Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy ktoś podpowie mi jakie dokumenty mam zgłosić do IRS, żeby starać się o child tax credit za 2023 rok. Moja sytuacja jest następująca:

Mieszkam w Polsce, nie jestem rezydentem podatkowym USA (nie jestem obywatelem USA, nie przebywam w USA; mam tylko numer SS), jestem żoną obywatela USA, który na stałe mieszka w USA. Mamy dwoje dzieci, które mieszkają ze mną w Polsce. Dzieci spełniają kryteria kwalifikujące do CTC (mają obywatelstwo USA, numery SS, wiek poniżej 17 lat). Mąż obywatel USA sam nie może starać się o CTC, bo dzieci więcej niż 6 miesięcy w roku spędziły ze mną w Polsce (właściwie to cały rok); mąż przez większość roku przebywał w USA, odwiedził nas w Polsce tylko na 2 miesiące w wakacje. 

Pytanie brzmi: jak mam zgłosić do IRS swój przychód w Polsce (pracuję w Polsce i tylko z polskim US rozliczam się z podatków).

Dodam, że już kiedyś otrzymałam CTC, po wysłaniu do IRS formularza 1040 wypełnionego na portalu podatkowym (TaxSlayer), niejako przy okazji starań o Economic Impact Payment. Teraz, wklepując te same dane (wszystko zgodnie z prawdą) pojawia się informacja, że warunkiem CTC jest co najmniej 2500$ dochodu (chyba tyle, kwotę mogłam pomylić); wcześniej nie było tego wymogu. Podałam więc wielkość swojego dochodu w Polsce i system wyliczył mi jakąś kwotę do zwrotu, ale boję się na razie zatwierdzić i wysłać do IRS, bo mam wrażenie, że brakuje tu więcej jasno przedstawionych informacji o moim statusie, tzn. tego, że nie mam obywatelstwa USA (nigdzie nie pojawia się takie pytanie wprost), że pracuję i rozliczam się z podatków w Polsce. Zasadniczo pytania ustawione są pod amerykańskiego podatnika, więc nie wiem jak system potraktuje moje stwierdzenia, że mam dochód zagraniczny czy zagraniczne konto bankowe (bo to byłoby zagraniczne z punktu widzenia obywatela USA, a z mojego punktu widzenia to jest rodzimy dochód i konto bankowe). 

Gdzieś tam wyczytałam, że powinnam zgłosić formularz 8812 - czy jestem w stanie sama go wypełnić? Czy wysłać go wraz z 1040? Jak wykazać przychód w Polsce? Czy brać pod uwagę zarobki brutto czy netto? Według jakiego kursu wyliczyć przychód w dolarach?

Po prostu nie chcę zrobić sobie problemów z IRS, chcę mieć klarowną sytuację, ale też nie chcę zrezygnować z możliwości ubiegania się o CTC skoro mi przysługuje.

Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Vernix said:

Po prostu nie chcę zrobić sobie problemów z IRS, chcę mieć klarowną sytuację, ale też nie chcę zrezygnować z możliwości ubiegania się o CTC skoro mi przysługuje.

Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki.

Nie jestem zadnym tax professional ale na moje oko to : 

Jezeli nie jestes rezydentem podatkowym w US to nie przysluguje - bo dlaczego mialby ? To jest tax _credit_ - nie masz zobowiazania podatkowego w US wiec nie mozesz wprost podac kwoty dochodu w Polsce - dochody zagraniczne podaje sie na formularzu 2555 - ktory sie dodaje do 1040 - natomiast wszystko sie rozbjia o to czy masz obowiazek w ogole rozliczenia sie z IRS (spoiler - nie masz).

To ze Ci kiedys cos wyplacili - to nie znaczy ze to nie byl to tax fraud.

To wszystko jest moim zdaniem jako kogos znajacego system podatkowy dosc pobieznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem doradcą podatkowym.

Zgadzam się z @kzielu

Jak spojrzysz na https://www.irs.gov/credits-and-deductions-for-individuals

Tam IRS definiuje że "A credit is an amount you subtract from the tax you owe. This can lower your tax payment or increase your refund. Some credits are refundable — they can give you money back even if you don't owe any tax. "

Później masz artykuł o refundable vs nonrefundable tax credits: https://www.irs.gov/newsroom/tax-credits-for-individuals-what-they-mean-and-how-they-can-help-refunds

I tam czytamy, że: "The Child Tax Credit is nonrefundable and reduces the taxpayer's tax liability."

