Masakra jakaś.

Edited by MiL999
Link to comment
Share on other sites

Profesjonalne doradztwo podatkowe może świadczyć tylko licencjonowany doradca czy to w Polsce czy w USA. Tak więc moją opnię potraktuj jedynie jako wskazanie do ewentulnego potwierdzenia przez doradcę podatkowego.

Zakładam, że w roku 2020 byłeś z punktu widzenia prawa podatkowego USA osobą o statusie "resident alien" (tak napisałeś)

1. Wg mojej interpretacji w Polsce jesteś objęty nieogranicznym obowiązkiem podatkowym - jesteś obywatelem Polski, który posiada centrum interesów życiowych na terenie RP. Co oznacza, że musisz zadeklarować całość swoich dochodów z całego świata w tegorocznym zeznaniu podatkowym

2. Zgodnie z założeniem że jesteś resident alien w USA jesteś zobowiązany w USA zgłosić i zadeklarować dochody z całego świata (https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/taxpayers-living-abroad): "Your worldwide income is subject to U.S. income tax, regardless of where you reside."

Musiałbyś poszukać pomocy jak rozliczyć się w przypadku gdy w roku podatkowym jesteś rezydentem podatkowym w dwóch krajach naraz. Zapewne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (może ci się chciałoby wczytać w treść ratyfikowanej umowy międzynarodowej między Polska a USA) posiada odpowiednie paragrafy w tym zakresie. Zapewne w obu (amerykańskiej i polskiej) deklaracjach będziesz zobowiązany zgłosić cały dochód z Polski i USA łącznie. W Amerykańskiej zapewne NIE ZAPŁACISZ podatku od dochodu z Polski (wątpie abyś przekroczył limity). W Przypadku Polski może się okazać, że będziesz musiał dopłacić podatek od dochodu w USA do stawek obowiązujących w Polsce, a Polski dochód zostanie objęty wyższą stawką opodatkowania (32%)

Ale pewnie bez doradcy(ów) nie obędzie się.

Link to comment
Share on other sites

Tak, masz rację. Plus jest taki że chociaż dochód z USA trzeba w Polsce zgłosić, to podatek praktycznie będzie zerowy. Odlicza się podatek zapłacony w USA i po zastosowaniu ulgi abolicyjnej podatek w Polsce od tego dochodu praktycznie się zeruje. Minus jest taki że można wpaść w drugi próg podatkowy.

A co do ulgi abolicyjnej, to od tego roku zostaje ona tak zredukowana że praktycznie przestanie istnieć. Duży minus dla pracujących w USA którzy muszą rozliczać się też w Polsce.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share


×
×
  • Create New...