Skocz do zawartości

Zmiana typu wizy


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

Jestem sponsorowana przez rodzica na GC. Obecnie jestem w USA na kilka miesięcy, gdyż procedura wg mojego prawnika miała zbliżać ku końcowi i miałam pójść na interview na miejscu w USA. Okazało się, ze to potrwa nieco dłużej niż przewidywał. Nie chcę przesiedzieć wizy turystycznej więc wrócę do Polski, jednak chciałabym pojechać znowu do USA po kilku miesiącach. Czy jest sens składania wniosku o wizę studencką? Albo złożenia wniosku o zmianę statusu? Tak czy inaczej, chcę pójść do szkoły w usa….Czy w ogóle jest szansa na pozytywne rozpatrzenie takiego wniosku? Czy lepiej wrócić do Polski i za jakiś czas pojechać znowu na turystycznej?  Jeśli tak, to po jakim czasie w Polsce, tak zeby mnie wpuścili? Tyle pytań i zamieszania i już sie w tym wszystkim gubię. Niby mam tego prawnika ale czasem więcej pożytecznych informacji mozna się dowiedzieć od ludzi☺️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porzuć prawnika. Rozmowy w sprawie wiz nie odbywają się w USA, ale poza USA. Więc źle Ci powiedział.

W jakiej kategorii jesteś sponsorowana? Twój rodzic ma obywatelstwo, czy zieloną kartę? Kiedy zostały złożone papiery na Twoje sponsorowanie? Bez odpowiedzi na te pytania, ciężko będzie odpowiedzieć, jak długo jeszcze potrwa czas oczekiwania na rozmowę w konsulacie.

O zmianę statusu zawsze możesz się starać. Ale jak to udokumentujesz i uzasadnisz? Będą widzieć w systemie, że jesteś w trakcie sponsorowania i mogą podejrzewać, że chcesz to ominąć.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiej kategorii nie ma. Jest:

F1 - Unmarried Sons and Daughters of U.S. Citizens.

F2B - Unmarried Sons and Daughters (21 years of age or older) of Permanent Residents.

Ale rozumiem, że mogło Ci się pozajączkować ;)

W każdym razie, jeśli rodzic jest obywatelem, to Twoja kategoria to F1.

Wg visa bulletin: https://travel.state.gov/content/travel/en/legal/visa-law0/visa-bulletin/2024/visa-bulletin-for-april-2024.html  w kategorii F1 przyznawane są obecnie wizy dla osób, na których papiery zostały złożone przed 8 lutego 2015. A ci, którzy złożyli papiery przed 1 września 2017 są proszeni o przesyłanie niezbędnych dokumentów.

Jeśli więc dokumenty na Ciebie zostały złożone w 2019 roku, to jeszcze nie jest Twój czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeślibyś czasami przed uzyskaniem Zielonej Karty wpadła na pomysł zmiany stanu cywilnego to czas oczekiwania wydłuży się o kolejne 6 lat. Monitoruj visa bulletin, co jest publikowany co miesiąc, gdzie pokazują jak kolejka w Twojej kategorii się "posuwa do przodu". Prawnik, który ci powiedział, że sprawa się zbliża ku końcowi generalnie "oszczędnie gospodarował prawdą".

Jesteś na wizie B1/B2 czy na ESTA? Zmiana na status studencki jest jedynie możliwa na wizie B1/B2. Musiałabyś go utrzymać aż do momentu gdy będziesz mogła złożyć wniosek o zmianę statusu na rezydenta (proces zwany AOS). W tym czasie nie będziesz mogła podróżować poza USA bo praktycznie nie zostaniesz wpuszczona z powrotem prawie na 100%. Jeżdżenie tam i z powrotem na wizie B1/B2 aby wrócić i czekać na AOS to tzw "red flag" i jest szybko wychwytywane i kończy się unieważnieniem wizy i nie wpuszczeniem do USA. Jeśli jesteś zdetereminowana aby siedzieć w USA przez ten czas i chcesz to zrobić legalnie (aby nie zagrozić procesowi AOS w przyszłości) to zmiana statusu na studencki jest jedną z poopularniejszych dróg ku temu.  Jeśli jesteś na ESTA to musisz wrócić do kraju - nie ma drogi aby zmienić status ESTA na taki, która pozowli ci legalnie wyczekać te 4 lata w USA. Wtedy o wizę studencką musisz zaaplikować z Polski.

