Skocz do zawartości

Poszukiwanie pracy (osoba bez wizy i partnerka z green card) - jakie możliwości?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, chcielibysmy przedstawić naszą sytuację:

Ja, Marta wygrałam zieloną kartę, mój narzeczony Rafał nie ma wizy (jedynie ESTA). Chcemy w przyszłym roku wyjechać do USA, rozpocząć tam życie i podjąć pracę. O ile ja mam sprawę jasną, bo mam green card, to szukamy informacji jak najlepiej zorganizować wyjazd dla Rafała, aby mógł tam legalnie pracować. 

Niestety Rafał nie zna dobrze angielskiego, dlatego wskazana praca, gdzie nie koniecznie aż tak jest wymagana komunikatywna znajomość ang. 

Jeżeli chodzi o miejsca, gdzie chcielibyśmy mieszkać, to Washington DC, Maryland/Silver Spring, Chicago, Floryda. 

Wobec tego jakie kategorie wiz byłyby w naszym przypadku sensowne (pozwolenia na pracę)? I jakie kroki powinnismy podjąć?

Do kogo można uderzyć o pomoc? 

Chętnie poczytamy porady :) dziękujęmy i pozdrawiamy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szans na wyjazd razem z Toba Rafal nie ma praktycznie zadnych - na wizy pracownicze (ktore sa tymczasoe) najprawdopodobniej sie nie kwalifikuje (troche spekulacja na podstawie slabej znajomosci angielskiego a gdyby nawet to musialby znalezc pracodawce ktory by go chcial sponsorowac.

Najprostsza droga to slub i sponsorowanie  malzonka- ale przy obecnych priority dates to kilka lat. Jedyna inna opcja to loteria wizowa i liczenie na szczescie.

  • Upvote 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, zaczarowani_ameryka said:

Ja, Marta wygrałam zieloną kartę, ... O ile ja mam sprawę jasną, bo mam green card

Zeby otrzymac sensowne odpowiedzi ustalmy najpierw co masz na mysli piszac to co powyzej? Wygralas GC w ubieglych edycjach loterii wizowej (wczesniejszych niz DV24), czy w tym roku dopiero bedziesz miala szanse GC uzyskac, bo zostalas wylosowana w DV24?

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, kzielu napisał:

Szans na wyjazd razem z Toba Rafal nie ma praktycznie zadnych - na wizy pracownicze (ktore sa tymczasoe) najprawdopodobniej sie nie kwalifikuje (troche spekulacja na podstawie slabej znajomosci angielskiego a gdyby nawet to musialby znalezc pracodawce ktory by go chcial sponsorowac.

Najprostsza droga to slub i sponsorowanie  malzonka- ale przy obecnych priority dates to kilka lat. Jedyna inna opcja to loteria wizowa i liczenie na szczescie.

Dzieki za odpowiedz:) no wlasnie tam na stronie poloniusz byla oferta pracy (fakt juz wygasla), o pracy w polskim sklepie przez agencje, ktora pomaga w dokumentach. No i tak startuje z loteria w tym roku :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, andyopole napisał:

Ona, Marta wygrała GC

 Przypuszczam że w loterii

 Przed rozmowa w konsulacie weźcie slub i fruuu. Droga wolna.

w Marcu 2024 jest rok jak mam zielona karte, wiec jakbysmy wzieli slub (co jest i tak i tak w planie:) ) to on moze przyjechac na zasasie pobytu, ale nie moze podjac zadnej pracy, tak to rozumiem? 

dzieki za pomoc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Roelka v.2 napisał:

Chlopak ma 2 opcje: wygrać zielona karte poprzez loterie albo poprzez slub z toba i sponsorowanie malzonka. Sorry ale bez znajomosci angielskiego nikt go na wize pracownicza nie bedzie sponsorowal...

dzieki za odpowiedz:) tak, wlasnie loteria sie zbliza, wiec wysle zgloszenie:) a co do slubu - no i ok dostanie sponsorowanie, to czy orientujesz sie na jaki okres jest przyznawana taka wiza sponsorowana? A drugie pytanie, czy bedac tam na wizie sponsorowanej dzieki malzenstwu (przy zalozeniu, ze na niej nie mozna pracowac) to moze aplikowac o zmiane wizy na pracownicza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widac ze malo czytalas na temat wiz malzenskich...

Wiza malzenska to wiza imigracyjna. Po przekroczeniu granicy na tej wizie, twoje maz od razu mialby automatycznie prawo do pracy w formie zielonej karty... nie ma czegos takiego jak zmiana statusu z wizy malzenskiej na wize pracownicza. Maz po przekroczeniu granicy na wizie malzenskiej od razu jest juz legalnym rezydentem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Xarthisius napisał:

Zeby otrzymac sensowne odpowiedzi ustalmy najpierw co masz na mysli piszac to co powyzej? Wygralas GC w ubieglych edycjach loterii wizowej (wczesniejszych niz DV24), czy w tym roku dopiero bedziesz miala szanse GC uzyskac, bo zostalas wylosowana w DV24?

W marcu 2024 bedzie rok jak mam zielona karte. 

Ogolnie jeszcze idac dalej w szczegoly, to On ma magistra z pedagogiki (specjalizacja opieka nad osobami starszymi), ale nie pracowal w PL w zawodzie, aktualnie jest przedstawicielem handlowym, ale wlasnie nie potrzebuje w swojej pracy angielskiego, wiec znajomosc ma na poziomie A1. 

A jeszcze pytanie, czy ktos orientuje sie o sponsorowaniu przez osobe, ktora nie jest z rodziny, czy to wtedy On musialby isc np na kurs angielskiego czy jakas klase angielskiego w collage (i wtedy tez nie ma mozliwosci pracy), ale po skonczeniu kursu moglby zmienic wize?

Edytowane przez zaczarowani_ameryka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...