Czyli wg powyższego jak nie masz podatku do zapłacenia w USA to nie możesz go sobie obniżyć a ten Tax Credit nie podlega zwrotowi w postaci gotówki.

Ale to tylko moja własna opinia, którą wyczytałem z dwóch artykułów IRS

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rany! Jaki tax fraud? Pisałam wszystko zgodnie z prawdą jednoznacznie wskazując na swoją sytuację - pamiętam wyraźnie, że zamieściłam informację, że  mieszkam na stałe w Polsce i nie mam obywatelstwa USA. Portal wysłał mój formularz do IRS informując, że: "We've received your tax return. You'll receive an email from us within 24-48 hours notifying you of your return status once it has been reviewed by the IRS", a po jakimś czasie "Congrats! Your federal return has been accepted." co mnie utwierdziło w przekonaniu, że skoro IRS reviewed a następnie zaakceptował mój tax return, to niejako go legitymizował, no bo czemu innemu miałaby służyć taka weryfikacja? Dlatego nie drążyłam tematu, a że tym razem (to jest podczas wczorajszej próby wystąpienia o CTC) nie padło wprost pytanie o moje obywatelstwo, a ja chcę być w porządku wobec IRS (to znaczy chcę wyczerpująco podać wszystkie dane o sobie, żeby IRS mógł jednoznacznie określić zasadność mojego roszczenia), stąd moje zapytanie na forum.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce masz pojęcie "odliczenie podatkowe od podatku" tym samym jest w USA "nonrefundable tax credit". Wg artykułów IRS tym jest właśnie Child Tax Credit. Czyli mówiąc w skrócie obniża ona twoje należności podatkowe. Jak Twoje należności podatkowe wynoszą ZERO to nie można ich obniżyć. Child Tax Credit to nie jest zapomoga od państwa na dziecko (typu jakieś 500+/800+, które się należy rodzicom). To zachęta typu "jak zarobisz pieniądze to w jakiejś części ich nie opodatkujemy").

Aczkolwiek zachęcam Ciebie do zgłoszenia się do profesjonalnych doradców podatkowych, którzy biorą odpowiedzialność za swoje porady, gdż może są jakieś nieznane mi uwarunkowania, które pozwolą Tobie uzyskać te pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Vernix said:

We've received your tax return. You'll receive an email from us within 24-48 hours notifying you of your return status once it has been reviewed by the IRS", a po jakimś czasie "Congrats! Your federal return has been accepted." co mnie utwierdziło w przekonaniu, że skoro IRS reviewed a następnie zaakceptował mój tax return, to niejako go legitymizował,

Nie. To tylko automat wystawia potwierdzenie, ze otrzymano dokumenty. Polski urzad skarbowy robi dokladnie to samo. Tez dostajesz UPO. Nie znaczy to, ze zlozylas pit poprawnie.

Edytowane przez Xarthisius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za Wasze komentarze i teksty źródłowe, brzmią sensownie. Po ich przeanalizowaniu dochodzę do wniosku, że nie należy mi się jednak CTC. Tylko co mam teraz zrobić z tym otrzymanym, bona fide w końcu, dwa lata temu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Vernix said:

Dzięki za Wasze komentarze i teksty źródłowe, brzmią sensownie. Po ich przeanalizowaniu dochodzę do wniosku, że nie należy mi się jednak CTC. Tylko co mam teraz zrobić z tym otrzymanym, bona fide w końcu, dwa lata temu?

Disclaimer jak wyzej ze doradca nie jestem - ale nie robilbym nic - szczegolnie jezeli nie zamierzasz przeniesc sie do US na stale. Teoretycznie moglabys zlozyc 1040x (amended tax return) i to skorygowac ale chyba nie ma sytuacji na skorygowanie zlozenia 1040 na sytuacje gdzie ktos w ogole nie ma zobowiazania podatkowego. Nawet jak sie przeniesiesz do US to szanse na audyt po takim czasie sa minimalne a statue of limitations jest zdaje sie 5 lat (to musisz sprawdzic). Zeby bylo jasne to nie zachecam to tax fraud w zadnym wypadku (wrecz przeciwnie, bo to zawsze igranie z ogniem jak sie kilka osob przekonalo) ale tutaj to troche gra nie warta swieczki i wiecej z tym problemu bedzie niz to warte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Vernix said:

Dzięki za Wasze komentarze i teksty źródłowe, brzmią sensownie. Po ich przeanalizowaniu dochodzę do wniosku, że nie należy mi się jednak CTC. Tylko co mam teraz zrobić z tym otrzymanym, bona fide w końcu, dwa lata temu?

Ja osobiście bym "olał"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...