Skocz do zawartości

DV 2022 - wątek dla osób które wygrały GC i mają pytania


Rekomendowane odpowiedzi

3 minutes ago, katarzyna_gawor said:

No właśnie, jak ktoś nie zdąży znaleść pracy przed wylotem to może się ubiegać przykładowo o zasiłek dla bezrobotnych? :blink:

 

I dlatego wlasnie Ambasada wymaga zebyscie przedstawili dowod na posiadanie odpowiedniej ilosci srodkow finansowych ktore pozwola wam przezyc w USA przez jakis tam okres czasu, nawet bez pracy.

USA to nie jest Polska. Niedostaniesz zadnego zasilku dla bezrobotnych ot tak. Unemployment benefits dziala tak (w zaleznosci od stanu) ze przysluguje ci jak juz przepracujesz jakis tam okres czasu (zwykle 12 miesiecy) i zostaniesz zwolniona z niej swojej winy.

  • Upvote 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minutes ago, katarzyna_gawor said:

Zgadza się, dlatego to mnie dziwi i zastanawia. 

Niepotrzebnie - bo drobny szczegol o ktorym nie wiesz w przypadku "zasilku dla bezrobotnych" jest taki ze to jest "unemployment insurance" na ktore placisz z pensji ktora otrzymujesz - i przysluguje (zaleznie od przepisow stanowych) po jakims czasie. To nie jest benefit federalny (co by bylo porownywalne do Polski czy krajow europejskich.

https://unemploymenthelp.ohio.gov/employeeFAQ/  <- tutaj informacja jak to wyglada w OH. 

  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minutes ago, Roelka v.2 said:

I dlatego wlasnie Ambasada wymaga zebyscie przedstawili dowod na posiadanie odpowiedniej ilosci srodkow finansowych ktore pozwola wam przezyc w USA przez jakis tam okres czasu, nawet bez pracy.

USA to nie jest Polska. Niedostaniesz zadnego zasilku dla bezrobotnych ot tak. Unemployment benefits dziala tak (w zaleznosci od stanu) ze przysluguje ci jak juz przepracujesz jakis tam okres czasu (zwykle 12 miesiecy) i zostaniesz zwolniona z niej swojej winy.

Tak samo jak w Polsce ;) Pracowalam w PUPie na rejestracji jakis czas w Polsce, zasilek jest tylko dla tych co odprowadzali skladki na fundusz pracy, nikt ci nie da zasilku dla bezrobotnych w Polsce z samego tytulu bycia bezrobotnym ;) Jedyna roznica jest taka ze w Polsce dostaniesz darmowe ubezpieczenie z samego tytulu i na tym koncza sie benefity. 

  • Dziękuję! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, Patipitts said:

Tak samo jak w Polsce ;) Pracowalam w PUPie na rejestracji jakis czas w Polsce, zasilek jest tylko dla tych co odprowadzali skladki na fundusz pracy, nikt ci nie da zasilku dla bezrobotnych w Polsce z samego tytulu bycia bezrobotnym ;) Jedyna roznica jest taka ze w Polsce dostaniesz darmowe ubezpieczenie z samego tytulu i na tym koncza sie benefity. 

Nigdy nie interesowaly mnie zasilki w Polsce wiec nawet nie zdawalam sobie z tego sprawy. :D Ale tak czy siak opieka panstwa jest "lepsza" w Polsce. Przynajmniej ludzie maja ubezpieczenie i rozne pierdoly w stylu 500 plus na dzieci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, Roelka v.2 said:

Nigdy nie interesowaly mnie zasilki w Polsce wiec nawet nie zdawalam sobie z tego sprawy. :D Ale tak czy siak opieka panstwa jest "lepsza" w Polsce. Przynajmniej ludzie maja ubezpieczenie i rozne pierdoly w stylu 500 plus na dzieci. 

Tez w sumie nie wiedzialem (ze w PL tak jest) - poza 500 plus, ubezpieczeniem w PL sa benefity jak urlopy macierzynskie ktore tutaj praktycznie nie istnieja. Lub urlop w ogole ktory w zaden sposob nie jest tutaj gwarantowany przez jakiekolwiek prawo. But I digress....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, bez watpienia sa rzeczy ktore w Polsce dostaje sie automatycznie, nie ma co do tego watpliwosci.

Jednak akurat przy bezrobotnym musialam skorygowac bo akurat mam co nieco na ten temat pojecie, sama wydawalam decyzje o zasilkach i tam jest pare przepisow ktore musza byc zachowane, np rodzaj rozwiazania umowy, okres oplacania skladek itp i na tej podstawie sie wydaje decyzje i ustala wyokosc zasilku, juz teraz nie pamietam dokladnie bo to bylo jakies 7 lat temu a i pewnie sie od tej pory i tak pozmienialo ;)

Ja najbardziej Polakom wlasnie zazdroszcze urlopow macierzynskich i ubezpieczenia bezplatnego w przypadku braku pracy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, katarzyna_gawor said:

Zapytałam ogólnie, nic nie mając na myśli. Kiedyś spotkałam się w sieci z takim stwierdzeniem i nie mogłam znaleźć większej ilości informacji. 
 

Jedyne co wyszukałam to jakieś federalne programy m. in. food stamps no ale to już dla osób w naprawdę złej sytuacji finansowej. 

https://polonia.net/niezbednik-imigranta/zycie-w-usa/federalne-programy-swiadczen/ 

Może jest np. Jakieś zwolnienie podatkowe dla nowych rezydentów lub jakieś darmowe kursy doszkalające w których można wziąć udział na podstawie GC

 

USA to nie jest kraj, który rozdaje socjal nowoprzybyłym rezydentom. Obowiązuje zasada: "sink or swim". Pod względem podatkowym nagle jesteś zobowiązana raportować dochody z całego świata (w tym z Polski) amerykańskiemu urzędowi skarbowemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...