Ale generalnie zgadzam się z powiedzianym powyżej: to jeszcze nie twój czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmieniasz wizy. Zmienisz status. Status ulegnie wygaśnięciu jak wylecisz z USA. Więc jak wylecisz to w paszporcie to wizy studenckiej na ponowny wlot nie będziesz miała. Po zmianie statusu z turystycznego na studencki praktyką jest nie wpuszczanie z powrotem na wizie turystycznej bardzo prędko. Dlatego napisałem w moim poście: "w tym czasie nie będzie podróżować poza USA"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Dziękuję za takie rzeczowe informacje. Co jednak, jeśli wrócę do Polski, powiedzmy po 4 miesiącach bycia w stanach na B2 i złożę wniosek o F1 w konsulacie? Jest szansa na otrzymanie wizy studenckiej i podróżowanie na niej czy to nie zmienia mojej sytuacji? Przepraszam, ze tak drążę ale nie mam jak inaczej się dowiedzieć tego typu rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minutes ago, Agjw said:

Rozumiem. Dziękuję za takie rzeczowe informacje. Co jednak, jeśli wrócę do Polski, powiedzmy po 4 miesiącach bycia w stanach na B2 i złożę wniosek o F1 w konsulacie? Jest szansa na otrzymanie wizy studenckiej i podróżowanie na niej czy to nie zmienia mojej sytuacji? Przepraszam, ze tak drążę ale nie mam jak inaczej się dowiedzieć tego typu rzeczy.

Studencka jest od studiowania - bedziesz musiala sie zapisac do jakiejs szkoly i do niej chodzic (bo inaczej cofna Ci SEVIS zdaje sie) - a z dosc oczywistym immigrant intent jest duza szansa ze jej nie dostaniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minutes ago, Agjw said:

Rozumiem. Dziękuję za takie rzeczowe informacje. Co jednak, jeśli wrócę do Polski, powiedzmy po 4 miesiącach bycia w stanach na B2 i złożę wniosek o F1 w konsulacie? Jest szansa na otrzymanie wizy studenckiej i podróżowanie na niej czy to nie zmienia mojej sytuacji? Przepraszam, ze tak drążę ale nie mam jak inaczej się dowiedzieć tego typu rzeczy.

Szansa jest. Ale wiza studencka jest wizą nieimigracyjną - będziesz musiała udowodnić, że masz na tyle silne więzy z Polską, że po studiach wrócisz do Polski. A to będzie raczej trudne do zrobienia, bo konsul będzie widział jak na dłoni, że masz intencje zostania w USA na stałe. Co więcej jak zmienisz status z B2 na F1 to potem uzyskać jakąkolwiek wizę nieimigracyjną przez jakiś czas jest generalnie trudniej.

Masz dwie drogi wg mnie:
- zmienić status na F1 zapisując się na uczelnię i studiować aż do momentu, gry uzyskasz zieloną kartę nie wychylając nosa poza USA (pewnie z 4 lata - może trochę więcej gdyż jeśli Trump dojdzie do władzy to mogą się zdarzyć zawirowania z przyznawanymi zielonym kartami w kategoriach rodzinnych co może wydłużyć oczekiwanie - wizy rodzinne dla dorosłych dzieci i rodzeństwa zawsze były na celowniku propogandy republikańskiej. W skasowanie tych kategorii nie wierzę,  w spowolnienie procesów TAK)
- wrócić do Polski i odczekać swoje w Polsce do czasu emigracji podróżując raz w roku, raz na póltora roku turystycznie do USA.

Wadą pierwszego jest pewna "złota klatka" w USA na najbliższe kilka lat + koszty studiów, które musisz opłacać nie mając prawa do legalnej pracy w USA. Wadą drugiego jest to że nie mieszkasz w USA do czasu rozwiązania problemu zielonej karty. Rozumiem, że chcesz znaleźć rozwiązanie, które nie będzie zawierało żadnej z tych wad: mieszkać w USA z możliwością podrózy do Polski. Takiej opcji nie masz na stole.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...